Domů     Čeští vojáci bojující za mexického císaře Maxmiliána I. skončili o žebrácké holi
Čeští vojáci bojující za mexického císaře Maxmiliána I. skončili o žebrácké holi

„Opravdu jste byl poručníkem císaře Maxmiliána?“ ptá se kolemjdoucí v roce 1906 na ulici na pražských Vinohradech pozdě večer starého, ale vzpřímeného a urostlého pána.

„Ne Jeho Veličenstvo, ale já byl skutečným vládcem Mexika,“ odpoví důstojně Václav Šrámek, kterému ve zdejších hospodách přezdívají „Mexikán“, a zamíří do nevěstince s názvem Libuše.

Z hostinců v okolí současného Tylova náměstí v Praze odchází bývalý rakousko-uherský důstojník Václav Šrámek (1836 – 1931) na začátku 20. století jako poslední a kolem půlnoci se objeví v hodinovém hotelu Libuše na dnešní Bělehradské ulici, kde má rezervovaný pokoj.

I když je mu už přes 70 let, neodepře si žádnou rozkoš a s úsměvem přivítá krásnou blondýnku. „Ahoj generále,“ osloví ho rozverně modrooká žena s vnadnými křivkami. „Charlotto, jsi nádherná, pojď ke mně,“ odpoví jí dychtivě Václav.

Žena se sice jmenuje Lucie, ale jméno bývalé mexické císařovny jí lichotí. Václav s oblibou oslovuje svoje milenky jmény šlechtičen, se kterými se prý v životě se setkal.

„Budu ti vyprávět, jak jsem s císařem dobýval Mexiko,“ dodá Šrámek, když se k němu dívka vášnivě přitulí. Uplyne 20 let a Šrámek stále žije.

Pro novináře se stane kuriozitou, protože je nejstarším českým účastníkem mexické války z let 1864 – 1867. Bojoval v ní s Maxmiliánem Ferdinandem Habsburským (1832 – 1867) za mexické císařství.

Bojů v Mexiku se účastní i řada Čechů a Moraváků. Lákají je na odměny ve zlatých i vidinu přidělení půdy.
Bojů v Mexiku se účastní i řada Čechů a Moraváků. Lákají je na odměny ve zlatých i vidinu přidělení půdy.

Hledají se dobrodruzi, zn. s dobrým chováním

Když Maxmilián Habsburský, mladší bratr rakouského císaře Františka Josefa I. (1830 – 1916). 9. dubna 1864 podepisuje smlouvu, podle které se vzdává nástupnictví na rakouský trůn, stává o den později je zvolen mexickým císařem.

Pražské Národní listy otisknou inzerát, ve kterém rakouské ministerstvo války hledá pro dobrovolnický vojenský sbor Österreichisches Freiwilligen Corps do Mexika„osoby dobrého chování, neženaté, které nemají výše čtyřiceti let, jsou silného těla a křesťanského náboženství“.

Zájem je obrovský, verbíři by klidně získali mnohem víc než požadovaných 6000 mužů a 300 námořníků.

Společně s císařem připluje do Mexika i řada dobrovolníků. Mnozí získávají důstojnické pozice.
Společně s císařem připluje do Mexika i řada dobrovolníků. Mnozí získávají důstojnické pozice.

Dobrovolníci se upisují k šestileté vojenské službě. Nadchne je povýšení, vysoký žold a slib, že když se budou chtít v Mexiku usadit, získají zdarma půdu.

Pěšáci dostávají při naverbování 25 zlatých (za tu částku by mohli mít dva sudy piva) a za každý den služby potom 15 krejcarů (přesně tolik stála slepice).

Nové vojsko, v jehož čele stojí hrabě František Thun-Hohenstein (1826 – 1888), je pestrou směsicí lidí z různých koutů rakouského císařství. Nechybí v něm ani 628 dobrovolníků z Čech a 320 z Moravy.

Maxmilián Habsburský se vzdá nároku na rakouský trůn, aby bojoval o svoji pozici v Mexiku.
Maxmilián Habsburský se vzdá nároku na rakouský trůn, aby bojoval o svoji pozici v Mexiku.

Muzikant vydělá víc než doktor

Dobrovolnický sbor do Mexika najímá za výhodných finančních podmínek i hudebníky do dvou plukovních kapel.

„Každý, kdož řádně znalý jest hudby na nějaký nástroj, obdrží 100 zlatých na ruku, a sice 60 zlatých hned, jakmile byl naverbován a 40 zlatých při zařazení do armády,“ píší Národní listy.

Pro porovnání v témže vydání shání továrna lékaře a nabízí mu roční plat 200 zlatých.

Když 28. května 1864 přistává v přístavu Veracruz v Mexickém zálivu loď Novara s císařem Maxmiliánem a jeho manželkou Charlottou, nechybí na její palubě první Češi, kteří budou sloužit na novém císařském dvoře, a panovníkova námořní kapela.

Jejími členy jsou i čeští klarinetisté František Vacek z Cítova, Jan Pavlík z Dolních Beřkovic a Antonín Pištora z Předonína u Roudnice.

Čeští vojáci připlouvají do Mexika na dalších lodích Bolivian a Peruvian a bojují hlavně v Tezuitlánu, pevnosti střežící cestu z Veracruzu do hlavního města Mexika, později i v severomexickém Zacatlanu.

Dozní tóny písně La Paloma a pak se ozve střelba. Císař Maxmilián I. je popraven.
Dozní tóny písně La Paloma a pak se ozve střelba. Císař Maxmilián I. je popraven.

Umírám za Mexiko

Bohužel boje končí Maxmiliánovým neúspěchem. Císař 6. prosince 1866 vojsko rozpouští. Většina bojovníků se vrací zpátky domů. Císař je dopaden a odsouzen k trestu smrti zastřelením.

19. června 1867 ve městě Querétaru ještě nedozní poslední tóny písně La Paloma (v překladu Holubice.

Čeští hudebníci dlouho tvrdili, že La Paloma je česká píseň, která se dostala do Mexika a upozorňovali na její podobnost s písní Hřbitove, hřbitove, zahrado zelená.

Píseň La Paloma ale složil Španěl Sebastián Iradier, když v roce 1861 navštívil Kubu), kterou si císař přál zahrát, a kulky zasahují svůj cíl. V Maxmiliánově případě ale špatně, musí dostat novou ránu z milosti.

Čeští vojáci, kteří se v roce 1867 vrací domů, dostávají nabídku sloužit v rakouské armádě. Osud těch, kteří odmítnou, není jednoduchý. Pokud nejsou z bohatších rodin, živí se většinou jako pomocní dělníci nebo žebrají.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
reklama
záhady a tajemství
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
reklama
záhady a tajemství
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
Kalendář ukazuje rok 1378. Slavný král a císař Karel IV. právě vydechl naposledy a vlády se ujme jeho syn Václav IV. Jde v otcových šlépějích. Také on se po vzoru svého otce velmi často obrací ke hvězdám. Na rozdíl od něj to ale moc neumí… V počátcích svého panování se Václav IV. (1361–1419) spoléhá na předpovědi lékaře […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz