Jsou tak nádherní, až zrak přechází. Ale pozor, u některých z nich překrásné zbarvení může značit to, že jsou prudce jedovatí! Seznamte se s nejbarevnějšími zástupci zvířecí říše na zeměkouli!
Páv korunkatý
Kde žije: jižní Indie a Srí Lanka
Zajímavost: Jde o národního ptáka Indie. Samci mohou měřit (i s ocasní vlečkou) až přes 2 metry.
Lori mnohobarvý
Kde žije: Austrálie, Indonésie, Papua Nová Guinea, Nová Kaledonie, Šalamounovy ostrovy
Zajímavost: Jeho opeření má snad všechny barvy duhy. Lori má také speciálně uzpůsobený jazyk, který mu umožňuje konzumovat kromě ovoce či bobulí i pyl a nektar.
Chameleon pardálí
Kde žije: Madagaskar a přilehlé ostrovy
Zajímavost: Patří mezi největší druhy chameleonů, dospělý samec může dorůst až do délky 52 centimetrů.
Rournatec ozdobný
Kde žije: Tichý a Indický oceán
Zajímavost: Podle zvláštního tvaru těla, připomínajícího vánoční stromek, dostal svůj anglický název – Christmas Tree Worm. Vyskytuje se v celé škále barev – ve žluté, oranžové, bílé či namodralé.
Ostenec běloskvrnný
Kde žije: Tichý a Indický oceán
Zajímavost: Jde o poměrně agresivní rybu, která svými ostrými zuby napadá menší druhy ryb a poškozuje korály. Zatímco v oceánu dorůstá až půlmetrové délky, v akváriu maximálně 25 centimetrů.
Žáby pralesničky
Kde žijí: pralesy ve Střední a Jižní Americe
Zajímavost: Místní indiáni tyto jedovaté žáby lovili, aby jejich jedem natírali své šípy a s jejich pomocí zabíjeli jiná zvířata. Mezi nejjedovatější patří žlutě zbarvená pralesnička strašná a pralesnička dvoubarvá. Jed z jediné této žáby, aplikovaný injekčně, dokáže zabít až 1000 myší.
Ploskozubec tupohlavý
Kde žije: Rudé moře, Indický a Tichý oceán
Zajímavost: Pro jeho zbarvení se mu přezdívá „papouščí ryba“. Dorůstá až 40 centimetrů. Má ostrý zoban, díky kterému může odlamovat kusy korálů a živit se jimi.
Mandelík fialovoprsý
Kde žije: Afrika
Zajímavost: Tento středně velký opeřenec je neoficiálně považován za národního ptáka Keni. Samičky jsou zbarvené stejně pestře jako samci.
Vřeténka mandarín
Kde žije: Indický a Tichý oceán
Zajímavost: Je to masožravá ryba, která se živí korýši a menšími bezobratlými živočichy. Ve volné přírodě se dožívá až 15 let.
Bažant zlatý
Kde žije: Čína (byl však vysazen také v Británii či Česku)
Zajímavost: Pestrobarevný je pouze samec. Ten také v dospělosti dorůstá až délky 105 centimetrů (celé dvě třetiny z toho představuje ocas).
Paví pavouk
Kde žije: národní park Ku-ring-gai (u australského Sydney)
Zajímavost: Pětimilimetrový tvor vytváří na svém zadečku měňavou duhu. Na YouTube se proslavil také díky speciálnímu namlouvacímu „tanci“, během nějž mává nohama nad hlavou, poskakuje a třepe zadečkem.
Agama osadní
Kde žije: Afrika
Zajímavost: Samečka připraveného k páření poznáte podle modrého zbarvení těla a červené hlavy. Dominantní samec tvoří kolonii s několika samicemi, jež mají hnědé tělo a oranžovou hlavu.
Kachnička mandarínská
Kde žije: Asie
Zajímavost: Samice kachničky mandarínské mají plně vyvinutý jen jeden vaječník. Ten pak u velmi starých samic zakrní, zatímco ten druhý, vyvinutý jen nedokonale, se začne přeměňovat na samčí pohlavní žlázu.
Samice se tak změní v neplodného samce a spolu s tím získá i pestré samčí zbarvení.
Mandril rýholící
Kde žije: Kamerun, Kongo, Rovníková Guinea a Gabon
Zajímavost: Samci mají pestře zbarvené líce a dosahují hmotnosti až 40 kilogramů. Skupina vedená jedním, dominantním samcem čítá 15–95 členů, spatřeny byly ale i skupiny o 150 jedincích.
Chobotnice kroužkovaná
Kde žije: severní pobřeží Austrálie, západní Tichomoří
Zajímavost: V případě, že se chobotnice rozruší, objeví se jí na těle okolo 60 modrých kruhů. Je jedovatá, ve slinných žlázách za pomoci bakterií vytváří jed tetrodotoxin. Kousnutí chobotnice pak může být smrtelné i pro člověka.