Domů     Připravil Adolf Hitler svoji sestru o identitu?
Připravil Adolf Hitler svoji sestru o identitu?

„Můj dívčí svět byl pro něho, chlapce, příliš bezvýznamný…“ Paula je zklamaná, že jí její bratr Adolf Hitler nevěnoval ve své knize Mein Kampf ani řádku textu. Přesto ho jako „prý „největšího syna své vlasti“ neváhá hájit i po skončení 2. světové války.

 Sedmiletá Paula Hitlerová (1896 – 1960) dostává v roce 1903 šok. Umírá její otec Alois (1837 – 1903). I když pro facku nikdy nešel daleko, teď už jí zbývá jenom matka, Klára Hitlerová, která se upne na Adolfa.

Čtyři děti (synové Gustav, Otto, Edmund a dcera Ida) jí zemřely a nejmladší dcerka Paula ji vlastně moc nezajímá.

„Paula zjistila, že se po ní chce, aby hrála úlohu malé sestry a matka od ní očekává, že bude respektovat velkého bratra,“ píše německý publicista Wolfgang Zdral.

Holčička chce alespoň kousek pozornosti pro sebe, ale Kláru zajímá jenom její jediný syn. Adolfovi odpouští všechny lumpárny a uvěří jeho chvástání, že chce být malířem. V jedenácti letech Paula přichází i o matku, která umírá na rakovinu prsu.

Adolf mizí do Vídně, kde chce studovat uměleckou akademii. Úplný sirotek Paula se stěhuje k nevlastní sestře Angele Raubalové (1883 – 1949), která se vdala a žije v rakouském Linci.

Paula Hitlerová zůstane nenápadnou ženou, která dokonce nesmí užívat své jméno. Říká si Wolfová.
Paula Hitlerová zůstane nenápadnou ženou, která dokonce nesmí užívat své jméno. Říká si Wolfová.

Nestojí mu ani za jednu řádku

Její velký bratr sice vyřídí dědické záležitosti, ale na svoji malou sestru spáchá podvod. Část její sirotčí renty si přivlastní pro sebe.

Když to v roce 1911 zjistí Joseph Mayrhofer, poručník dosud nezletilých sourozenců (v Rakousku-Uhersku byla zletilost až ve 24 letech – pozn. red.) udělá pořádek. Naštvaný bratr potom s Angelou a Paulou na dvanáct let přerušuje styky.

Alois Hitler umírá brzy. Jeho manželka Klára se pak upne na svého syna Adolfa. Dceru Paulu moc nevnímá.
Alois Hitler umírá brzy. Jeho manželka Klára se pak upne na svého syna Adolfa. Dceru Paulu moc nevnímá.

Když se u ní v roce 1920 zastaví, Paula je sekretářkou Spolkové pojišťovny ve Vídni. Začínají se vídat, dokonce spolu zajedou i ke hrobu rodičů.

„Bylo to z jeho popudu,“ stojí později v protokolu z Paulina výslechu z května 1945. V dubnu 1923 přijíždí za bratrem do Mnichova a okamžitě chápe, že se z něho stal prominent.

Adolf, vůdce NSDAP, svými řečmi úspěšně plní pivnice a dopřává si i jízdu luxusním automobilem, ale pomoci sestře, to ho ani nenapadne.

Adolf Hitler své sestře Paule zakazuje i její lásku.
Adolf Hitler své sestře Paule zakazuje i její lásku.

Dáma beze jména

2. srpna 1930 dostává slečna Hitlerová od ředitelství Spolkové pojišťovny výpověď, protože „vešlo ve známost, kdo je váš bratr.“ Nezaměstnaná Paula žádá Ádu o pomoc. Ten se tentokrát zachová velkoryse.

Poukazuje jí každý měsíc 250 marek a po roce 1938 dokonce 500, což je tehdy jenom o málo víc než průměrná dělnická mzda. Stává se na něm závislá, ale setkávají se zřídka. Dvakrát do roka jí pošle pohlednici.

Z postavení sestry kancléře, kterým Adolf od roku 1933 je, žádné výhody nemá. Na zimní olympiádě v německém Garmischi roku 1936 jí bratr dokonce nařídí: „Zapomeneš na své jméno.

Odteď budeš žít inkognito jako Wolfová (Wolf býval začátkem 20. let Hitlerův pseudonym – pozn. red.).“ Připraví sestru o její vlastní identitu.

Situace se změní po obsazení Rakouska v březnu 1938. Setkávají se ve vídeňském hotelu Imperial, přátelsky si povídají a Paula Wolfová je na chvíli šťastná. V roce 1942 jí první muž Třetí říše dokonce posílá krátký dopis:

„Milá Paulo, k narozeninám jsem dostal spoustu darů z lásky. Ochutnej jeden z nich….“ Přibalí slaninu.

Všichni oslavují Hitlerovu smrt. Paula ale svého bratra přesto hájí.
Všichni oslavují Hitlerovu smrt. Paula ale svého bratra přesto hájí.

Obhájkyně hříšníka

Když v roce 1945 vůdce chápe, že se blíží jeho konec, pokouší se kupodivu dostat sestry Paulu a Angelu do bezpečí. Nechá je odvézt do stranického hotelu v bavorském Berchtesgadenu.

Po Hitlerově smrti se Paula může konečně přihlásit ke své totožnosti, je totiž jedinou přímou pokrevní příbuznou Adolfa Hitlera. Až do konce svého života zůstává v Berchtesgadenu. Přesto, že jí bratr nikdy nedal jediný důkaz upřímné lásky, obhajuje ho.

Odmítá uznat jeho vinu, protože prý mu byla „pouze svěřena role na šachovnici mocných.“ Nejspíš kvůli špatným zkušenostem s bratrem a otcem se Paula neobjevuje s žádným mužem na veřejnosti. Jeden pro ni ale přece jenom existuje.

„Příbuzní z Waldviertelu (jako dítě u nich trávila prázdniny – pozn. red.) se později dozvěděli o nějakém muži jménem Erwin, který prý bydlel ve Vídni na Marienstrasse,“ líčí Zdral.

Nevíme přesně, kdy a kde se s Erwinem Jekeliem (1905 – 1952) seznámila.

Jeho lásku jí zřejmě vůdce také zakázal, přestože šlo o aktivního člena NSDAP a lékaře angažovaného v letech 1940 – 1941v programu T4 (zkoušky „eutanazie“ v plynových komorách).

Foto: wikimedia.org, history.co.uk
Související články
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
reklama
zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
reklama
historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml