Kuchařský tým se snaží svou práci odvádět, jak nejlépe to jde. Restaurace je plná hostů, kteří čekají na jídlo. Vypadá to jako obrázek ideálně prosperujícího podniku.
Tento je ale otevřen na pouhé dva dny a všichni kuchtíci mají kromě nadšení z práce společnou ještě jednu věc. Jsou HIV pozitivní.
Na počátku všeho stál průzkum, který provedla kanadská charitativní organizace Casey House, starající se o osoby s HIV/AIDS. Z jeho výsledků vyplynulo, že jen polovina lidí by byla ochotná sníst pokrm, který by připravil HIV pozitivní kuchař.
Virem HIV se přitom nelze nakazit potravinami, nádobím nebo běžným kontaktem. „Výsledek průzkumu byl překvapující, ale na druhou stranu nás to neohromilo.
Pro naše klienty je toto stigma každodenní realitou,“ konstatovala ředitelka Casey House Joanne Simonsová.
Svérázná kampaň
Organizace se proto rozhodla zorganizovat osvětovou kampaň, kladoucí si za cíl změnit vnímání této nemoci a zvýšit u veřejnosti povědomí o ní. Svůj úmysl zrealizuje v opravdu úderné podobě:
otevřením restaurace, kde bude jídlo připravovat výhradně tým HIV pozitivních kuchařů. Několik týdnů se dobrovolníci z řad klientů Casey House připravují na svou roli pod vedením známého šéfkuchaře Matta Basila.
Ten je během intenzivního školení trpělivě učí kuchařskému umění, pomáhá s přípravou menu a odpovídá na mnohdy naivní dotazy novopečených kuchtíků.
S nadšením a beze studu
Nikdo z nich totiž nikdy v restaurační kuchyni nevařil. Přesto se do projektu přihlásili s elánem a optimismem. „Naši kuchaři pocházejí ze všech společenských vrstev. Odvážně se ke svému onemocnění tímto způsobem hlásí, aby ukázali, že se nemají za co stydět.
A co je pro ně ještě důležité? To, že vaří pro lidi, kteří z nich nemají strach,“ okomentoval úsilí kuchařského týmu marketingový partner projektu Joseph Bonnici.
Obrovský úspěch
„Dostávali jsme spoustu otázek, co se stane, když se něco rozbije v kuchyni a oni se poraní. Odpověď byla jednoduchá. Poskytneme první pomoc, vydesinfikujeme pracovní plochu, vyhodíme vše, co bylo znečištěno krví.
Každý kuchař, který má zdravý rozum, to přece udělá, ať je HIV pozitivní nebo ne,“ dodala Joanne Simonsová. A lidí, kteří neměli z jídla od HIV pozitivních kuchařů obavy, se našlo skutečně dost.
Vstupenky, kterých bylo na dny 7. a 8. listopadu 2017, po které nevšední restaurace fungovala, nabídnuto cca 200 kusů, se prodaly během necelých dvou týdnů.
Čtyřchodové menu
Každý stál 125 kanadských dolarů, což je v přepočtu zhruba 2000 korun a hosté za ně dostali čtyřchodové menu. Jeho součástí byla například thajská zeleninová polévka anebo speciální tiramisu se zázvorem.
Úspěch povzbudil představitele nadace v plánování dalších podobných aktivit. „Rádi bychom udělali něco podobného na místech, jako je New York, San Francisco, nebo Londýn,“ nastínili aktivisté další možné kroky v tomto směru.