Pompeje jsou pro archeology vděčným pracovním místem. Toto tvrzení se nedávno opět ukázalo být pravdivým, a to ve chvíli, kdy zde archeologové odkryli bezhlavou mužskou kostru, jejíž lebka byla oddělena od těla přes metr dlouhým kusem kamene. Muž se stal obětí výbuchu sopky Vesuv v roce 79.
Kostra třicet let starého muže je prvním nálezem v nově odkrytém nalezišti nazvaném Regio V a ležícím severně od trosek města Pompeje. “Lebku se snažíme najít všude kolem,” okomentoval nález vedoucí vykopávek Massimo Osanna.
Zdá se, že kus skály rozdrtil část mužova hrudníku a krk. “I přesto je velmi pravděpodobné, že muž zemřel již předtím, na následky zraněných způsobených lávou a horkými plyny,” dodal Osanna.
Poloha kostry naznačuje, že ho síla výbuchu odhodila na záda, a to aniž by se předtím pokoušel uniknout. Za to nejspíš mohla infekce, kterou archeologové našli v kostech nohy.
Tento bezhlavý kostlivec je jen jedním z dvou tisíců lidí, kteří nepřežili katastrofický výbuch sopky Vesuv a zůstali pohřbeni pod několika metry vulkanického popela.
Právě díky tomuto popelu však zůstalo v Pompejích ukryto mnoho informací o tehdejším životě, i neočekávané katastrofě. Je také nutné poznamenat, že Vesuv je stále činný, a jeho výbuch by se neobešel bez dalších škod.