Domů     Zničil český vynálezce Josef Božek ze zoufalství svůj vůz?
Zničil český vynálezce Josef Božek ze zoufalství svůj vůz?

V pražské Stromovce se odpoledne 1. června 1817 tísní davy lidí. Čekají, až jim konstruktér Josef Božek předvede jízdu parního vozu a na Vltavě plavbu parní lodi. Podívaná začíná v půl páté a nebe je bez mráčku.

Jenže o půl hodiny později se zničehonic strhne bouřka s lijákem. Všichni prchají a ve zmatku někdo ukradne pokladnu s vybraným vstupným.

Josef Božek (1782 – 1835), syn mlynáře Mikuláše Božka v Bierech (dnešní Polsko), už na gymnáziu v Těšíně pořádá výstavu svých vynálezů – kol a hřídelí vyřezaných ze dřeva. V roce 1804 odchází studovat do Prahy.

Jde pěšky, protože na cestu koňským dostavníkem nemá peníze. Jeho syn Romuald později píše:

„Na zádech měl přístroj na postřihování sukna, v ruce doporučující list a v kapse osm grošů.“ V Praze tráví dny spravováním hodinek, aby si vydělal peníze, v noci čte knihy. Pražským hodinářům se to ale nelíbí. „Jak to, že spravuje hodinky?

Není vyučený, zakážeme mu to!“, rozhodnou se.

Model stroje na stříhání sukna ale zaujme Františka Josefa Gerstnera (1756 – 1832), ředitele nově založené pražské polytechniky (dnešní České vysoké učení technické, kde se začíná učit v roce 1806), který mu nabídne místo mechanika.

Josef Božek pořádá už na gymnáziu výstavu svých vynálezů.
Josef Božek pořádá už na gymnáziu výstavu svých vynálezů.

Zvládne umělé nohy i parní stroj

Božek sice pro školu vytváří spoustu modelů přístrojů, ale pověst člověka, schopného cokoli sestrojit a spravit, získá hlavně díky umělým končetinám.

Řecký kníže Alexander Ypsilanti (1792 – 1828) přijde v bitvě u Drážďan (1813) o pravou ruku a Božek mu vytvoří umělou, jenž po zvednutí lokte udrží pero i sklenici.

Ruský důstojník Danilovský ve stejné bitvě ztratí obě nohy a dostane takové, s nimiž může chodit bez hole i do schodů.

V roce 1810 přiváží francouzský hrabě Jiří Buquoy (1781 – 1851) z Anglie do Prahy parní stroj, který vytvořil britský vynálezce Richard Trevithick (1771 – 1833).

Zařízení je uložené v krabicích, rozebrané do několika litinových dílů, a nikdo neví, co s ním. „Sestavím ho a uvedu do provozu,“ přihlásí se Božek odvážně. Plány sice nejsou k dispozici, ale Josef přesto stroj úspěšně smontuje.

Ředitel pražské polytechniky František Gerstner nabídne Božkovi místo.
Ředitel pražské polytechniky František Gerstner nabídne Božkovi místo.

Odvážná hraběnka

„Budoucnost je v parním pohonu,“ uvědomuje si nadšeně a dál kutí v laboratořích pražské techniky. V letech 1810 – 1814 sestavuje pohon pro různé modely strojů včetně parního kotle vytápěného lihovým kahanem.

Ředitel Gerstner předvádí zařízení při každé příležitosti a s oblibou zdůrazňuje „obecně prospěšné účinky vodní páry.“ Božka navnadí zájem lidí a rozhodne se zkonstruovat skutečný parní vůz.

Předvede ho v pražské Královské oboře 17. září 1815. Představení je úspěšné, účastní se ho i hrabata Kaunic, Nostic a Kolowrat. Někteří dokonce seberou odvahu a do vozu si sednou, včetně hraběnky Kaunicové. Noviny Prager Zeitung nešetří chválou:

„Napříště očekáváme od tohoto umělce ještě důležitější doklad jeho vynalézavosti v mechanice, k němuž jsou již dány základy, a který spočívá v lodi parním strojem poháněné, která by se dovedla pohybovat i proti proudu.“ Konstruktér se pouští do budování parní lodi.

Řecký hrabě Alexander Ypsilanti dostane naprosto funkční umělou pravou ruku.
Řecký hrabě Alexander Ypsilanti dostane naprosto funkční umělou pravou ruku.

Ze zoufalství všechno zničí

V roce 1817 osobně zve Pražany na další produkci:

„S vysokým povolením bude v neděli 1. června 1817 (bude-li tomu přát počasí) podepsaný ve Stromovce u Bubenče míti čest, vysoké šlechtě a ctěnému obecenstvu veřejně předvésti 7 sáhů dlouhou a 9 stop širokou loď parní na rameni vltavském při mlýně císařském a svůj umělý vůz na rybničné hrázi.“ Gerstner ale nechce dovolit, aby se parostroj veřejně předváděl.

Tvrdí, že Božek stroj daroval technickému ústavu! Pro Josefa je teď oporou jeho manželka Josefina, dcera pražského sládka Langa.

Jiří Buquoy přiveze do Čech parní stroj, ovšem v rozloženém stavu.
Jiří Buquoy přiveze do Čech parní stroj, ovšem v rozloženém stavu.

Společně ředitele přesvědčují tak dlouho, až povolí a mají spolu dva syny Františka a Romualda, kteří podědí tátův technický talent. Krátce po zahájení plavby předvádění ale začíná hustě pršet. Mezi lidmi vzniká zmatek a utíkají.

Neznámý zloděj si přibere pokladnu s vybraným vstupným. Vynálezce ale všechno platil ze své vlastní kapsy! Dostává se proto do obrovských dluhů. Věřitelé, kteří mu dodali součástky, se neúprosně hlásí. „Taková smůla, co jenom budu dělat?“ ptá se Božek sám sebe.

V největším zoufalství bere do ruky kladivo a vzteky rozmlátí stroje. Z parního vozu zůstanou jenom čtyři kola a parní válce.

Foto: wikipedia.org
Související články
Věda a technika
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
Věda a technika
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. […]
Věda a technika
Modelařina z Petriho misky: Kdy zvládneme poskládat embryo?
Lítý boj o přežití, nelítostný závod, na jehož konci možná čeká nový život. Jedna ze spermií se konečně spojí s vajíčkem. Za 9 měsíců se rozkřičí modrooký novorozený andílek. Zatím má ale budoucí embryo do podoby člověka a dokonce i jakéhokoliv savce pořádně daleko. Stejně, jako novinky z laboratoří. Do jaké fáze již vědci dokážou […]
Věda a technika
Miniroboti zrychlí a zkvalitní výrobu piva
Česko je pivní velmocí, o tom není pochyb. Ovšem s výrobou piva je spojeno nejedno úskalí, které může práci sládků zmařit. Čeští vědci proto nyní přišli s takzvanými beerboty – minirobůtky, kteří mají výrobu piva urychlit, a zároveň zabránit tomu, aby při ní bylo znehodnoceno. Jak fungují? Tradici vaření piva přinesli do Českých zemí pravděpodobně Slované během […]
reklama
věda a technika
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity se vpasovala mezi pilíře moderní fyziky. Před 108 lety přinesl světu její dokonalejší verzi – obecnou teorii relativity.   Teoretický fyzik Albert Einstein (1879–1955) neměl laboratoř, stačil […]
Bakterie, které opraví beton
Říká se jim extrémofilové. Většinou jde o organismy s předponou mikro, ne ale vždy. Někdy se i vyšší formy života dokážou přizpůsobit prostředím, kam se člověk nemůže ani podívat. Schopnost mikroorganismů přežít za velmi nehostinných podmínek se rozhodl využít tým Henka Jonkerse z Delftské technologické univerzity v Nizozemí, aby vytvořili beton, který se sám opravuje. […]
Musí zvýšená hladina CRP znamenat léčbu antibiotiky?
Zvýšená hladina CRP znamená nespecifický ukazatel zánětu v těle. Ale nemusí se vždy jednat o infekci a rozhodne ne vždy se musí sáhnout po antibiotikách.   Testování CRP je obzvláště v tuto roční dobu pro praktické lékaře denním chlebem. K vyšetření využívají kapilární krev – kapku krve z prstu. Pomocí pravidelně kontrolovaného přístroje mohou znát výsledek vyšetření do […]
Vzkříšení pratura: Z vyhynulého zvířete se stane poklad
Naši předkové ho znali dobře, vyskytoval se v přírodě zhruba ve stejném počtu jako jelen. Ale lidská činnost způsobila, že se tento obrovský tvor postupně z přírody vytratil a stal se jen vzpomínkou. Vědci se však rozhodli tento stav změnit a moderními postupy se pokusili vrátit pratura zpět na svět. Toto mohutné zvíře s impozantními […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zoo Ústí nad Labem: Na počátku byl nadšený milovník ptactva
epochanacestach.cz
Zoo Ústí nad Labem: Na počátku byl nadšený milovník ptactva
Při návštěvě zoo v Ústí nad Labem se musíme připravit na to, že procházka tu bude trochu fyzicky náročná. Zahrada se totiž rozkládá na svahu Mariánské skály východně od městského centra. Tuhle nevýhodu ale můžeme snadno proměnit v plus, když si pro vstup nevybereme dolní vchod v Drážďanské ulici, ale převýšení 96 metrů za sebe necháme zdolat autobus
Historická záhada: Žili lidé a dinosauři společně?
enigmaplus.cz
Historická záhada: Žili lidé a dinosauři společně?
K vyhynutí dinosaurů dochází následkem srážky Země s velkým meteorem před více než 65 miliony let. Pak uplyne dalších více než 60 milionů let a na Zemi se objeví první příslušníci rodu Homo. Tak histo
Tam, kde voní ovoce – Česká republika
nejsemsama.cz
Tam, kde voní ovoce – Česká republika
Krásné počasí přímo ponouká k podniknutí výletu! Co takhle si udělat nějakou dobrou svačinku a vyrazit tam, kde to navzdory letošním nenadálým mrazíkům voní po ovoci? Mandloňové sady v Hustopečích V roce 2012 vznikla v Hustopečích u Brna unikátní rozhledna, která se nachází v jedné z největších botanických rarit na Moravě – v mandloňových sadech. Měří 17
Pagani staví v Miami ultraprémiové rezidence
epochalnisvet.cz
Pagani staví v Miami ultraprémiové rezidence
Slunečné město Miami na Floridě se stane domovem dalšího rezidenční projektu v režii prestižní automobilky. Tentokrát si tuto destinaci pro svůj premiérový projekt vybrala značka Pagani, která proslula svými výkonnými a rychlými vozy. V oblasti North Bay Village nyní chce postavit mrakodrap Pagani Residences.   Slunečné město Miami na Floridě přivítá první luxusní rezidenční projekt
Okradla mě kamarádka
skutecnepribehy.cz
Okradla mě kamarádka
Byly jsme neoddělitelná dvojice. Já a moje kamarádka jsme si padly hned do oka, a tak to mělo zůstat. Ale nezůstalo. Květované šatičky, blonďaté vlásky, oči modré jako len a pár roztomilých pih na malém nosíku! Když jsem ji uviděla, hned mě okouzlila. Já byla pravý opak. Hned se z nás staly nerozlučné kamarádky. Seděly jsme spolu
Univerzální dárcovská krev na obzoru
21stoleti.cz
Univerzální dárcovská krev na obzoru
Univerzálními dárci krve jsou lidé s krevní skupinou 0. Ne vždy je ale této krve dostatek, proto se vědci snaží vymyslet, jak to zařídit, aby mohl člověk s jakoukoliv krevní skupinou darovat krev osta
Patchworkové taštičky nejen na mobil
panidomu.cz
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak
Nová kapitola ikonického světa vůní Signorina
iluxus.cz
Nová kapitola ikonického světa vůní Signorina
Signorina Unica Eau de Parfum ztělesňuje mnohostranné pojetí ženskosti, na němž staví značka Ferragamo. Vzdává hold jedinečné esenci, která tkví v každé ženě, a povzbuzuje k přijetí vlastní unikátní o
Žilková se odstřihla od jeho jména
nasehvezdy.cz
Žilková se odstřihla od jeho jména
Konečně má, po čem toužila! Veronice Žilkové (62) ze seriálu ZOO se dlouho nedařilo zavřít dveře za minulostí. Ačkoli rozvod s Martinem Stropnickým (67) po 18 letech manželství oznámila zkraje roku
Přemysl Otakar I. vs. Jindřich Břetislav: Ze spojenců se stali soci kvůli dluhu
historyplus.cz
Přemysl Otakar I. vs. Jindřich Břetislav: Ze spojenců se stali soci kvůli dluhu
Zuří! Přemysl Otakar I. div nevyskočí vzteky z kůže. Vytáhl s armádou do pole, jenže žádná bitva nebude. Skoro všichni velmoži ho zradili! Místo, aby vyhnal biskupa Jindřicha Břetislava ze země, kníže sám musí uprchnout za hranice.   České země neprožívají na konci 12. století zrovna nejšťastnější období. Znesváření Přemyslovci spolu už téměř 20 let bojují o
Rajčatové rizoto v italském stylu
tisicereceptu.cz
Rajčatové rizoto v italském stylu
Vylepšit ho můžete opečenou slaninou, kuřecím masem i krevetami. Suroviny 250 g rýže arborio 1 cibule sůl pepř 2 stroužky česneku olivový olej špetka chilli 100 ml bílého vína 400 g loup