Skip to content

Nepohodlný doktor: Gottwaldův lékař prezidentovo tajemství neprozradil

Na podzim 1946 jede v autě sekretářka Klementa Gottwalda paní Köhlerová a doktor Vladimír Haškovec. Po chvíli ticha Köhlerová prohodí: „Převezmete funkci Gottwalsova lékaře?“ Nečeká na odpověď a pokračuje: „Kléma si jistě zaslouží, aby o něho pečoval profesor, nejenom pouhý praktický lékař.

“ „Udělám, co si strana bude přát,“ odpoví zaraženě muž.

Pár dní na to zazní u neuropsychiatra Vladimíra Haškovce (†1971) na stole telefon. „Můžete se ujmout funkce,“ oznámí mu ve sluchátku suše Köhlerová. Podle některých svědectví se vše odehrálo přímo na přání manželky Klementa Gottwalda (1896 – 1953), paní Marty.

Ta žádá, aby jejího Klementa, tehdy předsedu vlády, ošetřovala lékařská kapacita s rudou stranickou legitimací. Přesvědčený straník Haškovec se stává ideálním kandidátem, mezi profesory je prakticky jediným komunistou.

Pro svého manžela Klementa Gottwalda si jeho žena, paní Marta, vyžádá ty největší lékařské kapacity,

Nečekané propuštění Nahradí ve funkci Ladislava Haase a mezi jeho povinnosti patří několikrát měsíčně docházet za Gottwaldem. O způsobech léčení má zároveň pravidelně informovat druhého muže v KSČ Rudolfa Slánského (1901 – 1952). Nic se nezmění ani po Gottwaldově zvolení prezidentem v červnu 1948. Slánského ale v létě 1951 odvolají z funkce generálního tajemníka KSČ. „Koho mám nyní informovat o vašem zdravotním stavu?“ ptá se doktor Haškovec pravidelně prezidenta.

Odpověď ale nikdy nedostane. Až v září 1951 ho Gottwald vyzve, aby na Pražský Hrad přinesl svoje záznamy o léčbě. Rozčileně si je projde a potom ho bez jediného slova díků propustí.

Informace o Gottwaldově zdravotním stavu dostává pravidelně na stůl i druhý muž komunistické strany Rudolf Slánský (na snímku třetí zleva).

Co bude se mnou? Vyhazov proběhne na nátlak sovětského ministra Mikojana a Haškovce v péči o hlavu státu vystřídají sovětští internisté v čele s profesorem Makarovem. Později, v roce 1955 a 1968 lékař dokonce uvádí, že Gottwald s jeho propuštěním zřejmě nesouhlasil.

„Přesvědčilo mě to, že mi dlouho poté, asi v prosinci 1951, poslal po p. Köhlerové značný peněžitý obnos v otevřené obálce a bez jediného řádku,“ říká. Mezitím ale v listopadu 1951 zatkne policie Slánského.

Protože strana i Státní tajná bezpečnost vědí, že Haškovec s ním byl ve styku, klade si Haškovec otázku, co s ním teď bude dál…

V procesu s Rudolfem Slánským (uprostřed) je přinucen svědčit i Gottwaldův osobní lékař.

Strana žádá přiznání 17. května 1952 vyráží jako každý den do práce, když náhle z auta, které zastavilo nedaleko něj, vyběhne několik příslušníků StB. V mžiku ho zavlečou dovnitř a s černými brýlemi na očích vezou pryč.

Zastaví až v Ruzyni. Začíná kolotoč výslechů, kdy má přiznat, že kryl zločinné praktiky Rudolfa Slánského. „Byly to nejhroznější pocity v mém životě, zvlášť proto, že nám vyšetřovatelé stále opakovali, že se máme přiznat, že to od nás žádá strana,“ vzpomíná v roce 1968 v rozhovoru pro časopis Mladý svět.

Informaci, že Klement Gottwald trpěl syfilidou, si jeho lékař nechá pro sebe.

Citlivá informace neunikne Po dlouhém nátlaku 17. listopadu 1952 falešné obvinění proti Slánskému podepíše. V procesu ale vystoupit nemusí, vyšetřovatelům stačí výpověď, kterou podstrčí Slánskému: „Přiznávám, že jsem ponechával u prezidenta republiky jako ošetřujícího lékaře svobodného zednáře dr.

Haškovce a tajil jsem před ním, že Haškovec je nepřítelem.“ Haškovce, odsouzeného na 6 let vězení, nakonec po roce podmínečně propustí. Nesmí se ale vrátit na akademickou půdu. Dožije, aniž by komukoli včetně vlastní rodiny prozradil, choulostivou informaci, že Gottwald trpěl syfilidou.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Predátoři a příšery z jezer a řek: Kelpie a Ogopogo
enigmaplus.cz

Predátoři a příšery z jezer...

Hlubiny jezer i řek obývají nejrozličnější...
Čoko-mandarinkový koláč
tisicereceptu.cz

Čoko-mandarinkový koláč

Suroviny 2 vejce 1 špetka soli 80 g...
Tajemný Ludvík XIV. Útočili teroristé Francie na Prahu?
enigmaplus.cz

Tajemný Ludvík XIV. Útočili...

Troufalý akt státního terorismu, do kterého...
Facebook a spol.: Algoritmy světem vládnou
21stoleti.cz

Facebook a spol.: Algoritmy...

Facebook, Instagram, Twitter, Tik Tok, YouTube,...
Odcházet z domu bychom měli v dobrém!
skutecnepribehy.cz

Odcházet z domu bychom měli...

Člověk se nemá dohadovat...
Chytil se zbojník Oleksa Dovbuš do pasti?
epochalnisvet.cz

Chytil se zbojník Oleksa...

Mnoho let žije v Pečenižynu u Kolomyje (na...
Zdravý styl: Co dělat, aby vám to pálilo?
panidomu.cz

Zdravý styl: Co dělat, aby...

Žádná zázračná dieta pro geniální mozek nebo bezchybnou...
Došlo na dobře utajený rozchod?
nasehvezdy.cz

Došlo na dobře utajený...

S MATĚJEM MATUŠKOU (41)...
Chyť si mě, jsem tvoje zlatá rybka!
nasehvezdy.cz

Chyť si mě, jsem tvoje...

Je krásná, je úspěšná, je za...
Svatý Jan pod Skalou: Po stopách zbožného poustevníka
epochanacestach.cz

Svatý Jan pod Skalou: Po...

Jedno z nejkrásnějších...
Rubens představuje Luční pěnu
iluxus.cz

Rubens představuje Luční pěnu

Základ novinky tvoří luxusní olej lisovaný ze semen...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...