Domů     Roztroušená skleróza: Nemoc, kterou si tělo tvoří samo!
Roztroušená skleróza: Nemoc, kterou si tělo tvoří samo!
18.8.2018

Začali jste zakopávat nebo máte problémy se zrakem? Pak může jít o první příznaky roztroušené sklerózy!  Tedy choroby, jež postihuje centrální nervový systém.  Jakými dalšími příznaky se nemoc projevuje? A daří se lékařům najít na ni lék?

Symptomy roztroušené sklerózy se objevují jako následek zánětlivého procesu v mozku, který byl spuštěn imunitním systémem. Tento zánětlivý záchvat poškozuje ochranný obal nervů (myelin), případně i nervová vlákna samotná.

Příznaky nemoci mohou být přechodné, ale i trvalé.nRoztroušená skleróza je záludná nemoc. Její příznaky se totiž podobají těm, které provázejí i jiné zdravotní problémy. Mnohdy tak mezi prvními projevy nemoci a určením správné diagnózy uplyne až 7 let.

Poté už ale musí být léčba zahájena co nejdříve. Roztroušenou sklerózu bohužel nelze vyléčit. Existují ale léky, které abnormální imunitní reakce vůči tkáním centrálního nervového systému potlačují, a tím rozvoj nemoci oddalují.

Nic nevidím!

První příznaky se u jednotlivých nemocných často velice liší. Po odeznění některého z příznaků se také tentýž symptom už nemusí opakovat a místo něj se objeví nějaký jiný.

V začátcích může být navíc interval mezi jednotlivými výskyty projevů velmi dlouhý – i několik měsíců až let. Velmi častým prvním příznakem roztroušené sklerózy jsou potíže se zrakem.

Ty bývají způsobeny poškozením zrakového nervu, který pak signály mezi očima a mozkem nepřenáší tak, jak by měl. Objevuje se proto rozmazané vidění, zhoršení vnímání barev (jeví se jako vybledlé) a bolestivost či citlivost očí. V období akutního vzplanutí zánětu může také dojít k přechodné ztrátě zraku.

Jako na kolotoči

Typické pro nemoc jsou také poruchy hybnosti. Poškození nervových vláken totiž vede k narušení přenosu nervových vzruchů ke svalům a v důsledku toho dochází k jejich oslabení. Často bývá postižena jedna polovina těla nebo dolní končetiny.

Objevují se také závratě (pocity nejistoty a nevolnosti, vrávorání, pocit točení vlastního těla vzhledem k okolí či naopak).

Bolesti a brnění

Nemocné mohou také trápit bolesti hlavy, tzv. neuropatické bolesti (jsou způsobené poruchami nervů) či bolesti kloubů a svalů. Objevují se také nepříjemné smyslové pocity (mravenčení a brnění).

Ty bývají způsobeny v podstatě čímkoliv, nejčastěji však působením tepla. Nejprve se objevují v nohou a rukou, odtud se ale mohou šířit i do dalších částí těla.

Často bývá postižena jedna polovina těla nebo dolní končetiny.
Často bývá postižena jedna polovina těla nebo dolní končetiny.

Spáleniny i omrzliny

Až 90 % jedinců s roztroušenou sklerózou vedle předchozích potíží postihuje také snížená citlivost. Necitlivost končetin ke změnám teploty pak může způsobit poranění kůže, a to jak působením vysokých teplot (popálení), tak těch nízkých (omrzliny).

V případě, že jsou sníženou citlivostí postiženy i genitálie, může dojít k rozvoji potíží při pohlavním styku.

Vysoké procento sebevražd

Přibližně 8 nemocných z 10 trápí také problémy s močením. Většinou se pak jedná o časté nutkání na močení nebo naopak problémy s vyprazdňováním. Kvůli poškození nervového systému se mohou objevovat i zažívací obtíže. Z nich bývá nejčastější zácpa.

To vše však nemocné neohrožuje na životě tak, jako obtíže, které bývají spojené s psychikou. A právě kvůli nim až 15 % pacientů trpících roztroušenou sklerózou končí svůj život sebevraždou (toto procento je o mnoho vyšší než u zdravé populace).

Není únava jako únava

Vyčerpání, jaké cítí pacient s roztroušenou sklerózou, nebývá srovnatelné s běžnou únavou. Úbytek energie totiž může být výrazný natolik, že ztěžuje vykonávání každodenních činností. Nemoc také bohužel často provázejí deprese.

Smutek a úzkost jsou totiž naprosto běžnými a přirozenými reakcemi organismu na nepředvídatelnost této závažné choroby. Nejistota ohledně budoucího průběhu nemoci představuje pro psychiku nemocných výraznou zátěž.

Nemoc nemusí znamenat ochrnutí

Dobrou zprávou je, že u většiny pacientů nedochází k závažnému ochrnutí. Asi dvě třetiny nemocných jsou schopny chůze, i když často s pomocí různých kompenzačních pomůcek, jako jsou hole nebo berle.

Kolečkové křeslo používají mnozí proto, že bývají hodně unavení, přepadá je slabost nebo mají problémy s rovnováhou.

Jak léčit nevyléčitelné?

Protože v současnosti bohužel neexistuje laboratorní test, který by diagnózu roztroušené sklerózy potvrdil jednoznačně, výrazně to ztěžuje diagnostiku a lékaři se často k definitivní diagnóze „probijí“ až po několika letech.

Proti akutním zánětům se následně podávají vysoké dávky kortikoidů, které působí protizánětlivě a urychlují zotavení z ataky. V rámci dlouhodobé terapie se pak lékaři snaží výskyt atak snížit a celkově zpomalit průběh onemocnění.

Nejnověji se používá lék s účinnou látkou zvanou teriflunomid (příjemné je, že ho stačí jen jedna tableta denně). Další dva léky se pak podávají injekčně.

Lékaři se často k definitivní diagnóze dostanou až po několika letech.
Lékaři se často k definitivní diagnóze dostanou až po několika letech.
Foto: Shutterstock.com
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
záhady a tajemství
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla