Domů     Cesta tam a nikdy zpět: 10 věcí o misi Voyager
Cesta tam a nikdy zpět: 10 věcí o misi Voyager
23.12.2017

Letos je tomu 40 let, co odstartovala dvojice vesmírných sond jednoho jména na dalekou cestu bez návratu. Letí k nejzazším končinám sluneční soustavy a ještě dál.

Navzdory obrovským vzdálenostem, které je dělí od Země, a pomalu skomírajícím zdrojům energie se Voyager 1 a 2 nepřestávají hlásit. A každý kilometr, který urazí, posouvá hranice člověka o kousek dál.

Dva Poutníci a bedna šampusu

Velká objevitelská pouť do neznáma dvojice vesmírných sond zkonstruovaných Laboratoří proudového pohonu (Jet Propulsion Laboratory) začíná 20. srpna a 5. září 1977. Cesta, kterou se před nimi dívaly jen skleněné oči dalekohledů, je zavede ke vnějším planetám a měsícům naší sluneční soustavy a rozšíří obzory vědeckého poznání o vesmíru jako žádná předtím.

Samotná mise se inspiruje v tzv. programu Velké okružní jízdy (Grand Tour), jehož koncepce je poprvé naznačena v roce 1964, a o mechanických dvojčatech se nejprve uvažuje jako o nástupcích programu Mariner.

Podle misí, které vyšlou první automatické návštěvníky k Merkuru, Venuši a Marsu, také dostávají své první kódové označení Mariner 11 a 12. Při vývoji se však konstruktéři shodnou, že technologie obou sond pokročila natolik, že si zaslouží vlastní jméno, a nejlépe o něco poetičtější než MJS-77 (neboli Mariner-Jupiter-Saturn 1977) podle svého cíle a roku vypuštění.

V údajné soutěži o bednu šampaňského nakonec zvítězí Voyager. Poutník.

V soutěži o jméno sond vyhraje Voyager. Poutník.
V soutěži o jméno sond vyhraje Voyager. Poutník.

Dvojčata na cestě a žárovka z ledničky

Důvod pro vypuštění dvou, a nikoliv jedné sondy je prozaický – záloha v případě selhání, k němuž však nikdy nedojde.

Právě proto jsou obě sondy Voyager identické, co se vybavení, vzhledu i funkčnosti týče, a pro trochu větší zmatek startují v opačném pořadí, než jejich jména napovídají.

Je to proto, že NASA dopředu počítá s tím, že Voyager 1 svého bratříčka předhoní, což se také stane.

Oba Poutníci mají tři radioizotopové termoelektrické generátory a v době vypuštění do kosmu dávají výkon 470 W. Avšak energii, kterou dokážou vzdálené stroje vyždímat ze svých plutoniových srdcí dnes, je po letech vysílání dat směšně malý.

Jen asi 12 wattů při normálním a 20 wattů při maximálním výkonu, což je asi tolik, jako má žárovka v ledničce.

Oba stroje mají tři radioizotopové termoelektrické generátory.
Oba stroje mají tři radioizotopové termoelektrické generátory.

Příhodné postavení

Další mnohem zásadnější náhodou je zcela unikátní postavení jednotlivých planet v roce 1977, s nímž astrofyzikové a inženýři předem kalkulují.

K podobné konstelaci, umožňující ideální využití gravitačního praku, pomocí něhož se sondy katapultují nejprve mezi Jupiterem a Saturnem a následně pokračují k Uranu a Neptunu, dochází jen jedinkrát za 175 let.

Jen díky němu může celá miliardy kilometrů dlouhá cesta, která by si jinak vyžádala tuny paliva, vůbec proběhnout, a to s minimálními energetickými nároky.

Když vědci kalkulují vhodnou dráhu, berou údajně v potaz až 10 000 jednotlivých trajektorií, než najdou tu nejvhodnější a nejefektivnější.

V roce 1977 dojde k unikátnímu postavení jednotlivých planet.
V roce 1977 dojde k unikátnímu postavení jednotlivých planet.

Nejdražší desky na světě

Voyagery s sebou vzaly na svou nekonečnou pouť i desky.  Nahraný pozdrav a představení lidstva a vzdálené modré planety, vyslané v dobré víře, že je snad jednoho dne najde někdo, kdo je pochopí.

Obsah obou desek byl vybrán speciální komisí pod vedením astrofyzika Carla Sagana (1934–1996) a kromě pozdravu v 55 dávných i současných jazycích obsahuje výběr hudebních děl, od klasiky (přítomen je Bach, Beethoven i Mozart) po hudbu etnickou (ázerbájdžánské dudy).

Lidská díla doplňuje soubor přírodních zvuků, včetně hromu nebo velrybího volání. Akustické stopy pak doprovází celkem 115 obrazů znázorňujících každodenní aktivity lidského života i vědecké údaje, včetně informací o lidské DNA a instrukcí, jak desku přehrát.

Ani jeden z Voyagerů nesměřuje k žádné konkrétní hvězdě, Voyager 1 však podle výpočtů zhruba za 40 000 let proletí ve vzdálenosti 1,6 světelného roku od hvězdy Gliese 445 v souhvězdí Žirafy.

Kromě Bacha, Beethovena nebo Mozarta nesou desky i informací o lidské DNA.
Kromě Bacha, Beethovena nebo Mozarta nesou desky i informací o lidské DNA.

Do nekonečna a ještě dál

Obě dvě sondy jsou největšími průzkumníky, jaké kdy lidstvo vyrobilo, a dál než ony se dostaly jen televizní a rozhlasové vlny putující rychlostí světla.

Vzdálenější Voyager 1, v současnosti více než 20 miliard kilometrů daleko, opustil, podle oficiálního oznámení NASA, 25. srpna 2012 sluneční soustavu a jako první objekt stvořený lidskýma rukama dosáhl mezihvězdného prostoru.

Předpokládá se, že při současném zrychlení dorazí asi za 300 let k hranici Oortova oblaku, velkého předpokládaného mračna komet a zamrzlých těles, která se občas vydávají na obhlídku do naší blízkosti. Dalších 30 000 let mu potrvá, než oblakem proletí.

Voyager 2 za svým bratrem zaostává zhruba o 3 miliardy kilometrů a míří přibližně do souhvězdí Andromedy. I 40 let po svém vypuštění oba Voyagery stále komunikují se Zemí.

K zachycení jejich slábnoucích hlasů používá NASA mezinárodní síť antén DNS (neboli Deep Space Network). Obě sondy jsou v současnosti tak daleko, že k naslouchání je potřeba nastavit přijímače ve dvou střediscích na opačných koncích světa.

Vyslanému signálu pak trvá celých 38 hodin, než dožene Voyager 1, a nějakých 30 hodin k Voyageru 2. Předpokládá se, že v horizontu let 2025–2030 nebude ani jedna ze sond schopná nadále napájet své přístroje a odmlčí se navždy.

I tak ale poletí dál po svých drahách, na kterých bez vnější kolize mohou setrvat tisíce let.

I 40 let po svém vypuštění oba Voyagery stále komunikují se Zemí.
I 40 let po svém vypuštění oba Voyagery stále komunikují se Zemí.
Foto: Shutterstock, NASA
Související články
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
reklama
věda a technika
Ztráta paměti může potkat každého. Lze jí předcházet?
Paměť je schopnost mozku uchovávat a znovu používat uložené informace a zkušenosti. S věkem tato schopnost pomalu slábne. Existuji ovšem poruchy, které negativně ovlivňují paměť a vedou k zapomínání, klidně už v mladém věku. Jste v ohrožení? Paměť představuje jednu z důležitých funkcí našeho mozku. Umožňuje nám uchovávat si vzpomínky na již prožité. Rozlišujeme krátkodobou, střednědobou a dlouhodobou paměť, a […]
Kvantová mechanika přináší nový pohled na vnímání magnetického pole u ptáků
Naše vědomosti o migraci ptáků se posunuly od Aristotelových představ o tom, že se v zimním období rehci mění na červenky, nebo že hibernují, k poznání o migraci ptáků a jejím principu. K behaviorální vědě o migracích se tak postupně přidala molekulární biologie i kvantová fyzika. V posledních letech dokážeme mnohem přesněji určit délky tras a dob trvání cest […]
Pozor, na nebe míří umělá hvězda!
Už za pár let se nejspíš na nebi objeví nová hvězda! Nezrodí se běžnou cestou z molekulárního mraku, ani nepřiletí z dalekých končin vesmíru, bude to hvězda falešná! Kdo ji na oblohu pověsí? A k čemu vlastně? Ve vesmíru existují možná triliardy hvězd a o většině z nich máme jen minimum informací. Jak také zjistit […]
Lidská bytost na součástky: Kolik stojí člověk?
Několik lidí se sklání nad mrtvolou. Řežou do břicha, odkud postupně vytahují ledviny, srdce, játra a další orgány. Počínají si opatrně, protože při sebemenší chybičce mohou lidské tělo znehodnotit a v tomto případě nic nesmí přijít nazmar! Lidské tělo můžeme stejně jako například automobil rozebrat na nejmenší součástky a ty následně zpeněžit. Člověk by ale stál […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz