Domů     Blíží se nová morová rána! Jaké epidemie nám hrozí?
Blíží se nová morová rána! Jaké epidemie nám hrozí?
21.2.2018

Z Madagaskaru se právě teď šíří do světa obě vražedné formy moru, plicní i dýmějový. V květnu 2017 se v Česku objevila po 15 letech cholera, o měsíc dříve udeřila na Moravě epidemie spalniček.

Chřipkový virus neustále mutuje, každý rok mu podléhá stále více lidí. Bude za koncem lidstva stát vražedná epidemie?

Plicní mor

O co jde: jedna z forem moru, smrtelné nemoci způsobené bakterií Yersinia pestis. Přenáší se kapénkovou infekcí přímo z člověka na člověka a je mnohem nebezpečnější než ostatní dvě formy, septická i dýmějová.

Kosil všechny, bohaté i chudé. Morové sloupy dodnes vidíme na náměstí českých a moravských měst jako memento, že „černá smrt“ znamenala pro naše předky hrůzu všech hrůz. Kolem roku 1348 vyhladila pandemie moru polovinu evropské populace.

Obrovské ztráty ale tehdy zaznamenala také Indie a Čína. Mor tehdy zásadně ovlivnil celou společnost.

Plicní mor vyhladil ve středověku téměř půlku populace.
Plicní mor vyhladil ve středověku téměř půlku populace.

Riziko rozšíření nákazy je obrovské

Na podzim 2017 ožila děsivá noční můra. Plicní mor se rozšířil na ostrově Madagaskar, kde úřady potvrdily stovky pacientů. Mor je ale vysoce nakažlivý, a tak se může snadno rozšířit do dalších částí světa.

Světová zdravotnická organizace zaznamenala na Madagaskaru v polovině října 231 lidí nakažených plicním morem, nejméně dvacet lidí zemřelo. „Riziko rozšíření nákazy je obrovské.

Zatím jen na národní úrovni, ale mor už se objevil v několika městech, což je jen začátek,“ upozornila Světová zdravotnická organizace.

Tuberkulóza

O co jde: infekční onemocnění způsobené bakteriemi Mycobacterium tuberculosis. Nemoc napadá většinou plíce, ale může postihnout i jiné části těla. Šíří se vzduchem.

Některé nemoci se tváří jako téměř vymýcené, ale zdaleka tomu tak není. Například tuberkulóza. V posledních letech stále přibývá případů nakažených zmutovanými bakteriemi, které jsou čím dál odolnější proti nejnovějším lékům.

Při rozborech DNA starověkých mumií byly zjištěny důkazy, že tuberkulózou trpěli už staří Egypťané před 5000 lety. Třebaže zejména v minulém století vědci v boji s tuberkulózou slavili velké úspěchy, nemoc je stále rozšířená i dnes. Ročně se nakazí několik milionů lidí.

Tuberkulózou trpěli už staří Egypťané.
Tuberkulózou trpěli už staří Egypťané.

HIV a tuberkulóza, smrtící kombinace

Dnes na tuberkulózu zahyne minimum nakažených, nemoc díky plošnému očkování v Evropě téměř vymizela. Pokud dnes tuberkulóza zabíjí, tak téměř vždy ve spojení s virem HIV. A to z důvodu, že virus postupně snižuje imunitu nakaženého.

Tuberkulózu pak nezastaví ani očkování. „Riziko nakažení tuberkulózou je 26-31x vyšší u lidí s infekcí HIV. V roce 2014 se objevilo 9 600 000 nakažených tuberkulózou, z toho 1 200 000 bylo HIV pozitivních,“ informuje Světová zdravotnická organizace. Nejvíce smrtelných případů se vyskytuje v Africe, Indii a Číně.

Cholera

O co jde:  nebezpečné průjmové onemocnění, jehož původcem je bakterie Vibrio cholerae. Přenáší se nejčastěji pitnou vodou znečištěnou fekáliemi nebo potravinami.

Dlouho se už zdálo, že cholera je nemocí minulosti. Jenže počátkem 60. let minulého století se v Indonésii objevil nový kmen této choroby, a od té doby na ni opět zemřely tisíce lidí. Hlavně v oblastech, kde jsou lidé na štíru s hygienou.

V roce 2013 se například po mnoha letech rozšířila na Kubě. V řadě případů cholera nemusí být smrtelná. Než se ale zlepšily obecně hygienické podmínky a než vědci přišli na to, že se nemoc šíří kontaminovanou vodou, patřila k největším metlám lidstva.

Choleru způsobuje střevní bakterie Vibrio cholerae. Původem je zřejmě z Indie, počátkem 19. století se ovšem rozšířila do značné části světa a následovaly skutečné pandemie, které zabily miliony lidí.

Cholera v Rakousku-Uhersku 120 000 lidí.
Cholera v Rakousku-Uhersku 120 000 lidí.

120 000 mrtvých

Nemoc způsobuje prudké průjmy, pacienta pak zabíjí extrémně silná dehydratace. Bakterie Vibrio cholerae se šíří vodou kontaminovanou fekáliemi. České země zažily několik epidemií cholery.

Poprvé byla nemoc na území Česka zaznamenána roku 1832. Znovu ji historické prameny popisují během prusko-rakouské války v roce 1866. Tehdy na choleru zemřelo v Rakousku-Uhersku 120 000 lidí. Úmrtnost byla tehdy až 50 %, dnes nepřežije méně než 1 % nemocných.

Spalničky

O co jde:  virové infekční onemocnění provázené charakteristickou vyrážkou. Původcem je virus spalniček, jehož přirozeným hostitelem je výhradně člověk. Nákaza se šíří vzdušnou cestou – kapénkami.

V dubnu 2017 v Česku vypukla epidemie spalniček. 38 případů evidovali hygienici jen v Moravskoslezském kraji, nové rychle přibývaly. Šlo se o nejsilnější epidemii spalniček za poslední roky. Odborníci se navíc obávají, že situace lepší jen tak nebude.

Epidemie se totiž šíří Evropou. Nejhůře je na tom Rumunsko, kde již na spalničky zemřelo 17 lidí.

Spalničky mohou způsobit mnoho vážných zdravotních komplikací.
Spalničky mohou způsobit mnoho vážných zdravotních komplikací.

Odpor k očkování podporuje epidemii

Epidemiologové tvrdí, že pokud je očkováno 95 % populace, šíření viru se zastaví. V Česku se proočkovanost pohybuje podle vakcinologa Romana Prymuly právě okolo tohoto podílu.

„Ale vzhledem k tomu, že narůstá odpor některých skupin k očkování, onemocnění se může šířit,“ řekl Prymula. V roce 2016 bylo v celém Česku podle údajů Státního zdravotního ústavu evidováno jen 7 případů onemocnění spalničkami.

Mimořádně velký počet nemocných byl v Česku v roce 2014, kdy bylo zaznamenáno 222 případů. Tehdy to zapříčinily spalničky dovezené z Indie.

Chřipka

O co jde: nakažlivá nemoc způsobená tzv. RNA virem z čeledi Orthomyxoviridae. Rychle se šíří světem v sezónních epidemiích.

Genetické změny ve viru způsobily ve 20. století už několik chřipkových epidemií nebo dokonce pandemií, kterým podlehly milióny lidí.

Psal se rok 1918, velká část světa si oddechla po konci světové války, která přinesla miliony mrtvých – a náhle se objevila další katastrofa.

Takzvané „španělské“ chřipce roku 1918 podlehlo jen během několika prvních měsíců na starém kontinentu na 20 000 000 lidí. Působila ovšem i v dalších částech světa a odhad celkového počtu obětí kolísá mezi 50 až 100 miliony lidí. Lze ji označit za zatím největší pandemii v lidské historii.

Španělská chřipka po 1. světové válce zabila kolem 20 miliónů lidí.
Španělská chřipka po 1. světové válce zabila kolem 20 miliónů lidí.

Zmutovaný virus neustále zabíjí

Na běžnou chřipku přitom standardně umírají ročně desetitisíce lidí. Předpokládá se však, že chřipka roku 1918 nebyla onou „klasickou“, nýbrž šlo o zmutovanou variantu, o virus H1N1, jak dnes označujeme „prasečí“ chřipku.

Pandemie z roku 1918 do roka skončila, virus opět zmutoval v jinou formu, tentokrát už ne smrtelnou. Vědci předpokládají, že valná část lidstva má v sobě určitý stupeň imunity vůči této chřipce děděný od předků, kteří pohromu přežili.

AIDS

O co jde: Syndrom získaného selhání imunity je soubor příznaků a infekcí, který je následkem poškození imunitního systému člověka virem HIV. Nemoc byla poprvé zaznamenána v roce 1981 a od té doby se jí nakazily desítky milionů lidí.

Nejhůře postižené jsou některé africké státy. Přestože se léky na tlumení HIV/AIDS neustále zdokonalují, nemoc stále zůstává téměř vždy nevyléčitelnou a smrtelnou.

Od svého objevení před necelými 40 lety syndrom zabil kolem 30 000 000 lidí. Šíří se krví či spermatem – proto spousta lékařů i politiků tvrdě kritizuje katolickou církev, která zakazuje křesťanům používat kondomy.

Nakazit se lze také v nemocnici při transfuzi, obzvláště nebezpečné je používání nesterilních jehel narkomany. Vědci předpokládají, že virus „přeskočil“ z opice na člověka v Africe někdy v polovině minulého století.

Žádný účinný lék proti AIDS lidstvo zatím nemá. Některé léky ovšem mohou nástup nemoci výrazně zpomalovat. Ve výzkumu antivirotik se výrazně uplatnil například i český vědec Antonín Holý.

Nejvíce nakažených nemocí AIDS žije v Jižní Africe.
Nejvíce nakažených nemocí AIDS žije v Jižní Africe.

40 000 000 nakažených

Šíření pandemie AIDS je jedním z hlavních problémů řady rozvojových zemí. Na světě je dnes okolo 40 000 000 nakažených, 3/4 z nich žijí v subsaharské Africe. V některých afrických zemích je nakažena i 1/4 populace.

Silně postižena je také jižní Asie, zejména Indie, v Evropě pak země bývalého Sovětského svazu. Největší počet nakažených HIV žije v Jižní Africe, Nigérii a Indii. Díky masové migraci se epidemie ve velkém šíří i do Evropy.

Hlavní příčinou nové vlny nárůstu počtu nakažených ve Velké Británii jsou afričtí imigranti.

Malárie

O co jde:

je způsobena Plasmodii (česky zimničky, parazitickými prvoky kmene Apicomplexa), jejich přenašečem na člověka je komár rodu Anopheles.  Ročně malárii podlehne více než milion nemocných, většina obětí žije v tropické a subsaharské Africe.

Podle odhadů mohla malárie zabít až polovinu lidí, co kdy žili. I dnes představuje obrovský problém, ročně na malárii zemře jen v subsaharské Africe více než 1 000 000 lidí. Několik úmrtí každý rok zaznamenávají i Spojené státy.

Malárii způsobují prvoci rodu Plasmodium a přenášejí ji komáři, kteří sají lidskou krev. I proto došlo k velkému poklesu rozšíření nemoci při používání DDT (přípravek na hubení hmyzu). Jenže komáři už vůči insekticidům získali odolnost.

Malárie se nejčastěji přenáší komáry.
Malárie se nejčastěji přenáší komáry.

Největší zabiják dneška

S malárií přitom žije člověk už nejméně 4000 let, tehdy její následky zaznamenali řečtí autoři. Trpělo jí například i 80 % všech dělníků při stavbě Panamského průplavu počátkem 20. století.

Za 2. světové války měla malárie v Tichomoří na svědomí smrt několika desítek tisíc amerických vojáků – totéž lze předpokládat o japonských ztrátách. Na malárii umírají ročně až 3 000 000 lidí, z toho 90 % v Africe.

Pravé neštovice

O co jde: virová onemocnění projevující se vyrážkou a strupy na kůži. Existují různé typy této choroby. Nejznámější jsou pravé neštovice, plané neštovice a hovězí dobytek napadající kravské neštovice.

Pravé neštovice jsou vysoce nakažlivým onemocněním s vysokou úmrtností. U některých kmenů se blíží dokonce 100 %. Jsou výjimečnou chorobou: podařilo se ji totiž zcela vymýtit.

Poslední případ pravých neštovic byl zaznamenán v roce 1977. Dne 8. 5. 1980 byly pravé neštovice prohlášeny Světovou zdravotnickou organizací za zcela vymýcené. Ještě v roce 1967 přitom onemocnělo 15 000 000 lidí a 2 000 000 z nich zemřelo.

Neštovice usmrtily mnoho jihoamerických indiánů po vstupu Španělů na jejich území.
Neštovice usmrtily mnoho jihoamerických indiánů po vstupu Španělů na jejich území.

Kde se dodnes uchovává smrtící virus?

Předtím rokem 1980 patřily pravé neštovice k největším metlám lidstva. Jen ve 20. století zabily podle odhadů až 500 000 000 lidí.

Pravé neštovice byly také ničivou pohromou pro jihoamerické indiány, když začali jejich kontinent dobývat španělští konkvistadoři.

Zatímco pro Evropany choroba nebyla vždy smrtelná, populace Indiánů byla v klíčových oblastech během několika desítek let zredukována o 90 %. Dnes mají uchovávat virus pravých neštovic jen dvě laboratoře na světě – jedna v USA, druhá v Rusku.

Prý pro případ, že by se někde nemoc objevila, aby bylo možné namnožit účinnou vakcínu. Skeptici varují, že viru by se dalo vojensky zneužít.

Skvrnitý tyfus

O co jde: závažné infekční onemocnění způsobené parazitem Rickettsia prowazekii. Skvrnitý tyfus je přenášen vší šatní, blechou, klíštětem a krví nemocného.

Horečky způsobené touto nemocí vedou k poruchám krevního oběhu, zápalům plic, selhání ledvin či srdce. Mikrobi si libují ve špíně, a proto se v minulosti šířil tyfus především při válečných taženích ve vojenských táborech. Často ovlivnil i výsledek války.

Když se například Španělé pokoušeli už koncem 15. století vyhnat z Evropy Maury, při obléhání tehdy maurské Granady zdecimovala epidemie tyfu španělské síly z 25 000 vojáků na pouhých 8000. A bylo po válce.

Tyfus přenáší vši, blechy nebo klíšťata.
Tyfus přenáší vši, blechy nebo klíšťata.

Kde propukaly velké epidemie

Epidemie skvrnitého tyfu řádily v Evropě během Anglické občanské války, třicetileté války a napoleonských válek. Během ústupu z Ruska v roce 1812 zemřelo více francouzských vojáků na skvrnitý tyfus než bylo zabito Rusy.

Velká epidemie zasáhla Irsko v letech 1826–1829, další v době Velkého hladomoru v letech 1846–1849. Irský tyfus se přenesl i do Anglie, kde zasáhl bez rozdílu všechny sociální třídy.

V Kanadě zabila tyfová epidemie mezi lety 1847 a 1848 více než 20 000 lidí, především irských emigrantů, kteří s sebou přinesli chorobu na lodích. Lepší hygiena a vývoj vakcíny proti tyfu během 2. světové války ve vyspělých zemích nebezpečí tyfu eliminovaly. Nicméně stále hrozí v Jižní Americe, Asii i Africe.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
reklama
lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
5 sídel Velké Moravy: Kde leželo hlavní město dávné říše?
historyplus.cz
5 sídel Velké Moravy: Kde leželo hlavní město dávné říše?
Plameny stravují dřevěné trámoví. Obyvatelé vyděšeně zírají, jak v oblaku dýmu mizí jejich domovy. Dnes přespí pod širým nebem, ale hradiště ve Valech u Mikulčic nezanikne. Vrhnou se do práce a brzy tu bude stát nové.   Karavana kupců dorazí k dřevěnému mostu přes řeku Moravu. Po krátkém uvítání následuje hostina, poté pozvání do baziliky, pýchy
BMW Motorrad invelt ve znamení novinek: Cestovní endura ve střední třídě nadchla
iluxus.cz
BMW Motorrad invelt ve znamení novinek: Cestovní endura ve střední třídě nadchla
Při koupi motorky jsou klíčové testovací jízdy. Společnost Invelt, která se řadí mezi první dealery BMW v Čechách, připravila pro milovníky a nadšence motorek den pro zákazníky s dispozicí jedenácti z
Na sletu čarodějnic jsme zhmotnily svá přání
skutecnepribehy.cz
Na sletu čarodějnic jsme zhmotnily svá přání
Kolem zapáleného ohně se nás sešlo devět. Myslely jsme si, že to bude jenom zábava, naše kouzlení ale začalo působit. Proutěná koštátka čarovala a plnila naše přání. Na tento svátek se vždycky těšíme. Dodnes hledáme se sestrou Madlou, kam bychom vyrazily a pořádně si filipojakubskou noc neboli čarodějnice užily. Jednou v mládí jsme vzaly i naše dvě kamarádky Soňu
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Děsivá červenooká monstra: Na koho narazil lovec v temných kanadských lesích?
enigmaplus.cz
Děsivá červenooká monstra: Na koho narazil lovec v temných kanadských lesích?
Kanadský lovec Melvin Georgekish zažije v srpnu roku 2013 šok. V lese v kanadské provincii Québec totiž spatří dva páry červených očí, které na něj upřeně zírají. V mechu navíc později nalezne záhadné
Ekologická domácnost se vyplatí
panidomu.cz
Ekologická domácnost se vyplatí
Chtěli byste začít žít v souladu s přírodou a nevíte, jak začít? Není to vůbec obtížné, a navíc svou změnou nešetříte jen přírodu, ale i vlastní peněženku. Nejde jen o šetření vodou, to je úplné minimum. Jsou i další možnosti. Jaké? 1. Používejte méně chemikálií Chemie se stala neodmyslitelnou součástí našeho života. Používáme ji při úklidu, při
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Křupavá kachna v těstíčku
tisicereceptu.cz
Křupavá kachna v těstíčku
Suroviny 2 kachní prsa 3 kuličky celého pepře 2 lžíce rýžového vína 2 lžíce sójové omáčky 1 celá skořice 1 bobkový list 1 lžička soli Na těstíčko 100 g hladké mouky 1 dcl ledové vody
Dcera Rybové se zakoukala do pěkného frajírka
nasehvezdy.cz
Dcera Rybové se zakoukala do pěkného frajírka
Herečka Linda Rybová (48) ze seriálu Ulice život dětí obvykle nekomentuje, tentokrát však zřejmě nemá na vybranou! Její nejstarší dcera Rozálie Prachařová (20) se totiž při natáčení seriálu Lež na pl
Čokoláda v ohrožení, pomoci má očkování i matematika
21stoleti.cz
Čokoláda v ohrožení, pomoci má očkování i matematika
Mezi přední světové producenty kakaa (Theobroma cacao) patří i africká Ghana. Její produkci však decimuje nemoc zvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku, přenášená drobným hmyzem vlnatkou. Od roku 19
Portugalsko je rajský kout – Evropa
nejsemsama.cz
Portugalsko je rajský kout – Evropa
Na Pyrenejském poloostrově se vedle Španělska nachází barevné Portugalsko, jehož pobřeží ohraničuje Atlantský oceán. Proč je skvělou volbou pro jarní prodloužený víkend i letní dovolenou? Země mořeplavců nabídne nejen chuť Pastéis de Nata – jednoho z nejlepších dezertů na světě. Můžete tu degustovat portská vína u legendární řeky Douro v Portu, objevovat krásnou architekturu i přírodu. Vybere si tu zkrátka každý! Z hospůdek
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř