Domů     Nacističtí vědci ve službách USA?
Nacističtí vědci ve službách USA?
22.5.2018

Druhá světová válka patří k nejhrůznějším událostem všech dob. Na druhou stranu ale lidstvu přinesla ohromný technologický pokrok, jemuž tehdy tón udávalo nacistické Německo.

Po konci války chtěly vítězné státy veškerých nacistických znalostí pochopitelně využít, ale nebylo to jednoduché. Vždyť Spojené státy v té době stály na pokraji studené války se Sovětským svazem!

Po válce bylo Německo zcela zdecimováno a mnohé jeho prominentní osoby se ocitly na scestí. Někteří se rozhodli dobrovolně ukončit svůj život, jiní utekli za hranice.

Pak zde ale byli vědci a lékaři s ohromnými znalostmi technologií a ty chtěly za každou cenu na svou stranu získat Spojené státy. Chtěly je totiž využít ve svém boji proti Sovětskému svazu, s nímž vedly tzv. studenou válku.

Nacisté se přesouvají do USA

Aby se důležité informace nedostaly do Sovětského svazu, byla hned v roce 1945 prezidentem Harrym Trumanem (1884–1972) schválena operace Paperclip. Jejím cílem bylo naverbovat do amerických služeb největší raketové vědce, lékaře, architekty a chemiky.

Prezident měl ale podmínku. Nesmělo se jednat o osoby úzce spojené s Hitlerovým režimem.

Tajná služba tento rozkaz ovšem ignorovala a začala těmto lidem vyrábět falešné doklady a umožňovat jim získat bezpečnostní prověrku, a to aniž by o tom politické autority věděly.

Operace Paperclip začíná

Operace začala nejprve na tajné vědecké základně v Německu. Posléze bylo 1600 nejlepších nacistických vědců přesunuto do Spojených států.

Tím se tedy, podle zveřejněných zpráv, stalo, že nacisté vstoupili na území USA zcela bez problémů, i když úředníci jejich minulost znali.

Mnozí z nich byli přitom členy NSDAP nebo gestapa, v koncentračních táborech prováděli pokusy na lidech nebo se dopouštěli dalších válečných zločinů.

Tým Paperclip v Fort Bliss.
Tým Paperclip v Fort Bliss.

Nejdokonalejší válečná raketa

Dalo by se říci, že největší zájem měla Spojené státy o rakety a jejich konstruktéra Werhnera von Brauna (1912–1977). Ještě před válkou totiž von Braun sestrojil raketu V-2, která později způsobila veliké škody při útocích na Londýn.

Navíc v továrně, kde se vyráběla, zemřelo 25 000 vězňů z koncentračního tábora Dora (Braun si je do továrny sám vybíral). Když se ale blížil konec války, konstruktér se vzdal americké armádě a začal pro ni pracovat na řízených střelách.

Werhner von Braun sestavil nejprve válečnou raketu, poté pomohl Američanům na cestě k Měsíci.
Werhner von Braun sestavil nejprve válečnou raketu, poté pomohl Američanům na cestě k Měsíci.

Vyhraný boj o vesmír

Von Braunovy raketové znalosti se pak dokonale uplatnily při „vesmírném závodu“ se Sovětským svazem.

V roce 1958 von Braun třeba vyvinul raketu Jupiter C, která vynesla na oběžnou dráhu první satelit (ten se stal předzvěstí zrodu amerického kosmického programu). Dále vynalezl nosnou raketu Saturn V, která Apollu 11 pomohla dosáhnout Měsíce.

V roce 1960 pak jeho raketový výzkumný tým přešel pod správu nově vzniklé civilní agentury NASA. Tu von Braun také deset let vedl.

Smrt ve jménu medicíny

Do Spojených států se dostal také jeden z nejprominentnějších nacistických fyziků Hubertus Strughold (1898–1986), později známý jako „otec kosmické medicíny“.

Během války působil jako ředitel Výzkumného ústavu pro letecké zdravotnictví, kde kromě toho studoval fyzikální účinky vysoké nadmořské výšky nebo nadzvukové rychlosti letu na člověka.

Tyto experimenty přitom prováděl hlavně na lidech z koncentračního tábora Dachau. Vězni tak třeba byli nořeni do ledové vody, zavíráni do tlakových komor nebo podrobováni chirurgickým zákrokům bez použití anestezie.

Po válce pracoval Strughold v Úřadu pro americké vojenské letectví, kde provedl i průkopnickou studii o fyzických účincích stavu beztíže.

Fyzik Hubertus Strughold studoval na vězních z koncentračních táborů hrůzné experimenty.
Fyzik Hubertus Strughold studoval na vězních z koncentračních táborů hrůzné experimenty.

Experimenty se sérem pravdy

Americká vláda využívala německé vědce také k vývoji nové metody vyslýchání vězňů. Pokusy probíhaly za použití tzv.

séra pravdy, vytvořeného z drogy LSD, které mělo zajatým vojákům uvolnit psychiku, aby vyzradili tajné informace.  K výslechům se navíc využívaly elektrické šoky a hypnóza. Na experimentech tohoto typu se pak podílel i dr.

Walter Paul Emil Schreiber (1893–1970), německý odborník na biologické zbraně, který během války testoval psychochemické látky na zajatcích z koncentračních táborů.

Ve službách CIA

Enormní zájem o nacisty měla po válce i Ústřední zpravodajská služba (CIA), která je začala využívat jako špiony.

Například Otto von Bolschwing (1909–1982) měl v nacistickém Německu hodnost kapitána vojenské jednotky SS, pracoval jako tajný agent v Palestině, byl velmi úzce spjat s Adolfem Eichmannem (1906–1962) a podílel se na plánování konečné židovské otázky.

Po válce poskytoval CIA informace o dalších nacistech a německých vojenských operacích. S pomocí bývalých nacistů v Rakousku také provozoval antisovětskou špionáž.

Otto von Bolschwing spolupracoval s USA jako antisovětský špion.
Otto von Bolschwing spolupracoval s USA jako antisovětský špion.

Vedoucí představitel Interpolu

Další významnou vedoucí pozici získal Paul Dickopf (1910–1973), člen NSDAP a SS a tajný agent ve Švýcarsku, který jako ředitel Federální kriminální policie v Německu několik let tajně spolupracoval se CIA. Nakonec se vyšplhal tak vysoko, že se v roce 1968 stal šéfem největší policejní organizace na světě, Interpolu.

I když byl celou dobu považován za odpůrce nacismu, po důkladném šetření se v roce 1979 o něm veřejnost dozvěděla celou pravdu. Toho už se už ale Dickopf nedožil.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
Historie
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
reklama
zajímavosti
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Industriální styl má své kouzlo
panidomu.cz
Industriální styl má své kouzlo
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn