Skip to content

Český král Václav II.: Spoléhal při korunovaci na hvězdy?

Pro zdar svého panování žádá Václav II. od svého hvězdáře Alvara radu, kdy uspořádat svoji korunovaci. Díky tomu, že v poslední čtvrtině 13. století odkryjí v Kutné hoře bohatá naleziště stříbra, nemusí si lámat hlavu s tím, kde na nákladnou slavnost sebrat peníze.

Nic nechce uspěchat a čeká proto dokonce několik let.

Porodní bolesti přepadnou roku 1271 Kunhutu Uherskou (1246 – 1285), manželku českého krále Přemysla Otakara II. (1233 – 1278), v ten nejméně vhodný den. 27. září jsou hvězdy v nepříznivém seskupení a malému Václavovi II. přinesou do vínku těžký osud.

Už v osmi letech ho unese braniborský markrabě Ota (1246 – 1299).

Kdo si počká, ten se dočká. Tak přistupuje Václav II. ke své korunovaci. Čeká na nejvhodnější chvíli.

Když se nebe zlobí

Kvadratura Marsu a Saturnu ve spojení s dalšími planetami královi pěkně zkomplikuje život. Jak potvrzují i dnešní astrologové, znamená to „krutou, zchytralou a nemocnou povahu, danou konfliktem mezi silou Marsu, výbušností Uranu a neosobním chladem Saturnu.

“ Postavení Marsu v horoskopu zase ukazuje na slabošství, ukrutnost a zrádcovské sklony.

Kunhuta Uherská se rozhodne rodit v ten nejméně vhodný okamžik. Tedy z pohledu hvězd.

Vše se v dobré obrací

Václavovi je 12 let a vypadá to, že se planety po počáteční nepřízni konečně umoudřily. Pražští astrologové si 5. dubna 1283 všimnou nové hvězdy vedle srpku Měsíce. Považují ji za velmi příznivé znamení příchodu jejich krále do Prahy!

Sám Václav působení hvězd v žádném případě nepodceňuje.

Přemysl Otakar II. dá do vínku svému synovi nelehký osud – respektive to za něj zařídí hvězdy.

Na svůj dvůr povolává astrology ze Španělska, které je v jeho době evropským centrem této nauky. V Praze jich působí víc, ale nejdéle, celých 21 let, se tu zřejmě zdrží Alvaro de Ovieda, pocházející z Toleda.

Václavovým dvorním rádcem je od roku 1390 až do královy smrti.

Rudolfa I. Habsburského český král úspěšně porazí.

Kdy si nasadit korunu?

Na neděli 2. června 1297 mu Španěl konečně předpovídá příznivou konstelaci. Uvážlivé rozhodnutí se Václavovi vyplatí. Jeho panování je úspěšné, kromě české koruny získává i korunu uherskou a polskou, roku 1304 vítězí i nad Rudolfem I. Habsburským (1218 – 1291), který si dělá zálusk na České země.

Nakonec ale Václav umírá v pouhých 34 letech na tuberkulózu. Proč? Prý proto, že v jeho horoskopu se Slunce dotklo Saturnu mezi znamením Berana a Vah, což je prý pro České království osudná kombinace.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …