Domů     Co dělá s naším mozkem milování?
Co dělá s naším mozkem milování?
16.8.2018

Uklidňuje, působí proti depresi, proti bolestem a nemocem. Příznivě ovlivňuje paměť. Věděli jste ale, že sex působí na lidský mozek jako droga? Lékaři tvrdí, že působí na stejné oblasti mozku jako kokain, kofein, nikotin nebo čokoláda.

Pocit radosti, který vyvolává, je totiž spojen s uvolňováním neurotransmiteru dopaminu, který v mozku aktivuje centra odměny a podobá se působení některých drog.

„Užívání kokainu a provozování sexu nevyvolává přesně tentýž pocit, ale obojí se dotýká naprosto stejných oblastí mozku,“ vysvětluje docent psychologie na Kalifornské univerzitě v Los Angeles Timothy Fong.

Stejně jako kofein, nikotin a čokoláda podle něj aktivují centrum odměny v mozku. Během sexu se totiž do lidského těla uvolňuje množství různých hormonů, které tyto blažené stavy způsobují.

Opiáty zdarma

Vyplavované hormony endorfiny uvedou tělo do extáze. Uvolníme se, zažíváme pocit opojení. U oxytocinu, tzv. hormonu lásky, bylo zase prokázáno, že dělá lidi štědřejšími a milejšími vůči svým partnerům.

Oxytocin navíc výborně uklidňuje a způsobuje lepší usínání i kvalitnější spánek. Jeho uvolňování do organismu začíná už při prvních 20 minutách objímání. Ženy jej produkují až 4x více než muži.

Ti jsou naopak zahlceni hormonem testosteronem, který řídí jejich sexuální touhu.

A deprese je pryč!

Dalším klíčovým hormonem je serotonin, který v těle působí jako antidepresivum. Je také jedním z hlavních důvodů, proč se lidé po sexu cítí šťastní a klidní.

Dlouhodobé studie prokazují, že u sexuálně aktivních žen v dlouhodobých vztazích existuje výrazně nižší riziko deprese, než u žen, které žijí v sexuálně neuspokojivém vztahu.

Studie Newyorské státní univerzity z roku 2002 překvapivě ukázala, že ti, kdo provozují sex bez prezervativu, trpí méně depresivními příznaky než ti, kdo ho používají.

Vědci vyslovili domněnku, že antidepresivní účinky mají některé látky obsažené ve spermatu, například estrogeny a prostaglandiny.

Když vás bolí hlava

Pravidelný sex dále zmírňuje bolesti hlavy. Podle doktora Vincenta Martina z americké University of Cincinnati za tím stojí právě uvolňování hormonu serotoninu. „Při migrénovém ataku jsou serotoninem řízené nervy méně aktivní.

Jakmile se podaří jejich aktivitu zvýšit, nepříjemné pocity se uvolní. A sex nejlepší metodou, jak serotonin do mozku rychle dostat.

Během orgasmu se uvolňuje velké množství serotoninu a navíc se aktivují takové nervové cesty, které mohou migrénový záchvat odplavit,“ vysvětluje Vincent Martin.

Intimní styk může zmírnit migrénu.
Intimní styk může zmírnit migrénu.

Myši mají rády sex

Při pokusech s hlodavci se ukázalo, že sex může zlepšovat paměť. Vědci nechali jednu skupinu myší provozovat sex jen jednou za 14 dní a druhé po tuto dobu umožnili pářit se denně.

Ve 2. skupině byl zaznamenán větší růst neuronů v hipokampu, tedy oblasti mozku spojené s pamětí. U člověka se ale podobný jev ještě nezkoumal. Opačným efektem jsou dočasné výpadky paměti, tzv. přechodná globální amnézie.

Každoročně ji zažije téměř 7 osob ze 100 000. „Prázdno v hlavě“ trvá od několika minut do několika hodin a obejde se bez následků.

Proč se potit v posilovně

Sex 3x týdně snižuje riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice až o polovinu. Proto je mylná rozšířená fáma, že muži jsou při milování vystaveni vyššímu riziku srdeční příhody.

Neexistuje žádný důkaz, že by muži okolo 40 a 50 let, kteří mají pravidelný sex, byli stiženi vyšším počtem infarktů. Britská nadace pro srdeční choroby (British Heart Foundation, BHF) uvádí, že milostné hrátky srdci jednoznačně prospívají.

„Nemusíte se jen potit v posilovně. Pravidelným a častým sexem se riziko onemocnění vážnými chorobami srdce a cév může snížit až dvakrát,“ tvrdí doktor Mike Knapton, ředitel BHF.

Sexem k dlouhověkosti

Dopřávejte si sex a rýma nebo chřipka vás nedostihne. Pravidelné milování totiž zvýší obranyschopnost vašeho organismu.

Lidé s častým sexuálním životem mají až o 30 % vyšší hladinu imunoglobulinu (látky, která je součástí imunitního systému a je důležitá v boji s bakteriemi a viry) než ostatní.

Jedna z největších studií o dlouhověkosti zjistila, že lidé, kteří se milují méně než 1x měsíčně, jsou až 2x více ohroženi předčasným úmrtím, než ti, kteří se milují alespoň 2x týdně.

Jak zrychlit spermie

Výsledky studie australských vědců ukazují, že pravidelný sex  snižuje poškození DNA spermií až o 12 %. „Pokud se spermie dlouho zdržují ve varlatech, rychleji uhynou.

Jestliže má muž nižší počet spermií, jejich kvalitu a počet může zvýšit právě pravidelným sexem,“ tvrdí gynekoložka Gillian Lockwoodová z britské nemocnice Midlands Fertility Service.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia.org
Související články
Zajímavosti
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
reklama
historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
reklama
lifestyle
Láska, smrt a bolest: Osudy Ivety Bartošové
Iveta Bartošová, ikona českého showbyznysu, prožila život plný lásky i bolesti. Od první lásky s Petrem Sepéšim, přes úmrtí tohoto blízkého přítele, až po komplikovaný vztah s Ladislavem Štaidlem. Její osudy byly svázány s nečekanými událostmi a dramatickými zvraty, které otřásly nejen jejím životem, ale i veřejností. Zrození princezny Vraťme se zpět do 90. let. […]
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby. […]
Amy Winehouse: Z hvězdy se stává mrtvá členka Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Rozhýbejte tělo na jaro!
panidomu.cz
Rozhýbejte tělo na jaro!
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.