Domů     Jak bojovat s alergiemi aneb když se špatně dýchá
Jak bojovat s alergiemi aneb když se špatně dýchá
20.3.2018

Alergeny na své oběti nečíhají pouze venku a zjara – náš domov je jimi prosycen celoročně. Co způsobuje znečištění vzduchu v domácnosti, jaké jsou jeho skryté hrozby a jak se s nimi vypořádat?

Podle výzkumu publikovaného v odborném magazínu Journal of Allergy and Clinical Immunology bylo v každé druhé americké domácnosti, která se průzkumu účastnila, zjištěno minimálně šest různých alergenů.

Jednalo se hlavně o prachové roztoče, plísně, zvířecí chlupy nebo pyly, které se do bytů dostávají z venku.

Právě díky tomu, že během chladnějších měsíců jsou okna domácnotí po většinu dne zavřená, přičítají se k nečistotám z venku také výpary z vaření a úklidové chemie nebo roztoči ze srsti domácích mazlíčků.

To vše dohromady může udělat ze vzduchu v domácnosti koktejl nečistot, kterých může být podle výzkumu vědců z Americké asociace pro ochranu životního prostředí až 5 krát více, než ve venkovním vzduchu.

O tom, že se znečištění netýká jen amerických domácností, ale trpíme jím i my v tuzemsku, svědčí výsledky průzkumů Státního zdravotnického ústavu. Podle nich trpí 29,4 % českých dětí různými alergieme a každé desáté české dítě astmatikem.

Právě roztoči mívají na svědomí spoustu alergických reakcí.
Právě roztoči mívají na svědomí spoustu alergických reakcí.

Všechny zmíněné alergeny způsobují nejčastěji otoky nosních dutin a spouštějí rýmu, slzení očí, případně také škrábání v krku. Na většinu těchto potíží sice existují účinné léky, trvale čistý domov může ale také alergické projevy výrazně zmírnit.

Přečtěte si proto užitečné tipy, jak dát alergenům a dalším škodlivinám v domácnosti sbohem.

Hotspoty jsou místa, která jsou přímo v domácnosti zdrojem znečištění. Budete-li je znát, bude pro vás snadnější rozhodnout se o tom, jak byste mohli omezit vznik nečistot.

Těkavé organické látky, dráždící sliznice dýchacích cest a očí, se často uvolňují z osvěžovačů vzduchu, úklidových prostředků. Z krbů a sporáků vzniká oxid uhličitý, z domácích mazlíčků se pak uvolňuje odumřelá kůže, která je živnou půdou pro roztoče.

Formaldehyd se často uvolňuje z umělých materiálů použitých v čalounění, kobercích, rohožích a nátěrech na zeď. Zamyslete se nad nahrazením domácí chemie prostředky na přírodní bázi.

Z venku si přinášíme až 40 % kontaminantů. Tyto škodliviny ale můžeme jednoduše a rychle redukovat tím, že se po příchodu domů osprchujeme, převlékneme a venkovní obuv necháme za dveřmi.

Kolem vchodových dveří se také nejvíce z celé domácnosti koncentruje prach, proto nezapomeňte do těchto prostor umístit kvalitní rohože a pravidelně je čistit. Odstraňte z bytu záclony, závěsy, a koberce, v nichž se nejvíce usazuje prach a v něm roztoče.

Nebude to jednoduché loučení, ale pokud jste alergik, štědrou odměnou vám budou dny a noci bez rýmy. A to i za ten drahý koberec z obýváku stojí!

Pozornost věnujte také ložnímu prádlu a matracím – jsou oblíbeným rejdištěm a živnou půdou roztočů. Věděli jste, že v jedné matraci žije mezi sta tisíci a deseti miliony těchto “broučků”?

Ložní prádlo perte jednou týdně na 60 stupňů – při této teplotě se roztoči zahubí.

Prach ze všech povrchů stírejte jednou až dvakrát týdně vlhkým hadříkem – zabráníte tak dalšímu šíření roztočů. Hadřík pak vyperte na vysokou teplotu nebo jej rovnou vyhoďte.

V obchodech narazíte také na řadu sprejů, které slibují účinné a dlouhotrvající zamezení usazování prachu na na nábytku a jiných površích. Na ně ale pozor, většinou jsou zbytečně drahé a nepřinášejí slibovaný výsledek.

Roztoči (Acari) jsou nejrozmanitějším a druhově nejbohatším řádem pavoukovců.
Roztoči (Acari) jsou nejrozmanitějším a druhově nejbohatším řádem pavoukovců.

Bylo zjištěno, že některé chemikálie a toxiny obsažené v běžných čistících přípravcích mohou příznaky alergií nebo astmatu vyvolat či zintenzivnit.

Nedávná studie dokonce přišla s tím, že například bělící prostředky, čistící prostředky na sklo nebo osvěžovače vzduchu zhoršily u žen příznaky spojené s astmatem.

Další dvě australské studie ukazují, že mnoho běžných čistících prostředků pro domácnost uvolňuje toxiny do vzduchu, což může zvýšit riziko astmatu u dětí.

Věnujte proto pozornost výběru těchto produktů a zaměřte se spíše na ty s přírodními a rostlinnými přísadami. A pokud máte čas a chuť, můžete si připravit své vlastní.

I když vysávání pravděpodobně nepatří mezi vaše nejoblíbenější činnosti, chcete-li se účinně zbavit domácích alergenů, bude se muset stát nezbytností.

Luxujte alespoň dvakrát týdně a soustřeďte se hlavně na místa, kde se usazuje nejvíce prachu, jako jsou prostory pod postelí nebo kolem vstupních dveří. A nezapomeňte – vysávání se netýká jen koberců, ale také závěsů či čalounění.

Hrnečky, sošky a další dekorace, na něž jen sedá prach a k životu je určitě nepotřebujeme, máme doma každý.

S trochou odvahy si vyklidíte byt za den a nejenže se zbavíte spousty nosičů alergenů, ještě se budete cítit lépe, že jste odstranili zbytečné věci a třeba jimi ještě potěšili někoho jiného.

Dětské hračky doporučujeme skladovat v plastových uzavíratelných krabicích, aby se k nim prach nedostal.

Automobilová doprava patří k největším znečisťovatelům ovzduší ve městech.
Automobilová doprava patří k největším znečisťovatelům ovzduší ve městech.

Roztočům se daří, když je vlhkost vzduchu v uzavřených prostorech vyšší než 50 %. Vlhko svědčí i plísním. Doporučuje se větrat alespoň na hodinu denně v suchém počasí a samozřejmě s ohledem na pylovou předpověď.

Na druhou stranu v příliš suchém vzduchu alergenní částice lépe cirkulují. Ideální vlhkost vzduchu v místnosti by se tedy měla pohybovat na 40 % a optimální teplota vzduchu pak v rozmezí 20 až 22 stupňů Celsia.

Plísním se nejlépe daří ve vlhkých částech domů a bytů – v koupelnách, kuchyních a suterénech. Jejich výtrusy se vznášejí ve vzduchu a vyvolávají různé příznaky alergií doprovázené často infekcemi dutin a podrážděním kůže.

Naštěstí opět existuje spousta triků, jak se plísní účinně zbavit a předcházet jejich dalšímu tvoření. Opravte si spáry a drobné otvory v podlahách či nábytku, zapněte ventilátory, v inkriminovaných částech bytu řádně větrejte.

Foto: Pinterest, Archiv 21.století, novinite, QLA Consulting
Související články
Zajímavosti
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Zajímavosti
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Zajímavosti
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Zajímavosti
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
reklama
věda a technika
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
Přírodní antibiotika z našich zahrádek
Stále více lidí se zajímá o nejrůznější alternativy v léčení. Nechtějí se spoléhat jen na uměle vyrobené léky, které sice slibují úlevu a pomoc při celé řadě zdravotních obtíží, ale představují i chemickou zátěž pro náš organismus. Zcela jistě existují i situace, kdy lze zdravotní problémy řešit přírodní cestou. V takových případech není hned nutné […]
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se […]
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
reklama
zajímavosti
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Průlomová studie: Mezi autoimunitními poruchami a defekty zubní skloviny existuje souvislost
21stoleti.cz
Průlomová studie: Mezi autoimunitními poruchami a defekty zubní skloviny existuje souvislost
Mezinárodní výzkumný tým, jehož součástí byli vědci z Českého centra pro fenogenomiku a laboratoře transgenních modelů nemocí Ústavu molekulární genetiky AV ČR v centru BIOCEV, odhalil nové poznatky o
Odstavený vlak lákal ke spánku
skutecnepribehy.cz
Odstavený vlak lákal ke spánku
Vlak měl zpoždění, a tak jsem si zkrátila čekání v odstaveném vagonu. Usnula jsem a probral mě vlak, když se dal do pohybu. Vracela jsem se pozdě večer od kamarádky, čekala mě ještě cesta vlakem. Na setmělém nádraží jsem se dozvěděla, že má nemalé zpoždění. Byla mi zima a únavou jsem pomalu ani neudržela hlavu. Měla jsem náročný den,
7 tipů, jak probudit metabolimus
nejsemsama.cz
7 tipů, jak probudit metabolimus
Zrychlit metabolismus při hubnutí je snazší, než si myslíte. To je cesta, jak začít hubnout a zhubnout! Jak tedy zrychlit metabolismus, aby více spaloval? Po třicítce u žen klesá rychlost metabolismu o pět procent. To znamená pomalejší spalování a zvyšování váhy. Ale nemusí tomu tak být. Existují způsoby, jak metabolismus nastartovat a znovu dostat do vyšších obrátek. Existuje hned sedm tipů, které
Hostina z lesa
iluxus.cz
Hostina z lesa
Restaurant Deer v Michalské ulici, jen pár kroků od Staroměstského náměstí, se těší velké oblibě. Příjemný interiér, profesionální servis a dechberoucí pokrmy, které připravuje šéfkuchař Lubomír Dolej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pád Antiochie: Křižáci si město podmanili díky lsti
historyplus.cz
Pád Antiochie: Křižáci si město podmanili díky lsti
Nepřestali doufat, že dokážou Antiochii vyhladovět. Bohemund z Tarentu však s názorem ostatních křižáckých velitelů nesouhlasí. Věří, že mohou město dobýt mnohem dříve a pohodlněji – lstí. Normanský dobrodruh neztrácí čas a mezi obránci získává spojence, který křižákům pomůže dostat se za hradby! Do Byzantské říše vtrhli ve druhé polovině 11. století z východu seldžučtí
Ať se to jen blýská!
panidomu.cz
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě
Evropští šamani současnosti: Kde se s nimi můžete potkat?
epochalnisvet.cz
Evropští šamani současnosti: Kde se s nimi můžete potkat?
Šaman jako prostředník mezi světem nadpřirozena a lidmi nás spojuje s nejstaršími obdobími prehistorie. Z hlediska geografie byl šamanismus původním náboženstvím sibiřských národů. Brzy se však dostává i do našich končin, třeba do Uher, kde se i v pozdním středověku nacházeli šamani-táltosové. Existují a působí na našem kontinentu dodnes? Muž oslovovaný jako táltos právě odložil malý bubínek,
Bábovka se zakysanou smetanou
tisicereceptu.cz
Bábovka se zakysanou smetanou
Vláčná bábovka se hodí jako zákusek po nedělním obědě nebo jako sváteční snídaně. Potřebujete 4 vejce 1 hrnek cukru krupice 2 hrnky polohrubé mouky 1 prášek do pečiva 1 kelímek (200 g) zakys
Naberte inspiraci na jižní Moravě
epochanacestach.cz
Naberte inspiraci na jižní Moravě
Kraj, který proslavilo skvělé víno, honosné hrady a romantické zámky. Malebnou krajinou se vine nespočet cyklostezek a turistických cest. Pokud už znáte Pernštejn i Vranov nad Dyjí a zahrady lednického zámku jste prošli křížem krážem, přijeďte letos za novinkami a neobjevenými skvosty. Jižní Morava si jich má nepřeberně, nudu nepoznáte! Že víno ochutnáte jen o
Lovci duchů v ČR: S kým se jim podařilo navázat kontakt?
enigmaplus.cz
Lovci duchů v ČR: S kým se jim podařilo navázat kontakt?
Takzvaní lovci duchů se rozhodně nevyskytují pouze v hororových filmech. Své vyšetřovatele nadpřirozených jevů má i Česká republika a mnoho z nich je na svých lovech pravidelně úspěšných. Co nebo koho
Touží Denisa Nesvačilová po miminku?
nasehvezdy.cz
Touží Denisa Nesvačilová po miminku?
Stále nemůže najít toho pravého. Hvězda seriálu ZOO Denisa Nesvačilová (32) byla naposledy vášnivě zamilovaná do scenáristy Petra Kolečka (40), ale ten jí bohužel zlomil srdce. Herečka se však svého s