Na naší planetě žijí již 420 milionů let. Historie celé lidské rasy je proti nadvládě jejich druhu nad moři životem jepice. Ač jsou mocnými predátory, lidem ublíží jen zřídkakdy – přesto se jich většina populace bojí a pořádá na ně krvavé hony.
Zatímco oni zabijí ročně kolem osmi lidí, my je vraždíme po desítkách milionů. Znáte celou pravdu o žralocích?
Žraloci jsou fascinující tvorové, kteří zažili dinosaury a jejich vyhynutí ani pořádně nepostřehli. Ve světových mořích jich najdete přes 470 druhů, od 17centimetrových drobečků po 12metrové obry.
Kvůli filmům jako jsou kultovní Čelisti a občasným smrtelným útokům na člověka, kterého si většinou spletli s chutným tuleněm, se z nich stala krvelačná monstra.
Pravda, v roce 1916 se během pár dnů konala v zálivu u New Jersey pravá žraločí hostina, kdy čtyři lidé zahynuli a pátý byl při útoku zraněn. Šlo ale o vzácný jev. Jak je to ale s mořskými zabijáky doopravdy?
Predátor a oběť
Mezi lety 1530 až 2013 došlo k přibližně 2800 útokům žraloka na člověka, z čehož bylo necelých 600 smrtelných. Číslo by mohlo někomu připadat velké alespoň do té doby, než se podívá na statistiku obrácenou.
Mýtus o nebezpečném žraloku je ve skutečnosti úplně naopak. Každoročně totiž padne kvůli lidskému lovu téměř 100 000 000 žraloků! Každou hodinu tak umírá 11 000 těchto tvorů, ať už pro maso, ploutve nebo kvůli rekreačnímu sportu.
Za občasné hodování na lidech platí prakticky všechny druhy, ač pouze tři z nich na nás útočí – velký bílý, tygří a žralok bělavý.
Blíží se konec?
Data nejnovějšího výzkumu z univerzity Dalhousie v Halifaxu říkají, že každý rok je vyhubeno 6,4–7,9 procent žraloků všech druhů.
Rozsáhlý lov se nedaří příliš omezit ani s pomocí rázných omezení – žraloci totiž nejsou loveni jen díky sportu a pro maso, ale obrovské množství žraloků zahyne často brutálním způsobem kvůli svým ploutvím. Proč? Hlavně v Asii z nich velice rádi vaří polévku!
Za jednu porci dáte i 2000 korun, a to i přesto, že sama o sobě má rosolovitou konzistenci a prakticky postrádá chuť. Ploutve se navíc často žralokům odřezávají zaživa a ti pak v moři nemají šanci přežít.
EpochaPlus.cz dodává:
Žraloci jsou obecně vnímáni jako nelítostní zabijáci, člověk je pro ně ale mnohonásobně větší hrozbou než oni pro něj. Pokud ročně za každého mrtvého člověka padne deset milionů žraloků, je nepoměr dost evidentní.
Některé druhy žraloků jsou navíc kvůli masovému lovu ohrožené, a pokud bude stejným tempem pokračovat, dožijeme se možná i jejich vyhynutí.