V České republice narazíte na motýly, velké zhruba od 50 do 70 mm rozpětí křídel. S největším motýlem světa se to však nedá vůbec srovnat. Ten je totiž stejně velký, jako menší vlaštovka!
Když motýl Attacus atlas roztáhne svá křídla, dosahuje jejich rozpětí 25–30 centimetrů a celou plochu křídel má až 400 cm2 velkou. Právem je považován za největšího motýla na světě. V letu je nejistý a ochotně se nechá vzít i na ruku.
Jeho domovem jsou tropické a subtropické lesy jihovýchodní Asie. Ve své domovině je označován jako motýl s hadí hlavou. Tuto přezdívku získá pravděpodobně podle zakončení předních křídel, které připomínají hlavu hada.
Půl roku líhnutí
Svůj oficiální název ale nezíská motýl díky hadovi. Jméno si nese buď v souvislosti se svými kresbami na křídlech, které připomínají svět, nebo po obrovi z řecké mytologie. V řeckých mýtech je totiž Atlas obr, který nese nebeskou klenbu.
Tento gigantický motýl patří do čeledi martináčovitých. Jeho vajíčka jsou šedá a kulatá, s průměrem kolem 2,5 mm, a samička jich naklade až 400. Než se z vajíčka stane motýl, uběhne více jak půl roku.
Housenka se vyklube během jednoho až dvou týdnů, záleží na okolní teplotě. Úkol housenky je jasný. Po dobu zhruba 60 dní má žrát, růst a sbírat síly. Krmí se hlavně listy citrusů, skořice a guavy a může vyrůst až do 11,5 cm na délku a 2,5 cm na šířku.
Poté je na řadě pletení kokonu, které trvá kolem osmi hodin. Ze začátku je kokon bílý a postupem času zhnědne. Je dlouhý 7–8 cm a k větvičce je přilepen pomocí hedvábí. Zde se housenka vyvíjí asi čtyři týdny. Poté je proces dokončen a z kukly již vylétá hotový motýl.
Život bez jídla
Po vylíhnutí jsou však motýli slabí. Pro více energie během dne odpočívají a létají hlavně v noci. Líhnou se celý rok, nejvíce se však vyskytují v období od listopadu do ledna.
Dospělí jedinci nemají plně vyvinuté zažívací ústrojí a formovaná ústa, a tak vůbec nejedí. Žijí pouze z tukových zásob nahromaděných během larvální fáze.
Kvůli tomu také žijí pouze jeden až dva týdny, během nichž je jejich hlavním cílem najít si partnera na páření. Samičky jsou z pravidla větší a těžší než samci. Sameček má naopak huňatější tykadla a užší křídla.
Koloběh života
Samičky jsou také sexuálně pasivní, avšak uvolňují silné feromony, aby přilákaly samečka. Jde o nestabilní letce, a tak se samičky nevzdalují daleko od svého kokonu, ze kterého se zrovna vylíhly.
Samci feromony mohou vycítit až na vzdálenost několika kilometrů, a to díky receptorům na svých tykadlech. Po oplodnění samička naklade vajíčka na spodní stranu listu hostitelské rostliny a koloběh jejich života se opakuje.
V Indii se motýli chovají hlavně pro své hedvábí. Jejich vlákno se nazývá fagara, je odolné, má hnědou barvu a je podobné vlně. Produkce jejich hedvábí je však o poznání menší než u bource morušového.