První ostrý let nové rakety od SpaceX se blíží. Šéf firmy, Elon Musk, do nákladního prostoru Falconu Heavy umístil svůj ojetý elektrický bourák a slibuje, že půjde o epickou podívanou.
Když něco nevyjde, jak si inženýři ze SpaceX naplánovali, může tento milník v dobývání vesmíru skončit výbušnou tečkou.
V lednu si společnost SpaceX, která chce zlevnit cesty do vesmíru a kolonizovat Mars, odbyla tajnou misi Zuma pro americkou vládu, a proto už se technikům uvolnily ruce pro přípravu prvního letu rakety Falcon Heavy.
Ten je nyní naplánován na 6. února mezi 19:30 a 22:30 našeho času. Proč půjde o historický okamžik?
Falcon Heavy vs. Saturn V: Souboj těžkých vah mezi raketami
Když neskončí start nové rakety SpaceX fiaskem, stane se Falcon Heavy nejsilnější raketou současnosti. K nízké oběžné dráze zeměkoule totiž tento stroj vynese necelých 64 tun nákladu.
Aktuální rekord mezi nyní používanými raketami drží Delta IV Heavy z USA, která „utáhne“ skoro 29 tun.
Pokud do srovnání zařadíme i rakety v důchodu, největším „silákem“ by se stal Saturn V s 140 tunami. Tato raketa vozila kosmonauty na Měsíc pod hlavičkou programu Apollo. Nicméně Saturn V fungoval na jedno použití.
Falcon Heavy se má stát plně recyklovatelnou nosnou raketou. Skládá se vlastně ze 3 raket Falcon 9. Dvě z trojice SpaceX poslal do vesmíru již dříve.
Ojeté auto nepatří do autobazaru, ale do blízkosti Marsu
Elon Musk, který SpaceX řídí, měl doma v garáži červený elektromobil Tesla Roadster z roku 2008. Jenže za chvíli bude automobilka Tesla vyrábět nový model, takže Musk hledal, kam by šoupnul starou káru.
V autobazaru by jeho auto na elektřinu nejen kvůli reklamě nevypadalo dobře, proto se rozhodl starý elektromobil poslat jako náklad Falconu Heavy do vesmíru. Auto by mělo být vypuštěno na oběžnou dráhu Slunce, kterou pak doputuje až k Rudé planetě.
Motory Merlin už prošly tisíci zkoušek
V testovacím středisku SpaceX u texaského McGregoru bylo provedeno kolem 5 600 testů motorů Merlin. 27 takových motorů má pomoci odlepit Falcon Heavy začátkem února od země.
Koncem ledna úspěšně proběhl také statický test zážehu motorů. V kosmonautice je takové důkladné testování neobvyklým jevem, protože v některým případech jde o zařízení, která lze použít jen jednou (např. motor APS u Lunárního modulu, který dopravoval astronauty z Měsíce zpět na Zem) nebo časté zkoušky lezou příliš do peněz.
SpaceX chce lety do vesmíru zlevnit opětovným využitím raket a vesmírných lodí, aby vše fungovalo na podobném principu jako dnes aerolinky.