Kdysi tu bývala poušť, kde pásli kozy, teď tu pulzuje megalopole životem a má několik světových nej. Abyste se přenesli z ponuré minulosti do mrakodrapy nasycené budoucnosti, stačí postavit největší rám na světě.
Vítejte ve městě, kde není nemožné vytvořit zázrak. V Dubaji…
Na první pohled připomíná Dubai Frame (Rám Dubaje) obrovské zrcadlo, odrážející moc i sílu Spojených arabských emirátů. Zlatavý rám se jemně blyští do dáli a návštěvníkům dává tušit, že tady se okázalostí ani penězi rozhodně nešetřilo.
Luxus se mísí s obyčejností, aby vznikl dokonale působivý koktejl, kterého nebudete mít nikdy dost.
Krása prázdnoty
Historie projektu sahá do roku 2008, kdy je na stavbu luxusního mrakodrapu vypsána architektonická soutěž. Členové komise obdrží přes 900 návrhů, z nichž musí vybrat ten, který všem vezme dech a pozvedne místní architekturu zase o stupínek výš.
Po dlouhém rozhodování vyhraje design architekta působícího v Nizozemí a Mexiku – Fernanda Donise. Jeho nápad zarámovat prázdnotu a zároveň dodat městu punc naprosto vyčnívá.
Aby vše nebylo jen o kráse, v roce 2016 šokuje Donise s informací, že projekt byl postaven bez jeho vědomí, a rozhodne se Dubaj zažalovat. Už se nemluví jen o „největším rámu na světě“, další, kontroverznější přezdívka zní „největší ukradená budova všech dob“.
Poznej taje Dubaje
Poskládat všechny dílky konstrukce trvá 5 let. Cena se vyšplhá na 250 milionů dirhamů (1,5 miliardy korun). Na celém světě byste těžko hledali budovu, která by rámu konkurovala.
Když zapadne slunce a ukončí zlatavou show, je čas na LED osvětlení v nachových nebo azurových barvách. Interiér je sestaven z ultramoderních prvků, které je možné obdivovat od devíti ráno do devíti hodin večer.
Čím výš se návštěvník ocitá, tím víc se interiér mění. Obyčejná Dubaj ustupuje té moderní. Vstupenka má pro dospělého hodnotu 50 dirhamů (cca 300 Kč).
Se složitými papírky si tu zbytečně hlavu nelámou, vše je vyřešeno za pomoci chytrých telefonů a elektronických vstupenek.
Přestřižení červené pásky
Celých 150 metrů vysoký a 93 metrů široký mrakodrap je slavnostně otevřen 1. ledna letošního roku. V Zabeel Parku tak konečně mohou první návštěvníci nahlédnout do tajemných zákoutí dlouho připravovaného projektu.
V přízemí je umístěno muzeum vyprávějící příběh rozvoje města a vše, co souvisí s Dubají. Dvěma výškovým budovám suverénně kraluje prosklený most, který slouží zároveň jako efektivní spojka. Téměř neviditelná je jeho spodní část.
Při procházení proto návštěvníkům leží město přímo u nohou. V jedné věži má prostor přítomnost Dubaje a na druhé straně mezaninu následuje další část, v níž si mohou vychutnat budoucnost města v expozici Future Dubai Gallery.
Nákupy na úkor bydlení
Architektura budoucnosti města však nestojí pouze na výškových budovách, velkolepých nápadů tu postupně přibývá neustále. Už teď roste nová největší stavba světa jako součást nové luxusní čtvrti Dubai Creek, jejíž cena je odhadována na 400 miliard korun!
Rájem má být hlavně pro turisty, tvořit ji mají hotely a rezidenční domy. I když má pozemek o velikosti 743 000 metrů čtverečních podle prvních plánů posloužit jako základna pro největší obchodní zónu Mall of the World, dojde ke změně.
První fáze výstavby nabídne 2800 hotelových pokojů a mnohačetné kulturní vyžití. Stihne se vše do Expa 2020?