Domů     Potrestal Jiří z Poděbrad zrádce trestem smrti?
Potrestal Jiří z Poděbrad zrádce trestem smrti?

Dne 7. září roku 1453 „byl v Praze na Starém Městě sťat pod pranýřem urozený a vážený rytíř pan Jan Smiřický, který měl v držení Roudnici a panství roudnické, a byl pohřben ve špitálu u mostu,“ zmiňují se Staré letopisy české.

Zrádce byl potrestán tak rychle, že se ani nestihl rozloučit s rodinou.

Když v dubnu roku 1420 vyráží husitské vojsko Východočechů pod vedením Hynka Krušiny IV. z Lichtenburka (1392 – 1454) na pomoc Praze, uprostřed bojového šiku je i udatný válečník Jan Smiřický († 1453), který se potom přidává k Žižkovým bojovníkům.

Už teď se u něho ale projeví povaha: kam vítr, tam plášť, protože vzápětí přechází na stranu konzervativnější husitské šlechty.

Za svoji základnu si zvolí Roudnici nad Labem, kterou mu ze strachu o svůj život přenechává pražský arcibiskup Konrád z Vechty (1364 – 1431). Jan mu za to slíbí ochranu.

Kromě slávy na válečném poli ale Smiřický už získal pověst i v diplomatických kruzích. Všechno, co mu doba poskytuje, využívá ve svůj prospěch. Když se mělničtí občané rozhodnou podvolit Praze ovládané husity, stává se roku 1421 jejich hejtmanem.

O rok později zase žehlí spory radikála Jana Želivského (1380 – 1422) s pražskými měšťany a krátce na to ho zvolí i do prozatímní vlády.

Nezahálí ani jeho bojové schopnosti, což potvrzuje oslavná píseň, složená po vítězné husitské bitvě u Ústí nad Labem v roce 1426, v níž se zpívá:

„I ti, jenž s Jankem Smiřickým, s Čeňkem Mičanem Klinštejnským, s Albrechtem Kamenským byli, s Němci se udatně bili.“

Jiří z Poděbrad přečte slova zrádce. Rádci mu doporučí jeho potrestání.
Jiří z Poděbrad přečte slova zrádce. Rádci mu doporučí jeho potrestání.

K útěku pomůže služka

Jenže touha získat moc a postavení je u něho silnější než věrnost kališnickým ideálům.

Jakmile zjistí, že braniborský kurfiřt, katolík Bedřich Hohenzolernský, si chce napravit svoji bankrotem pošramocenou pověst a připravuje třetí křížovou výpravu, nabídne mu spolupráci. „Dostanete ode mne Roudnici i Mělník.

Nebudou vám vhod informace o husitské taktice? Jistě je jednodušší dobývat pevnou zeď než se vrhnout na nebezpečnou vozovou hradbu,“ lísá se Smiřický do Bedřichovy přízně a prodává kurfiřtovi tajné informace.

„Když dobře zaplatíte, přidám vám ještě tisíc zdatných jezdců do boje,“ slibuje člověku, jenž ještě nedávno patřil mezi jeho nepřátele. Zaplete se i do tahanic o uvolněný český trůn.

Nejraději by na něm viděl litevského knížete Zikmunda Korybuta (asi 1397 – 1435), jenže ten při své vladařské misi do Čech skončí ve vězení. Jeho příznivci včetně Smiřického se v září 1427 pokouší dobýt Prahu.

Vtrhnou otevřenými branami na Staré město, ale nemají šanci. „V tomto boji pobili Pražané dobře sto lidí, sto třicet šest jich zajali,“ vypráví dobový kronikář Bartošek z Drahanic.

Mezi zatčenými je i Jan a skončí v žaláři na Staroměstské radnici. Všimne si ovšem půvabné služky. „Pomozte mi,“ šeptne jí, když jsou stráže z dohledu. S dívkou potom naplánuje úspěšný útěk.

Zikmund Lucemburský Janovu přízeň ocení velmi štědře.
Zikmund Lucemburský Janovu přízeň ocení velmi štědře.

Hraje na obě strany

Znovu je o Smiřickém slyšet v roce 1433, kdy se objevuje v delegaci, která v bavorském Řezně jedná se Zikmundem Lucemburským (1368 – 1437) o jeho nástupu na český trůn.

Zikmund jeho přízeň později štědře ocení, potvrzuje mu vlastnictví Roudnice i dalších statků, a jakmile se v listopadu 1437 chystá pryč z Čech, jmenuje ho do vlády šesti hejtmanů.

Po Zikmundově smrti Jan straní Albrechtovi II. Habsburskému (1397 – 1439) v jeho nárocích na trůn. Umí v tom chodit, a tak si i tentokrát zajistí místo ve výpravě za novým kandidátem. Ten ho za odměnu pasuje na rytíře.

Když i on zemře a české stavy si v červnu 1440 zvolí za nového panovníka Albrechta Bavorského, v poselstvu, které mu oznamuje volbu, samozřejmě nechybí Smiřický. Albrecht ale návrh odmítne.

Ladislavu Pohrobkovi intrikán naznačí, že mu někdo usiluje o život.
Ladislavu Pohrobkovi intrikán naznačí, že mu někdo usiluje o život.

Jan, teď boleslavský a litoměřický hejtman, se hlavně snaží udržet klid na svém území.

Není mu ovšem lhostejné, jak se schopný Jiří z Poděbrad (1420 – 1471) dostává se svojí Poděbradskou jednotou po smrti Hynka Ptáčka z Pirkštejna (1404 – 1444) do vedení východočeských landfrýdů (krajské sněmy pánů, rytířů a královských měst v čele s volenými hejtmany – pozn. red.).

Navenek se ale tváří neutrálně a sleduje i jednání druhé strany, katolíka Oldřicha II. z Rožmberka (1403 – 1462) a jeho Jednoty strakonické.

Dělá jim prostředníka, a když se koncem dubna 1452 stává Jiří z Poděbrad zemským správcem, Jan pronikne i do jeho rady.

Erb rodu Smiřických. Jeho zakladatel přijde o hlavu.
Erb rodu Smiřických. Jeho zakladatel přijde o hlavu.

Intrikán přijde o hlavu

Slibná diplomatická kariéra se ale začíná hroutit. Pražští měšťané připravují puč proti Jiřímu. Jenže viníky spiknutí odhalí a na mučidla se dostane i jeden z nich, konšel Václav Duršmíd.

Při výslechu kvůli zpronevěře prozradí, že v pozadí příprav převratu stál také Smiřický. Podezření vůči svému rádci od této chvíle Jiřího z Poděbrad už neopustí.

Jan ale nic netuší a právě to se mu stane osudné, když v srpnu 1453 posílá do Vídně dopis českému králi Ladislavu Pohrobkovi (1440 – 1457).

„Raději do Prahy nejezděte, nemáte-li ovšem dvě hlavy,“ naznačuje mladému králi, že Jiří usiluje o jeho život. Jenže tentokrát hraje příliš vysokou hru.

Pohrobkův poručník Oldřich Celský pošle list Jiřímu, jenž okamžitě svolává na 6. září 1453 zasedání své rady. „Kdosi psal výstrahy králi a Jeho Milost se proto strachuje do země přijíti,“ vysvětlí rádcům a přečte jim dopis, aniž prozradí jméno jeho autora.

„Je podle vás pisatel zrádce? Zaslouží si trest smrti?“ ptá se a rádci zvedají ruku na souhlas. Janovi nezbývá než ji zdvihnout také a tím si podepsat ortel smrti. Rozsudek vykonají hned druhý den.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
reklama
svět zločinu
Bankovní loupež bez jediného výstřelu
Je deštivý nedělní večer. Na dveře domu bankovního úředníka Chrise Warda zabuší policisté. „Co se děje?“ vykoukne Ward ze dveří. Není gangster ani podvodník, uniformovaných mužů se nebojí. Ale měl by, protože na něj vzápětí míří zbraň. „Chcete ještě někdy vidět svou rodinu živou? Tak nás teď budete na slovo poslouchat.“  Nasednou do automobilu a […]
Krvelačné zrůdy ze Slovenska: Rigo, Svitek, Slovák
Se svými obětmi nemají slitování. Jejich agrese a úchylky nad nimi získávají moc. Jen bezvládné zkrvavené tělo je dokáže plně uspokojit. Neváhají usmrtit dítě, mladou dívku, ba ani stařenku. Neštítí se ani rozřezání vlastních dětí včetně plodu vytrženého z lůna matky. To jsou slovenská monstra.   Ondrej Rigo: Ponožkový vrah souložil s mrtvými, zatkli ho bez ponožek Je […]
Děsivý případ Ivana Roubala: Krmil prasata lidským masem?
Na okraji šumavské obce Čachrov se nachází polorozpadlý statek. Obestírá jej mnoho legend. Říká se, že kdo se sem nastěhuje, brzy zemře, anebo se alespoň zblázní. Ale ani jedna z takových historek se nevyrovná příběhu sériového zabijáka, který zde započne své řádění. Hodný statkář. Strýc odvedle. Monstrum bez zábran. Ivan Roubal (*1951) má mnoho tváří. […]
Spartakiádní vrah znásilňoval, vraždil, okrádal
Čeká na příležitost. Když už je zjevné, že se žena blíží k domu, kde bydlí, „lov“ začíná. Napadne ji zezadu a odtáhne ji za oplachtovanou dodávku. Provazem ji škrtí tak dlouho, dokud jeho oběť neztratí vědomí. Nelíbí se mu, a tak se spokojí s jejími věcmi. Během totalitní historie Československa se tělovýchovná slavnost nazývaná spartakiáda stala pomyslnou […]
reklama
věda a technika
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění […]
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
iluxus.cz
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně z
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
historyplus.cz
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
V očích krále Františka I. se zračí zoufalství. „Copak vy jste mého syna někdy viděla veselého?“ otočí se na hraběnku Dianu z Poitiers. Pohledná Francouzka se jen lišácky usměje. „Nechte to na mně, Sire. Udělám ho svým rytířem,“ slíbí mu nakonec. Tento úkol splní nade vše očekávání. Princ Jindřich (1519–1559) se do půvabné vdovy, která je o
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
enigmaplus.cz
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitru
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
panidomu.cz
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
skutecnepribehy.cz
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
Z rozvodu mě vyléčila až opravdová láska. Znovu jsem se vdala a můj druhý muž byl tak báječný, že jsem se po jeho boku změnila k lepšímu. Když mě Pavel opustil, nějakou dobu jsem se domnívala, že to nepřežiju. Samozřejmě že mě všichni ujišťovali, že na to se neumírá, že se dám dohromady, že to spraví jenom čas.
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
epochanacestach.cz
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo
Novinky ze světa rychlovlaků
21stoleti.cz
Novinky ze světa rychlovlaků
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chc
Pečená kořenová zelenina s medem
tisicereceptu.cz
Pečená kořenová zelenina s medem
Zeleninu si vyberte podle chuti nebo toho, co máte zrovna doma k dispozici. Potřebujete 1,5 kg kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer, dýni, pastinák, batáty, červenou řepu…) 1 palici česneku
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
Diváci znají Sabinu Remundovou (51) jako ráznou státní zástupkyni ze seriálu Případy 1. oddělení. V soukromém životě by se ale ráda o někoho opřela. Bohužel je však na řadu věcí sama. Její manžel,