Skip to content
reklama

Jaké jsou nejkrásnější mosty na světě?

Mosty měly a stále mají svou nezastupitelnou úlohu. Díky nim mohli lidé obchodovat, ale hlavně cestovat. Vydejte se s epochouplus na výpravu za těmi nejzajímavějšími mosty na světě!

Golden Gate Bridge

Kde stojí: San Francisco, Spojené státy americké

Kdy byl dokončen: 1937

Kdo by neznal pravděpodobně nejznámější a také nejfotografovanější most na světě, pýchu San Francisca Golden Gate Bridge! Stavba započala již v roce 1933, přičemž nikdo nevěřil, že odolá častým zemětřesením nebo bouřlivým přílivům a odlivům.

Za hlavního inženýra byl zvolen Joseph B. Strauss a ten spolu s architektem Irvingem Morrowem pro stavbu vybral tmavě oranžovou barvu. Mělo to svůj praktický důvod. Nad zálivem se totiž často objevuje mlha, a tak měl být most snadno rozpoznatelný.

Celé dílo drží pohromadě 600 000 nýtů, přičemž ten poslední měl být z ryzího zlata. Jenže kvůli své měkkosti vyletěl a ztratil se v moři. Stavba by dnes vyšla na něco přes 30 miliard korun.

Do roku 1995 skočilo z mostu 1500 sebevrahů. Dnes jsou na stavbě umístěny speciální telefony, kterými se lidé dovolají rovnou k psychologovi.

Zajímavost:

Tower Bridge

Kde stojí: Londýn, Velká Británie

Kdy byl dokončen: 1894

Tower Bridge, spojující břehy Temže u londýnského Toweru, patří k nejkrásnějším ukázkám viktoriánské architektury. Po technické stránce se jedná o unikátní kombinaci zvedacího a visutého mostu (tradiční most by bránil lodní dopravě směřující do londýnského přístavu a z něj).

Po obou stranách mostu se nacházejí 65 metrů vysoké novogotické věže, které uprostřed spojuje lávka. Ta sloužila pěším až do roku 1910. Poté byla uzavřena, zejména kvůli hojnému počtu prostitutek, kapsářů, ale i sebevrahů, kteří se na ní shlukovali.

blank
V roce 1997 došlo na mostě ke kuriózní situaci. Začal se totiž zvedat ve chvíli, kdy přes se přes něj chystala přejet prezidentská kolona Billa Clintona, který se vracel z večeře s britským premiérem Tonym Blairem.

Harbour Bridge

Kde stojí: Sydney, Austrálie

Kdy byl dokončen: 1932

Harbour Bridge patří společně s Operou k nejvýznamnějším symbolům nejen Sydney, ale i celé Austrálie. Jeho stavba započala již v roce 1923, slavnostního otevření se ale most dočkal po osmi letech, tedy v roce 1932.

Této události se přitom podle výpovědí zúčastnil asi 1 000 000 obyvatel (v Sydney tehdy žil asi 1 256 000 obyvatel). Co se týče technických parametrů, se svou šířkou téměř 49 metrů představuje Harbour Bridge nejširší ocelový obloukový most na světě.

Pojme 8 jízdních pruhů a dále pásy pro pěší, cyklisty, ale i vlaky. Po otevření zde vedly i dvě tramvajové linky.

blank
Pro jeho vzhled místní most s oblibou nazývají „ramínko na šaty“. Most drží pohromadě šest milionů ručně vyrobených nýtů.

Brooklynský most

Kde stojí: New York, Spojené státy americké

Kdy byl dokončen: 1883

Most přes řeku East River, který propojuje dva významné městské obvody New Yorku Manhattan a Brooklyn, patří mezi nejstarší visuté mosty v USA. Když na něm v roce 1870 začal pracovat architekt John A. Röbling, byl rozhodnutý postavit fenomenální stavbu, která by zjednodušila newyorskou dopravu.

Ta totiž na přelomu 1866–1867 zkolabovala (kvůli mrazům zamrzaly lodě). Mostní věže, postavené z vápence, žuly a cementu, patřily v té době k nejvyšším stavbám na západní polokouli. Cena výstavby celého mostu byla tehdy vyčíslena na neuvěřitelných 15,5 milionu dolarů, což by dnes v přepočtu znamenalo asi 8,7 miliardy korun.

K velké tragédie také došlo hned po otevření mostu. Rozkřiklo se totiž, že se stavba hýbe a nezvládá nápor lidí. Zavládla proto panika, při které se lidé snažili co nejrychleji se dostat z mostu. Celkem bylo ušlapáno 12 lidí.

blank
Stavba mostu si vyžádala mnoho lidských životů. Jen 27 dělníků během ní zemřelo proto, že pracovali i pod hladinou řeky, v tzv. potápěčských zvonech, a neznali princip kesonové nemoci.

Ponte di Rialto

Kde stojí: Benátky, Itálie

Rok stavby: 1591

Italské město lásky má několik ikonických míst. Jedním z nich je i nejstarší ze čtyř cest přes Canal Grande, most Ponte di Rialto. Původně na tomto místě přitom stál pontonový most, známý pod názvem Ponte della Moneta, který roku 1181 postavil Nicolò Barattieri.

O století později, v roce 1255, ho ale Benátčané nahradili mostem dřevěným. Ten byl postaven na dvou šikmých rampách a pohyblivém středu, takže umožňoval proplout i vyšším lodím. V roce 1524 se ale most z důvodu přetížení zřítil.

Současný, kamenný most navrhl Antonio da Ponte a už téměř pět století platí za jednu z nejvýznamnějších památek města.

blank
Most je z větší části krytý, a dokonce se na něm nacházejí i malé obchůdky. V minulosti byla lávka považována za jedno z nejdůležitějších obchodních center v Evropě.

Viadukt Millau

Kde stojí: Millau, Francie

Rok stavby: 2004

Závěsný silniční most klenoucí se nad údolím řeky Tarn byl se svou výškou 343 metrů do roku 2012 nejvyšším mostem na světě. Tvoří ho sedm betonových pilířů a osm mostních polí (části mostu ležící mezi sousedními podpěrami).

Vlastní konstrukce je ocelová a váží 36 000 tun. Nejvyšší pilíř spolu s věží nad vozovkou přesahuje svou velikostí i Eiffelovu věž. Krátce po svém otevření se most stal slavnou turistickou atrakcí. I proto na něm musela být snížena nejvyšší povolená rychlost, ze 130 na 110 km/h (lidé si často most fotí během jízdy).

blank
Do jednoho z pylonů byl vložen svitek papíru v měděné tubě. Ten obsahuje nejen jména tvůrců, ale i všech inženýrů a dělníků, kteří se na stavbě podíleli.

Karlův most

Kde stojí: Praha, Česká republika

Rok stavby: 1402

Na tuto gotickou památku, založenou Karlem IV., zavítá snad každý, kdo navštíví Prahu. Karlův most spojuje přes Vltavu Staré Město a Malou Stranu a tvoří ho 16 oblouků. Konstrukce stojí na mlýnských kamenech, které jsou pravděpodobně podloženy rošty z dubových kůlů.

Vstup na most „chrání“ po obou stranách věže. Staroměstská mostecká věž, dílo Petra Parléře, je přitom považována za nejkrásnější středověkou věž Evropy. Most měl v historii svou nezastupitelnou roli – Praha se díky němu stala důležitou součástí obchodních cest mezi východní a západní Evropou.

blank
V roce 1393 dal Václav IV. z mostu do řeky svrhnout umučeného Jana Nepomuckého. Na onom místě se pak jako upomínka nachází v kamenném zábradlí malý kovový křížek.

Most Si-o-se Pol

Kde stojí: Isfahán, Írán

Rok stavby: 1602

Si-o-se Pol je dvoupodlažní kamenný most se 33 oblouky, který se nachází ve třetím největším íránském městě Isfahánu. Stavba dlouhá necelých 300 metrů je považována za jednu z nejkrásnějších ukázek architektury safavidské říše, jedné z nejvyspělejších islámských civilizací.

Most ze žlutých cihel a vápence nechal na počátku 17. století vystavět perský šáh Abbás I. Veliký a původně sloužil jako akvadukt, který přiváděl vodu do zahrad paláce na severní straně řeky. Jedná se také o nejdelší most na řece Zayanderud.

V Isfahánu se nachází dalších 11 podobných mostů.

blank
Každý rok je během tradičního íránského svátku Norouz most zdoben světly a květinami, přičemž každý oblouk má svou vlastní barvu.

Hartland Bridge

Kde stojí: Nový Brunšvik, Kanada

Rok stavby: 1901

Hartlandský most v kanadském Novém Brunšviku je se svými 391 metry nejdelším krytým mostem na světě a právoplatně patří mezi národní historická místa Kanady. Stavba stojí na řece St. John od roku 1901 (předtím bylo možné překonat vodní tok pouze trajektem), od samého začátku se ale potýkala s mnoha problémy.

Už v roce 1907 ji zachvátil požár, který téměř zničil mýtný dům. O několik let později se pak vinou ledové kry zhroutily dřevěné sloupy (záhy byly nahrazeny stabilnějšími betonovými nosníky). Od roku 1970 mají na most kvůli statice zakázán vjezd nákladní automobily.

blank
I když byl most určen především pro koňské povozy a motorová vozidla, stal se zastávkou zamilovaných párů. Je již tradicí, že se páry v polovině cesty políbí.

Most Banpo

Kde stojí: Soul, Jižní Korea

Rok stavby: 1982

Banpo je hlavní most přes řeku Han v Soulu a spojuje důležité městské čtvrti Seocho a Yongsan. Dvoupodlažní stavba je určena pro pěší, cyklisty, ale silniční dopravu. V čem se ale liší od jiných mostů?

V konstrukci je zabudována fontána „Duhový měsíční svit“, která čerpá vodu přímo z řeky Han, což je ekologicky šetrné vůči prostředí. Pohání ji 38 čerpadel a má 9380 trysek po obou stranách. Voda padá z 20 metrů a dosáhne až 43 metrů daleko.

Během dne fontána vytváří stovky různých barevných kreací připomínajících výjevy z přírody. Most byl navržen tak, aby se během období srážek, kdy hladina řeky stoupá, mohlo jeho spodní podlaží ponořit pod hladinu.

blank
Fontána je zapsána v Guinnessově knize rekordů jako nejdelší fontána na světě. Má téměř 10 000 LED světel podél obou stran mostu a za pouhých 5 minut vytryskne 190 tun vody.

Pont du Gard

Kde stojí: Nimes a Avignon, Francie

Rok stavby: asi 19 př. n. l.

Římský akvadukt vystavěl okolo roku 19 př. n. l. císař Augustus. Stavba se skládá ze tří na sobě stojících arkád, které byly součástí kanálu přivádějícího vodu do města. Už ve fázi těžby byla konstrukce vyměřena na milimetry, a tak celý akvadukt mohl být postaven tzv.

suchou cestou, tedy bez užití malty (kameny se spojovaly pouze za pomoci klínů). Na výstavbu bylo zapotřebí 50 tisíc tun kamene a vyšla na 30 milionů sesterciů, což se při velmi hrubém převodu na dnešní ceny rovná částce 15 miliard korun.

Od 10. století začal akvadukt sloužit jako most přes řeku Gard a díky tomu se dochoval dodnes.

blank
Pont du Gard je třetí nejnavštěvovanější památkou Francie, hned po Eiffelově věži a zámku ve Versailles.

Foto: Shutterstock.com. Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Svět na dlani.
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Podvedla Berenika manžela s milencem?
nasehvezdy.cz

Podvedla Berenika manžela s...

Krásná BERENIKA...
Královny starověkého Egypta: 10 zajímavých faktů o dceři slavné Kleopatry
epochalnisvet.cz

Královny starověkého Egypta: 10...

Kleopatra je bezesporu nejznámější královnou starého Egypta....
Cesta k moři nás málem rozvedla
skutecnepribehy.cz

Cesta k moři nás málem...

Když jsem si Martina brala, už jsem...
Paranormální jevy v archivech CIA
enigmaplus.cz

Paranormální jevy v...

Po odtajnění archivů CIA vychází najevo, že se...
PRU58 má zahrádku
iluxus.cz

PRU58 má zahrádku

Vyhlášená holešovická restaurace PRU58 je klenotem...
Pečené plněné brambory s brynzou
tisicereceptu.cz

Pečené plněné brambory...

Jednoduchý recept si vás získá kombinací chutí...
Královny starověkého Egypta: 10 zajímavých faktů o dceři slavné Kleopatry
21stoleti.cz

Královny starověkého Egypta: 10...

Kleopatra je bezesporu nejznámější královnou starého Egypta....
Digestoř vyčistí vzduch
panidomu.cz

Digestoř vyčistí vzduch

Dnes už se staly nepostradatelnou součástí...
Filadelfský experiment: Obětovala vláda při snaze o dosažení neviditelnost námořníky?
enigmaplus.cz

Filadelfský experiment: Obětovala...

Druhá světová válka je v plném proudu a...
Dechberoucí udržitelná rezidence ve svahu
rezidenceonline.cz

Dechberoucí udržitelná...

To, co bylo původně plánováno jako...
Dokáže Tatiana Dyková uhlídat manžela?
nasehvezdy.cz

Dokáže Tatiana Dyková...

Mít za manžela idol ženských...
Léto se blíží: Těšte se na vodu i kulturní vyžití
epochanacestach.cz

Léto se blíží: Těšte se na...

Sluneční paprsky pomalu ale jistě lákají...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha