Domů     Potrestal Jiří z Poděbrad zrádce trestem smrti?
Potrestal Jiří z Poděbrad zrádce trestem smrti?

Dne 7. září roku 1453 „byl v Praze na Starém Městě sťat pod pranýřem urozený a vážený rytíř pan Jan Smiřický, který měl v držení Roudnici a panství roudnické, a byl pohřben ve špitálu u mostu,“ zmiňují se Staré letopisy české.

Zrádce byl potrestán tak rychle, že se ani nestihl rozloučit s rodinou.

Když v dubnu roku 1420 vyráží husitské vojsko Východočechů pod vedením Hynka Krušiny IV. z Lichtenburka (1392 – 1454) na pomoc Praze, uprostřed bojového šiku je i udatný válečník Jan Smiřický († 1453), který se potom přidává k Žižkovým bojovníkům.

Už teď se u něho ale projeví povaha: kam vítr, tam plášť, protože vzápětí přechází na stranu konzervativnější husitské šlechty.

Za svoji základnu si zvolí Roudnici nad Labem, kterou mu ze strachu o svůj život přenechává pražský arcibiskup Konrád z Vechty (1364 – 1431). Jan mu za to slíbí ochranu.

Kromě slávy na válečném poli ale Smiřický už získal pověst i v diplomatických kruzích. Všechno, co mu doba poskytuje, využívá ve svůj prospěch. Když se mělničtí občané rozhodnou podvolit Praze ovládané husity, stává se roku 1421 jejich hejtmanem.

O rok později zase žehlí spory radikála Jana Želivského (1380 – 1422) s pražskými měšťany a krátce na to ho zvolí i do prozatímní vlády.

Nezahálí ani jeho bojové schopnosti, což potvrzuje oslavná píseň, složená po vítězné husitské bitvě u Ústí nad Labem v roce 1426, v níž se zpívá:

„I ti, jenž s Jankem Smiřickým, s Čeňkem Mičanem Klinštejnským, s Albrechtem Kamenským byli, s Němci se udatně bili.“

Jiří z Poděbrad přečte slova zrádce. Rádci mu doporučí jeho potrestání.
Jiří z Poděbrad přečte slova zrádce. Rádci mu doporučí jeho potrestání.

K útěku pomůže služka

Jenže touha získat moc a postavení je u něho silnější než věrnost kališnickým ideálům.

Jakmile zjistí, že braniborský kurfiřt, katolík Bedřich Hohenzolernský, si chce napravit svoji bankrotem pošramocenou pověst a připravuje třetí křížovou výpravu, nabídne mu spolupráci. „Dostanete ode mne Roudnici i Mělník.

Nebudou vám vhod informace o husitské taktice? Jistě je jednodušší dobývat pevnou zeď než se vrhnout na nebezpečnou vozovou hradbu,“ lísá se Smiřický do Bedřichovy přízně a prodává kurfiřtovi tajné informace.

„Když dobře zaplatíte, přidám vám ještě tisíc zdatných jezdců do boje,“ slibuje člověku, jenž ještě nedávno patřil mezi jeho nepřátele. Zaplete se i do tahanic o uvolněný český trůn.

Nejraději by na něm viděl litevského knížete Zikmunda Korybuta (asi 1397 – 1435), jenže ten při své vladařské misi do Čech skončí ve vězení. Jeho příznivci včetně Smiřického se v září 1427 pokouší dobýt Prahu.

Vtrhnou otevřenými branami na Staré město, ale nemají šanci. „V tomto boji pobili Pražané dobře sto lidí, sto třicet šest jich zajali,“ vypráví dobový kronikář Bartošek z Drahanic.

Mezi zatčenými je i Jan a skončí v žaláři na Staroměstské radnici. Všimne si ovšem půvabné služky. „Pomozte mi,“ šeptne jí, když jsou stráže z dohledu. S dívkou potom naplánuje úspěšný útěk.

Zikmund Lucemburský Janovu přízeň ocení velmi štědře.
Zikmund Lucemburský Janovu přízeň ocení velmi štědře.

Hraje na obě strany

Znovu je o Smiřickém slyšet v roce 1433, kdy se objevuje v delegaci, která v bavorském Řezně jedná se Zikmundem Lucemburským (1368 – 1437) o jeho nástupu na český trůn.

Zikmund jeho přízeň později štědře ocení, potvrzuje mu vlastnictví Roudnice i dalších statků, a jakmile se v listopadu 1437 chystá pryč z Čech, jmenuje ho do vlády šesti hejtmanů.

Po Zikmundově smrti Jan straní Albrechtovi II. Habsburskému (1397 – 1439) v jeho nárocích na trůn. Umí v tom chodit, a tak si i tentokrát zajistí místo ve výpravě za novým kandidátem. Ten ho za odměnu pasuje na rytíře.

Když i on zemře a české stavy si v červnu 1440 zvolí za nového panovníka Albrechta Bavorského, v poselstvu, které mu oznamuje volbu, samozřejmě nechybí Smiřický. Albrecht ale návrh odmítne.

Ladislavu Pohrobkovi intrikán naznačí, že mu někdo usiluje o život.
Ladislavu Pohrobkovi intrikán naznačí, že mu někdo usiluje o život.

Jan, teď boleslavský a litoměřický hejtman, se hlavně snaží udržet klid na svém území.

Není mu ovšem lhostejné, jak se schopný Jiří z Poděbrad (1420 – 1471) dostává se svojí Poděbradskou jednotou po smrti Hynka Ptáčka z Pirkštejna (1404 – 1444) do vedení východočeských landfrýdů (krajské sněmy pánů, rytířů a královských měst v čele s volenými hejtmany – pozn. red.).

Navenek se ale tváří neutrálně a sleduje i jednání druhé strany, katolíka Oldřicha II. z Rožmberka (1403 – 1462) a jeho Jednoty strakonické.

Dělá jim prostředníka, a když se koncem dubna 1452 stává Jiří z Poděbrad zemským správcem, Jan pronikne i do jeho rady.

Erb rodu Smiřických. Jeho zakladatel přijde o hlavu.
Erb rodu Smiřických. Jeho zakladatel přijde o hlavu.

Intrikán přijde o hlavu

Slibná diplomatická kariéra se ale začíná hroutit. Pražští měšťané připravují puč proti Jiřímu. Jenže viníky spiknutí odhalí a na mučidla se dostane i jeden z nich, konšel Václav Duršmíd.

Při výslechu kvůli zpronevěře prozradí, že v pozadí příprav převratu stál také Smiřický. Podezření vůči svému rádci od této chvíle Jiřího z Poděbrad už neopustí.

Jan ale nic netuší a právě to se mu stane osudné, když v srpnu 1453 posílá do Vídně dopis českému králi Ladislavu Pohrobkovi (1440 – 1457).

„Raději do Prahy nejezděte, nemáte-li ovšem dvě hlavy,“ naznačuje mladému králi, že Jiří usiluje o jeho život. Jenže tentokrát hraje příliš vysokou hru.

Pohrobkův poručník Oldřich Celský pošle list Jiřímu, jenž okamžitě svolává na 6. září 1453 zasedání své rady. „Kdosi psal výstrahy králi a Jeho Milost se proto strachuje do země přijíti,“ vysvětlí rádcům a přečte jim dopis, aniž prozradí jméno jeho autora.

„Je podle vás pisatel zrádce? Zaslouží si trest smrti?“ ptá se a rádci zvedají ruku na souhlas. Janovi nezbývá než ji zdvihnout také a tím si podepsat ortel smrti. Rozsudek vykonají hned druhý den.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
27. května 1942 se v Praze odehrál jeden z nejvýznamnějších atentátů druhé světové války. Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na Reinharda Heydricha, obávaného zastupujícího říšského protektora. Tento čin nejenže vedl k Heydrichově smrti, ale také k brutálnímu nacistickému teroru, který následoval. Přesto se stal symbolem odvahy a naděje pro celý československý národ. Druhá […]
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
reklama
historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
Emiliano Zapata: Hrdina revoluce a symbol boje za spravedlnost
Na začátku 20. století vládne Mexiku diktátor Porfirio Díaz. Ve společnosti roste korupce a stále více se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. Nespokojenost vybublá až k revoluci, ke které se přidá i bývalý voják Emiliano Zapata, který sám pochází z chudých poměrů a má bohaté zkušenosti s vykořisťováním ze strany mocných. Jeho válečné znalosti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz