Pokud bychom sestavovali žebříček nejslavnějších duchů světa, rozhodně by na prvních místech figuroval znetvořený přízrak jménem Bloody Mary. Jenže co se za touto temnou bytostí skrývá? Jde snad o duši zemřelé krvavé královny?
Pro spoustu lidí je to jen legrace. Postaví se před zrcadlo v nějaké temné místnosti osvětlené jen malou lampou stojící ve vedlejším pokoji. Zhluboka se nadechnou a třikrát pronesou její jméno: Bloody Mary. Co se zpravidla odehrává dál?
Dost možná nejděsivější chvilky jejich života. Světlo zabliká a v zrcadle se objeví ohyzdná ženská tvář s rozšklebenou grimasou. Většina lidí v takovém případě uteče z bytu a vrátí se až po dlouhé době.
Jiní se ale těmto historkám jen smějí a bez problémů vše opakují před zrcadlem mnohokrát, aby dokázali, že je vše jen výmysl a pohádka pro strašení malých dětí.
Ať už je pravda jakákoli, příběhy o tomto duchovi jsou rozšířené po celém světě a případů jeho údajného spatření stále přibývá. Jakým způsobem je podle badatelů možné ho přivolat a měli bychom se o to opravdu pokoušet?
Vyvolání je prý snadné
Postupů, jak údajně přivolat tento přízrak, existuje v současnosti už několik desítek. Ten nejjednodušší se poprvé objevuje v knize amerického folkloristy a spisovatele Jana Harolda Brunvandy (*1933), který se jako první začal zabývat městskými legendami.
Ve své encyklopedii městských legend popisuje, že k vyvolání stačí opakování jména Bloody Mary (počet se různí – někdy prý stačí třikrát, jindy je potřeba stovka opakování) před zrcadlem.
Postupně se však objevují i další podmínky či návody – od nutnosti vyvolávat přízrak v konkrétním ročním období nebo v konkrétní den v týdnu (nejčastěji se doporučuje pátek) až po zapojení nejrůznějších pomůcek, jako jsou například svíčky.
Někteří lidé se také snaží vyvolávat tohoto ducha skupinově. V takovém případě stojí zpravidla v kruhu kolem zrcadla a sborově pronášejí: „Věřím v Mary Worth“. Kde se toto jméno vzalo a je opravdu jménem ženy, jejíž duch se má v zrcadle objevit?
Chudá dívka, nebo královna?
Podle legendy je Mary Worth chudá dívka žijící v 19. století v Británii. Jednoho dne utrpí rozsáhlá zranění obličeje a nakonec kvůli nim i vykrvácí.
Jenže její duše zůstává z neznámých důvodů uvězněna na tomto světě a dodnes děsí hlavně ty, kteří se ji snaží přivolat. Mohlo by se tedy zdát, že původ přízraku je rozluštěn, nebýt jednoho drobného detailu:
o životě zmíněné ženy neexistují žádné oficiální záznamy ani jiné důkazy. Mnozí badatelé proto přicházejí s jinými hypotézami. „Někteří říkají, že šlo o jednu z čarodějek souzených v 17. století ve městě Salem.
Jiní zase tvrdí, že jde o zavražděnou a znetvořenou stopařku,“ nabízí některá vysvětlení americký záhadolog Benjamin Radford (*1970). Nebo za vším stojí duch anglické královny a fanatické katoličky Marie I. Tudorovny (1516–1558)?
Ostatně té se skutečně říkalo Krvavá kvůli tomu, že nechala na hranici upálit 300 protestantů, kteří odmítli přestoupit ke katolické víře.
Desítky případů
O královně Marii se toho za jejího života šeptá spousta. Kromě toho, že nařizuje popravy, se spekuluje i o tom, že vraždí dívky a že dvakrát otěhotněla a své děti krátce po porodu zabila. Její duch pak možná za trest zůstal uvězněný na zemi, kde straší dodnes.
Ať už je tomu tak či je za přízrakem nějaká jiná osoba, nahlášených setkání s Bloody Mary je po celém světě tolik, že to překračuje rámec běžné městské legendy. Jen na internetu lze najít desítky podrobně popsaných případů.
Třeba výpověď dívky jménem Marisa, která z legrace přivolala přízrak ve své koupelně. „Byla černá a bílá, měla doširoka otevřená ústa. Očekávala jsem, že uslyším její křik, ale bylo mrazivé ticho,“ vypráví dívka.
V roce 2007 zveřejňuje svou zkušenost pro změnu skupina přátel z USA. Po vyvolávání Bloody Mary v kruhu je čekala strašidelná série paranormálních jevů. Jsou i tyto případy důkazem toho, že po životě duše stále může přetrvávat mezi námi?