Kůže je největší tělesný orgán plnící velké množství funkcí. Když s ní něco není v pořádku, problém ovlivní celý organismus. Jak nás může varovat ještě před vypuknutím nemoci?
Kůže tvoří u dospělého člověka 5-9 procent tělesné hmotnosti a zaujímá na těle povrch zhruba 1,6 až 2 m2 .Tloušťka kůže se pohybuje od 0,4 do 4 mm. Pokrývá tělo a odděluje tak vnitřní prostředí organismu od vnějšího prostředí.
Cukrovce se dá zabránit
Cukrovka patří mezi nemoci, které mohou život značně zkomplikovat. Proto není radno podceňovat prvotní příznaky. Ty se mohou projevit i na kůži. Konkrétně pigmentovými skvrnami sametového vzhledu objevující se především vzadu na krku a v podpaží.
Tyto tmavé skvrny varují, že tělo přestává zpracovávat inzulin. Ve stavu zvaném prediabetes, který cukrovce předchází, se dá ještě rozvinutí cukrovky předejít.
Jak poznat nemocná střeva
Bolestivé uzlíky na kůži ,zejména na holeni a stehnech, se odborně nazývají Erythema Nodosum. Hrbolky mění postupně svoji barvu, z počátku jsou narůžovělé, ve finálním stádiu mají barvu hnědou.
Často se jedná o předzvěst zánětlivého onemocnění střev, jako je ulcerózní kolitida nebo Crohnova nemoc. Není to ale pravidlem, kůže může například ukazovat na problém s nesnášenlivostí lepku.
Kůže jako ukazatel psychiky
Úzkost a stres se na kůži projevují ve velké míře, a existující potíže ještě zhoršují. Při ekzému a lupénce obzvlášť.
Psychická zátěž oslabuje ochrannou bariéru pleti, pokožka se vysušuje a ztrácí zdravou barvu. Objevují se červené žilky, kruhy a váčky pod očima, tvoří se hluboké vrásky. Někteří lidé si pod tlakem kousají nehty.
I suchá pokožka varuje
Padání vlasů, lámání nehtů nebo suchá pokožka mohou být příznakem poruchy štítné žlázy. Snížená funkce se projevuje především na vlasech a nehtech, zvýšená činnost způsobuje zhrublou suchou kůži především na holeních.
Dalším příznakem je nezvyklý nárůst nebo úbytek váhy, velká únava nebo problémy se spaním.
Dá se předejít rakovině?
Rakovina kůže může zasáhnout kdykoliv, zvláště u rizikové skupiny lidí. Na kůži se mohou vyskytovat červené, hnědé, růžové nebo černé skvrny. Zvláště je třeba hlídat mateřská znaménka, zvláště pokud se zvětšují nebo mění tvar. Nemusí se jednat o maligní melanom, ale návštěva kožního lékaře je nezbytná.
Funkce kůže:
Ochranná – bariéra před škodlivými látkami, mikroorganismy, UV zářením
Smyslová – nervových zakončení v kůži reagují na teplo, chlad, tlak nebo poranění tkání
Termoregulace – kůže pomáhá udržovat stálou teplotu těla pomocí kožních cév a potních žláz
Skladovací – v podkožním vazivu se skladuje tuk. Jsou zde uskladněny i vitaminy rozpustné v tucích
Vylučovací – kůže je vedle ledvin dalším důležitým orgánem pro vylučování chemických látek z těla (pot, maz)