Že se po slavných pojmenovávají ulice a parky, a po těch nejslavnějších třeba letiště, ví každý. Taky hvězdy a asteroidy. Už méně se ví, že jména slavných nosí také rostliny, hmyz, žáby a jiná havěť.
Ozzyho žába
V brazilské Amazonii objeví vědci v roce 2009 nový druh rosničky. Velká je necelé 2 centimetry a typická nezvykle vysokým pronikavým hlasem, který připomíná netopýra. „Nikdy jsem nic podobného neslyšel.
Bylo jasné, že jde o nový druh,“ říká jeden z objevitelů, brazilský vědec Pedro Peloso. Samci vytváří zvuk pomocí velkého vaku, aby přilákali pozornost samiček.
Není divu, že se vědci, kteří jsou všichni fanoušky slavné skupiny Black Sabbath, shodli na tom, že obojživelníka pojmenují Dendropsophus ozzyi po jejím zpěvákovi.
Možná si vzpomněli na rok 1982, kdy Ozzy Osbourne (*1948) na pódiu ukousl hlavu netopýrovi, byť později tvrdil: „Myslel jsem, že je gumový.“
Moucha jménem Beyoncé
Objeví ji sice v australském Queenslandu už v roce 1981, vědecky popsána však je až v roce 2011, kdy ji také australský vědec Bryan Lessard pojmenuje Scaptia beyonceae po americkém zpěvačce Beyoncé Knowlesové(*1981).
Inspirací mu prý je unikátní zadeček mouchy z čeledi ovádovitých, pokrytý zlatými chloupky. „Ten z ní mezi mouchami dělá největší hvězdu všech dob“, říká Lessard a k inspiraci pojmenování dodává: „Navíc byla objevena ve stejném roce, kdy se zpěvačka narodila.“
Fordův mravenec
Herce Harrisona Forda (*1942), který se proslavil nejen rolí Indiana Jonese, mají biologové rádi.
Svědčí o tom fakt, že jeho jméno nosí nejen pavouk Calponia harrisonfordi, ale už několik let také mravenec Pheidole harrisonfordi vyskytující se v oblasti sahající od Jihu Mexika po Kostariku.
Vědci mu tak chtějí vyjádřit dík za mnohaletou aktivní práci v nadacích, jejichž cílem je záchrana ohrožených druhů zvířat. „Je mi ctí, ale nevadilo by mi, kdyby po mě pojmenovali taky něco většího, třeba nějakou horu,“ říká herec s úsměvem.