Domů     Nizozemský padělatel Meegeren dokázal napálit i nacistu Hermanna Göringa
Nizozemský padělatel Meegeren dokázal napálit i nacistu Hermanna Göringa

„Zásadní zlom přišel po negativní reakci kritiky na jeho výstavu v roce 1922, kterou pro něj skončila éra nadějného mladého umělce,“ píše současný filozof umění Tomáš Kulka.

Ve světovém malířství se začínají prosazovat moderní styly jako kubismus a kritici proto považují Meegerenův styl za nemoderní. Nizozemský malíř se proto vrhne na padělatelství.

Mladý nizozemský malíř Han van Meegeren (1889 – 1947) získává v roce zakázky na portréty a stává se soukromým učitelem malířství pro dívky z bohatých rodin. Vypadá to, že jeho kariéře nestojí nic v cestě a uchytí se i vlastní tvorbou. Jenže brzy je všechno jinak.

Vermeer van Delft patří mezi oblíbené malíře, a tak nevědomky frčí i jeho padělky.
Vermeer van Delft patří mezi oblíbené malíře, a tak nevědomky frčí i jeho padělky.

„Je zřejmé, že kdykoli maluje Krista, snaží se vytvořit cokoli exaltovaně vznešeného a zároveň tíživého.

Výsledkem však je, že postavy Krista jsou často nasládle nevkusné, někdy sebelítostivě opuštěné, vždy jsou však slabé a nepřesvědčivé…“ nechává se po zhlédnutí malířových děl slyšet nizozemský kritik Just Havelaar (1880–1930).

Pořádně tím Meegerena naštve, zvláště když dodá: „Možná, že by autor udělal lépe, kdyby hledal motivy, které lépe vyhovují jeho naturelu, například postavy z Dona Quijota“. Havelaar tím odstartuje nezájem o Meegerena. Zneuznaný malíř se ale nevzdá.

Plánuje pomstu. V odborných kruzích tehdy „letí“ nizozemský malíř Vermeer van Delft. (1632–1675). Meegeren chce malovat obrazy v jeho stylu. Jakmile se kritika přesvědčí o jejich pravosti, vytáhne svůj triumf. Obraz maloval on! Každého tím přesvědčí o svých uměleckých kvalitách.

Han van Meegeren ve své dílně. Tady vznikaly i četné falzifikáty...
Han van Meegeren ve své dílně. Tady vznikaly i četné falzifikáty…

Obraz zapéká v troubě

V roce 1923 nabídne na zkoušku k prodeji svůj první padělek, obraz „Smějícího se kavalíra“ z dílny nizozemského malíře Franze Halse (asi 1580–1666).

Podezření z padělání ale unikne jedině díky tomu, že mezi ním a aukční síní je několik mezičlánků. Poučí se a při přípravě svých dalších podvodů z Vermeerovy dílny už nic nepodceňuje. Sežene si staré vlasové štětce.

Studuje přesné složení barev používaných v 17. století a maluje pouze jimi. Aby byla iluze dokonalá, jako podklad použije staré nevýznamné malby ze 17. století, z nichž odstraní vrchní nános barvy. V letech 1936–1937 pracuje na prvním díle ala Vermeer.

Nechce budit pozornost, a tak hledá náměty z obrazů, které byly během let ztraceny. Vybere si Krista s apoštoly v Emauzích. Hotový obraz zapéká v troubě, aby vytvořil zdání staré malby.

Nacista Hermann Goering chce obrazy malíře Vermeera. Netuší, že kupuje padělky.
Nacista Hermann Goering chce obrazy malíře Vermeera. Netuší, že kupuje padělky.

S označením pravosti neváhá

Jakmile je s dílem spokojen, zamíří do Paříže. Důvod, kde se najednou vzal tak cenný obraz, je jednoduchý:. „Pochází z dědictví jedné zchudlé holandské šlechtické rodiny, která žije v Itálii. Jméno musí být utajeno,“ vymyslí si. A všichni mu na příběh skočí.

Zbývá ještě posoudit, zda je obraz skutečně pravý. Úkolu se ujme nizozemský znalec Abraham Bredius (1855–1946), jeden z největších Meegerenových kritiků. Pravostí díla si je naprosto jistý, dokonce ani nepočká, než vše prověří vědecké testy.

Odborníci jsou z obrazu „Večeře v Emauzích“ nadšení. Rembrandtova společnost uspořádá sbírku, aby obraz zakoupilo muzeum. Malíř obdrží za dílo přes milion guldenů, za které si koupí vilu na francouzské riviéře.

Rozhazuje peníze, a aby si udržel životní styl, maluje další Vermeery, které opět bez potíží prodá. Pouští se i do padělků dalších umělců a v letech 1939–1942 pouští do oběhu dalších šest Vermeerů.

Koupi jednoho z nich s názvem Kristus a cizoložnice dokonce zprostředkuje samotnému nacistovi Hermannu Göringovi (1893–1946). Obraz stojí 1,65 milionu guldenů, což činí 4 miliony anglických liber (v přepočtu asi pět miliard korun).

Abraham Bredius, jeden z největších Meegerenových kritiků, o pravosti díla nepochybuje.
Abraham Bredius, jeden z největších Meegerenových kritiků, o pravosti díla nepochybuje.

Obvinění z kolaborace

Když ale po skončení 2. světové války prověřuje denacifikační komise, jakým způsobem Göring přišel k dílu významného nizozemského mistra, narazí na Meegerenovo jméno. Obviní ho z kolaborace a z toho, že prodal dílo, které je národní památkou.

Je zatčen, uvězněn a hrozí mu až patnáct let žaláře. „Je to padělek,“ přiznává ve vězení a stejně tak se dozná i k autorství dalších údajně Vermeerových děl. Soudci se ale takovému prohlášení jenom smějí.

Meegerenův obhájce naštěstí nakonec přesvědčí soud, aby malíři umožnili vytvořit ve vězení další Vermeerovo dílo. Teprve tehdy všichni pochopí, že mluví pravdu. Jako definitivní důkaz je potom přesvědčí náčrtek podkresby ukryté pod malbou Večeře v Emauzích.

Místo zločince má teď země hrdinu, který dokázal oblafnout i samotného nacistického pohlavára. Malíř dostane roční trest, a dřív, než ho stihne nizozemská královna Juliana (1909–2004) omilostnit, umírá.

Foto: wkipedia.org, pinterest.com
Související články
Záhady a tajemství
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Záhady a tajemství
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Záhady a tajemství
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Záhady a tajemství
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
reklama
záhady a tajemství
Chození po ohni: Superschopnost pro každého, nebo podvod?
„To je jen podsvícený diodama, není to horký,“ říká jeden z kluků tlačících se u monitoru. „Mají krém s nanotechnologií, maže se na chodidla,“ oponuje další. Na obrazovce běží video s přechodem po žhavých uhlících. Je to podvod? Nebo to vážně jde?    Amerika, Čína, tropické ostrovy… Odkazy na přechody rozžhaveného uhlí najdeme rozesety v […]
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
reklama
záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zoo Ústí nad Labem: Na počátku byl nadšený milovník ptactva
epochanacestach.cz
Zoo Ústí nad Labem: Na počátku byl nadšený milovník ptactva
Při návštěvě zoo v Ústí nad Labem se musíme připravit na to, že procházka tu bude trochu fyzicky náročná. Zahrada se totiž rozkládá na svahu Mariánské skály východně od městského centra. Tuhle nevýhodu ale můžeme snadno proměnit v plus, když si pro vstup nevybereme dolní vchod v Drážďanské ulici, ale převýšení 96 metrů za sebe necháme zdolat autobus
Historická záhada: Žili lidé a dinosauři společně?
enigmaplus.cz
Historická záhada: Žili lidé a dinosauři společně?
K vyhynutí dinosaurů dochází následkem srážky Země s velkým meteorem před více než 65 miliony let. Pak uplyne dalších více než 60 milionů let a na Zemi se objeví první příslušníci rodu Homo. Tak histo
Tam, kde voní ovoce – Česká republika
nejsemsama.cz
Tam, kde voní ovoce – Česká republika
Krásné počasí přímo ponouká k podniknutí výletu! Co takhle si udělat nějakou dobrou svačinku a vyrazit tam, kde to navzdory letošním nenadálým mrazíkům voní po ovoci? Mandloňové sady v Hustopečích V roce 2012 vznikla v Hustopečích u Brna unikátní rozhledna, která se nachází v jedné z největších botanických rarit na Moravě – v mandloňových sadech. Měří 17
Pagani staví v Miami ultraprémiové rezidence
epochalnisvet.cz
Pagani staví v Miami ultraprémiové rezidence
Slunečné město Miami na Floridě se stane domovem dalšího rezidenční projektu v režii prestižní automobilky. Tentokrát si tuto destinaci pro svůj premiérový projekt vybrala značka Pagani, která proslula svými výkonnými a rychlými vozy. V oblasti North Bay Village nyní chce postavit mrakodrap Pagani Residences.   Slunečné město Miami na Floridě přivítá první luxusní rezidenční projekt
Okradla mě kamarádka
skutecnepribehy.cz
Okradla mě kamarádka
Byly jsme neoddělitelná dvojice. Já a moje kamarádka jsme si padly hned do oka, a tak to mělo zůstat. Ale nezůstalo. Květované šatičky, blonďaté vlásky, oči modré jako len a pár roztomilých pih na malém nosíku! Když jsem ji uviděla, hned mě okouzlila. Já byla pravý opak. Hned se z nás staly nerozlučné kamarádky. Seděly jsme spolu
Univerzální dárcovská krev na obzoru
21stoleti.cz
Univerzální dárcovská krev na obzoru
Univerzálními dárci krve jsou lidé s krevní skupinou 0. Ne vždy je ale této krve dostatek, proto se vědci snaží vymyslet, jak to zařídit, aby mohl člověk s jakoukoliv krevní skupinou darovat krev osta
Patchworkové taštičky nejen na mobil
panidomu.cz
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak
Nová kapitola ikonického světa vůní Signorina
iluxus.cz
Nová kapitola ikonického světa vůní Signorina
Signorina Unica Eau de Parfum ztělesňuje mnohostranné pojetí ženskosti, na němž staví značka Ferragamo. Vzdává hold jedinečné esenci, která tkví v každé ženě, a povzbuzuje k přijetí vlastní unikátní o
Žilková se odstřihla od jeho jména
nasehvezdy.cz
Žilková se odstřihla od jeho jména
Konečně má, po čem toužila! Veronice Žilkové (62) ze seriálu ZOO se dlouho nedařilo zavřít dveře za minulostí. Ačkoli rozvod s Martinem Stropnickým (67) po 18 letech manželství oznámila zkraje roku
Přemysl Otakar I. vs. Jindřich Břetislav: Ze spojenců se stali soci kvůli dluhu
historyplus.cz
Přemysl Otakar I. vs. Jindřich Břetislav: Ze spojenců se stali soci kvůli dluhu
Zuří! Přemysl Otakar I. div nevyskočí vzteky z kůže. Vytáhl s armádou do pole, jenže žádná bitva nebude. Skoro všichni velmoži ho zradili! Místo, aby vyhnal biskupa Jindřicha Břetislava ze země, kníže sám musí uprchnout za hranice.   České země neprožívají na konci 12. století zrovna nejšťastnější období. Znesváření Přemyslovci spolu už téměř 20 let bojují o
Rajčatové rizoto v italském stylu
tisicereceptu.cz
Rajčatové rizoto v italském stylu
Vylepšit ho můžete opečenou slaninou, kuřecím masem i krevetami. Suroviny 250 g rýže arborio 1 cibule sůl pepř 2 stroužky česneku olivový olej špetka chilli 100 ml bílého vína 400 g loup