Neurovědci studovali ultramaratonské běžce i laboratorní zvířata a zkoumali účinky běhu na šedou kůru mozkovou. S jakým výsledkem?
Může se to zdát zřejmé – pocity během dlouhého běhu se podobají vzrušení až agónii a mají velký vliv na stav lidské mysli.
Tuto myšlenku začíná brát vážně stále více a více neurologů a ukazují běžcům, co se během oblíbeného sportu děje s jejich mozkem. Výsledky potvrzují to, co mnoho běžců už dávno z vlastní zkušenosti tuší.
Běh se dá použít jako nástroj ke zlepšení toho, jak myslíme a cítíme. A zároveň může zlepšit pozornost, potlačit stres a zvednout náladu.
Mozek najednou zestárne o několik let
Bylo by bláznivé věřit, že běh je univerzálním řešením všech našich psychologických problémů.
Němečtí vědci zkoumali mozky některých soutěžících před, během a po závodě TransEurope Foot Race, který měří tři tisíce mil a trvá 64 dnů. Uprostřed tohoto extrémního ultramaratonu se šedá hmota mozková zmenšovala až o 6 procent.
Přitom normálně se její normální roční pokles rovná pouze 0,2 procentům. Naštěstí se ale mozky běžců během osmi měsíců vrátí do normálu.
Experiment z univerzity v Západním Michiganu z roku 2018 například ukázal, že půlhodinový běh zvyšuje „frekvenci kortikálního kmitání“, což rozvíjí schopnost lépe zpracovávat informace.
Další dva experimenty z litevské Sports University a Trent University v Nottinghamu zdůraznily, že kratší běh zlepšuje tzv.
výkonnou funkci. Jedná se o směs mentálních vlastností, které zahrnují pozornost, schopnost zmírnit rozptýlení, přepínat mezi jednotlivými úkoly a efektivně řešit problémy.
Výsledky vědci viděli už během desetiminutového sprintu a nahromadili je po sedmi týdnech tréninku.
Z jater až do mozku
Když jste ve stresu, metabolické procesy v játrech přeměňují aminokyselinu tryptofan na molekulu s názvem knyurenin vyvolávajícím mumlání.
Část knyureninu se dostane do mozku a vyvolá stres, deprese, úzkostné stavy až schizofrenii. Během cvičení se hladina enzymu zvaného kynurenin aminotransferáza ve svalech zvyšuje a rozkládá knyurenin na příbuznou kyselinu kynurenovou a ta nemůže doputovat až do mozku.
Je důležité doplnit, že tento proces byl jako celek prokázán pouze u laboratorních zvířat. Zatímco fyzické benefity běhu a aerobního cvičení lidé velmi dobře znají, jeho psychické výhody si ale uvědomuje jen málokdo.
Přitom by tyto znalosti u mnoha svátečních běžců mohly zvýšit odhodlání běhat častěji.