Svého času se bez ní neobejde žádná párty nebo školní diskotéka. Kromě kolovrátkové melodie si punc nesmrtelnosti vyslouží i díky originálnímu tanci. Kdo neuměl tančit macarenu, jako by nebyl.
O nestárnoucí hit se postarají dva postarší sevillští muzikanti Antonio Romero Monge (*1947) a Rafael Ruíz Perdigones (*1948), říkající si Los del Río. Jejich rytmické songy lidi baví, dlouho dobu jim ale chybí pořádný hit!
Dojde na něj v roce 1993. Dostane název Macarena a jeho hlavní hrdinkou je stejnojmenná dívka. Nápad na text vnukne oběma hudebníkům vnadná venezuelská učitelka flamenka.
Písnička si nevede špatně, do podoby, v jaké ji známe dnes, jí ovšem ještě něco schází. Třeba hutnější zvuk, anglické pasáže zpívané ženským hlasem nebo specifický tanec. I bez něj ovšem song sbírá body.
V oblibě ho má hlavně hudební produkce výletních lodí, díky které píseň doputuje až do USA, kde se na ni nadšeně vrtí místní latinskoamerická komunita. Broukají si ji v Miami, New Yorku nebo Los Angeles.
Ta pravá macarenní mánie se ovšem rozjede až v roce 1996, kdy song zremixují chlápci, říkající si The Bayside Boys. Španělský šlágr dostane novou, sexy podobu ještě zvýrazněnou klipem plným roztančených krásek.
Na vrcholu popularity
Teprve teď má Macarena ty správné grády a může začít lámat všechny možné myslitelné rekordy.
Na neuvěřitelných 14 týdnů se usadí na prvním místě Billboard Hot 100, nejprestižnějšího žebříčku prodejnosti singlů v USA. Stejné umístění jí hudební týdeník Billboard přiřkne i mezi nejlepšími latinskými songy všech dob a první flek dobude rovněž mezi „Greatest One-Hit Wonder“ americké hudební televize VH1. Bill Clinton (*1946) ji dokonce použije ve své prezidentské kampani.
Každému z pánů vynese skladba 250 000 dolarů z licenčních poplatků, což jim zajistí vcelku slušný důchod. Netřeba dodávat, že Macarenu nikdy nepřekonají, ač se o to snaží třeba vánočně laděným singlem Macarena Christmas.
https://www.youtube.com/watch?v=gwWRjvwlLKg