Domů     Sedm povolání, u kterých klouby trpí
Sedm povolání, u kterých klouby trpí
21.5.2018

Každé zaměstnání má své výhody i nevýhody, a ne každému se poštěstí spravovat tropický ostrov nebo profesionálně testovat atrakce v zábavních parcích. Většina povolání není zdaleka tak exotická a příjemná, některá jsou dokonce i fyzicky náročná.

A právě lidé, kteří mají fyzicky namáhavou práci a každý den opakují stejnou činnost, mohou mít později problémy s klouby.

Aktuální průzkumy ukazují, že až 80 % lidí trpí bolestmi svalů, šlach nebo páteře z manuální pracovní zátěže. Z pracovníků, kteří se živí tzv. rukama, navíc až 64 % pociťuje bolesti kloubů.

Rockový koncert je pro účinkující pořádná dřina.
Rockový koncert je pro účinkující pořádná dřina.

1. Hudebníci

Kariéra profesionálního muzikanta se vyznačuje opakováním nacvičených pohybů, které mohou klouby poškozovat. Problémy s klouby jsou úzce spjaty s druhem muzikantova hudebního nástroje a jeho herní technikou.

Například bolestmi a záněty zápěstí, loktů a ramen trpí nejvíce houslisté nebo hráči na bicí.

Zahrádkaření je radost i nápor na organismus.
Zahrádkaření je radost i nápor na organismus.

2. Zahradníci

Věnovat se tzv. na stará kolena zahrádce je snem mnoha pracujících. Ale jen zahradníci z povolání vědí, že se jedná o velmi náročné povolání.

Množství klečení, ohýbání se a zvedání pytlů se zeminou, které se skrývá za rozkvetlou zahradou nebo prosperujícím zahradnictvím, bohužel nebývá bez následků – a nejvíc přitom trpí právě klouby.

Práce v dole je jedním z nejnáročnějších povolání.
Práce v dole je jedním z nejnáročnějších povolání.

3. Zedníci, klempíři a horníci

Těžká manuální práce, zvedání těžkých předmětů a opakující se pohyby. Zřejmě není překvapením, že manuálně pracující trpí těžkými bolestmi kloubů. Dobré zdraví jim hatí i časté používání vibrujících pracovních nástrojů.

A ne všichni dodržují zásadu, že se těžké předměty mají ze země zvedat z kolenou, a ne tahem zad z předklonu. „Manuálně pracující nejčastěji trápí poškození ramen, loktů, kyčlí, kolen a kotníků.

Mimo jiného může dojít také k roztržení svalů i šlach, u venkovních profesí pak i k prochladnutí kloubů,” upřesňuje ortoped Vladimír Michálek a dodává, jak těmto komplikacím předcházet:

„Pokud je to možné, je vhodné střídat pracovní zařazení i činnosti, případně používat bandáže.

Těžkou práci na stavbě můžeme přirovnat ke sportovnímu tréninku, rozdíl však spočívá v tom, že stavbař se před výkonem nezahřeje, ani nerozcvičí, a nezatěžuje tak klouby i svaly postupně.”

Řidič, ten tvrdý chleba má.
Řidič, ten tvrdý chleba má.

4. Řidiči a lidé se sedavým zaměstnáním

Když se řekne profesionální řidič, někomu na mysli vytane představa akčního kurýra, jinému zas řidiče slečny Daisy. Toto povolání však zahrnuje dlouhé hodiny sezení, bolesti krční páteře, kolen a kloubů horních končetin. MUDr. Michálek doplňuje:

„Šoféři, kteří řídí celý den, mívají nejčastěji poškozené ploténky v oblasti bederní páteře.” Zejména v letních měsících řidiči používají klimatizaci, která v důsledku foukání nepřirozeně studeného vzduchu na odkryté části těla způsobuje podchlazení, na nějž následně organismus reaguje ztuhnutím, bolestí či vznikem blokády. Sedavé zaměstnání také není žádnou výhrou.

Svědčí o tom i fakt, že až 43 % zaměstnanců s tímto povoláním pociťuje bolesti svalů, šlach či páteře, obzvláště pokud neprovozují žádnou sportovní aktivitu ve svém volném čase.

„Lidé pracující s počítačem a myší mívají problémy se zápěstím,” doplňuje odborník a radí jakou volit prevenci: „Po dlouhé době sezení je vhodné pravidelně měnit polohu a osvojit si alespoň krátkou rozcvičku.”

A chleba má tvrdý i automechanik.
A chleba má tvrdý i automechanik.

5. Automechanici

Přestože mnohá vozidla dnes lze diagnostikovat pomocí počítače, automechanici jsou stále nepostradatelní – některé části i nadále potřebují oční kontrolu, při které si mechanik musí kleknout na beton a zašpinit si ruce.

Zatímco skvrny od oleje se dají smýt, poškození kolenních kloubů pravidelným klečením na tvrdém povrchu neumyje ani to nejlepší mýdlo.

Čeští hokejisté se radují. Co na to jejich klouby?
Čeští hokejisté se radují. Co na to jejich klouby?

6. Profesionální sportovci

Pro sportovce, kteří se sportem živí, je nepostradatelný každý sval i kloub, ale při jejich nadměrné zátěži však roste i riziko ohrožení.

„Fotbalisty nejčastěji trápí poranění vazů v kolenou, oštěpaři a tenisté se potýkají s epikondylitidou loktů – lidově řečeno, s tenisovými lokty.

Běžci si zase často přihodí podvrtnutí kotníku nebo kolene, bolí je chodidla nebo záda, přičemž tato bolest může paradoxně souviset i s výběrem vhodné obuvi.

U kulturistů pak, vzhledem k celkovému přetěžování těla, trpí všechny klouby,” říká MUDr. Michálek a zároveň radí, jak klouby tolik nezatěžovat:

„Nejdůležitější je sportovat pro radost a nebrat na lehkou váhu žádné zranění, protože pokud léčbu zanedbáte, může úraz přejít do chronického stádia.”

I papeže Františka občas trápí klouby.
I papeže Františka občas trápí klouby.

7. Kněží

Práce kněze, která je spíše posláním a životním údělem, s sebou nese nečekanou zátěž pro kolena. Kněží totiž v rámci pravidelných modliteb, bohoslužeb a mší musí vydržet dlouhé a časté klečení.

Foto: Louder Than War, Pinterest, The Sun, Youtube, Automatic Transmissions, Newsday, NYT
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
svět zločinu
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí […]
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.