Domů     Čeští vojáci bojující za mexického císaře Maxmiliána I. skončili o žebrácké holi
Čeští vojáci bojující za mexického císaře Maxmiliána I. skončili o žebrácké holi

„Opravdu jste byl poručníkem císaře Maxmiliána?“ ptá se kolemjdoucí v roce 1906 na ulici na pražských Vinohradech pozdě večer starého, ale vzpřímeného a urostlého pána.

„Ne Jeho Veličenstvo, ale já byl skutečným vládcem Mexika,“ odpoví důstojně Václav Šrámek, kterému ve zdejších hospodách přezdívají „Mexikán“, a zamíří do nevěstince s názvem Libuše.

Z hostinců v okolí současného Tylova náměstí v Praze odchází bývalý rakousko-uherský důstojník Václav Šrámek (1836 – 1931) na začátku 20. století jako poslední a kolem půlnoci se objeví v hodinovém hotelu Libuše na dnešní Bělehradské ulici, kde má rezervovaný pokoj.

I když je mu už přes 70 let, neodepře si žádnou rozkoš a s úsměvem přivítá krásnou blondýnku. „Ahoj generále,“ osloví ho rozverně modrooká žena s vnadnými křivkami. „Charlotto, jsi nádherná, pojď ke mně,“ odpoví jí dychtivě Václav.

Žena se sice jmenuje Lucie, ale jméno bývalé mexické císařovny jí lichotí. Václav s oblibou oslovuje svoje milenky jmény šlechtičen, se kterými se prý v životě se setkal.

„Budu ti vyprávět, jak jsem s císařem dobýval Mexiko,“ dodá Šrámek, když se k němu dívka vášnivě přitulí. Uplyne 20 let a Šrámek stále žije.

Pro novináře se stane kuriozitou, protože je nejstarším českým účastníkem mexické války z let 1864 – 1867. Bojoval v ní s Maxmiliánem Ferdinandem Habsburským (1832 – 1867) za mexické císařství.

Bojů v Mexiku se účastní i řada Čechů a Moraváků. Lákají je na odměny ve zlatých i vidinu přidělení půdy.
Bojů v Mexiku se účastní i řada Čechů a Moraváků. Lákají je na odměny ve zlatých i vidinu přidělení půdy.

Hledají se dobrodruzi, zn. s dobrým chováním

Když Maxmilián Habsburský, mladší bratr rakouského císaře Františka Josefa I. (1830 – 1916). 9. dubna 1864 podepisuje smlouvu, podle které se vzdává nástupnictví na rakouský trůn, stává o den později je zvolen mexickým císařem.

Pražské Národní listy otisknou inzerát, ve kterém rakouské ministerstvo války hledá pro dobrovolnický vojenský sbor Österreichisches Freiwilligen Corps do Mexika„osoby dobrého chování, neženaté, které nemají výše čtyřiceti let, jsou silného těla a křesťanského náboženství“.

Zájem je obrovský, verbíři by klidně získali mnohem víc než požadovaných 6000 mužů a 300 námořníků.

Společně s císařem připluje do Mexika i řada dobrovolníků. Mnozí získávají důstojnické pozice.
Společně s císařem připluje do Mexika i řada dobrovolníků. Mnozí získávají důstojnické pozice.

Dobrovolníci se upisují k šestileté vojenské službě. Nadchne je povýšení, vysoký žold a slib, že když se budou chtít v Mexiku usadit, získají zdarma půdu.

Pěšáci dostávají při naverbování 25 zlatých (za tu částku by mohli mít dva sudy piva) a za každý den služby potom 15 krejcarů (přesně tolik stála slepice).

Nové vojsko, v jehož čele stojí hrabě František Thun-Hohenstein (1826 – 1888), je pestrou směsicí lidí z různých koutů rakouského císařství. Nechybí v něm ani 628 dobrovolníků z Čech a 320 z Moravy.

Maxmilián Habsburský se vzdá nároku na rakouský trůn, aby bojoval o svoji pozici v Mexiku.
Maxmilián Habsburský se vzdá nároku na rakouský trůn, aby bojoval o svoji pozici v Mexiku.

Muzikant vydělá víc než doktor

Dobrovolnický sbor do Mexika najímá za výhodných finančních podmínek i hudebníky do dvou plukovních kapel.

„Každý, kdož řádně znalý jest hudby na nějaký nástroj, obdrží 100 zlatých na ruku, a sice 60 zlatých hned, jakmile byl naverbován a 40 zlatých při zařazení do armády,“ píší Národní listy.

Pro porovnání v témže vydání shání továrna lékaře a nabízí mu roční plat 200 zlatých.

Když 28. května 1864 přistává v přístavu Veracruz v Mexickém zálivu loď Novara s císařem Maxmiliánem a jeho manželkou Charlottou, nechybí na její palubě první Češi, kteří budou sloužit na novém císařském dvoře, a panovníkova námořní kapela.

Jejími členy jsou i čeští klarinetisté František Vacek z Cítova, Jan Pavlík z Dolních Beřkovic a Antonín Pištora z Předonína u Roudnice.

Čeští vojáci připlouvají do Mexika na dalších lodích Bolivian a Peruvian a bojují hlavně v Tezuitlánu, pevnosti střežící cestu z Veracruzu do hlavního města Mexika, později i v severomexickém Zacatlanu.

Dozní tóny písně La Paloma a pak se ozve střelba. Císař Maxmilián I. je popraven.
Dozní tóny písně La Paloma a pak se ozve střelba. Císař Maxmilián I. je popraven.

Umírám za Mexiko

Bohužel boje končí Maxmiliánovým neúspěchem. Císař 6. prosince 1866 vojsko rozpouští. Většina bojovníků se vrací zpátky domů. Císař je dopaden a odsouzen k trestu smrti zastřelením.

19. června 1867 ve městě Querétaru ještě nedozní poslední tóny písně La Paloma (v překladu Holubice.

Čeští hudebníci dlouho tvrdili, že La Paloma je česká píseň, která se dostala do Mexika a upozorňovali na její podobnost s písní Hřbitove, hřbitove, zahrado zelená.

Píseň La Paloma ale složil Španěl Sebastián Iradier, když v roce 1861 navštívil Kubu), kterou si císař přál zahrát, a kulky zasahují svůj cíl. V Maxmiliánově případě ale špatně, musí dostat novou ránu z milosti.

Čeští vojáci, kteří se v roce 1867 vrací domů, dostávají nabídku sloužit v rakouské armádě. Osud těch, kteří odmítnou, není jednoduchý. Pokud nejsou z bohatších rodin, živí se většinou jako pomocní dělníci nebo žebrají.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
reklama
historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
reklama
historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla