Domů     Cesta tam a nikdy zpět: 10 věcí o misi Voyager
Cesta tam a nikdy zpět: 10 věcí o misi Voyager
23.12.2017

Letos je tomu 40 let, co odstartovala dvojice vesmírných sond jednoho jména na dalekou cestu bez návratu. Letí k nejzazším končinám sluneční soustavy a ještě dál.

Navzdory obrovským vzdálenostem, které je dělí od Země, a pomalu skomírajícím zdrojům energie se Voyager 1 a 2 nepřestávají hlásit. A každý kilometr, který urazí, posouvá hranice člověka o kousek dál.

Dva Poutníci a bedna šampusu

Velká objevitelská pouť do neznáma dvojice vesmírných sond zkonstruovaných Laboratoří proudového pohonu (Jet Propulsion Laboratory) začíná 20. srpna a 5. září 1977. Cesta, kterou se před nimi dívaly jen skleněné oči dalekohledů, je zavede ke vnějším planetám a měsícům naší sluneční soustavy a rozšíří obzory vědeckého poznání o vesmíru jako žádná předtím.

Samotná mise se inspiruje v tzv. programu Velké okružní jízdy (Grand Tour), jehož koncepce je poprvé naznačena v roce 1964, a o mechanických dvojčatech se nejprve uvažuje jako o nástupcích programu Mariner.

Podle misí, které vyšlou první automatické návštěvníky k Merkuru, Venuši a Marsu, také dostávají své první kódové označení Mariner 11 a 12. Při vývoji se však konstruktéři shodnou, že technologie obou sond pokročila natolik, že si zaslouží vlastní jméno, a nejlépe o něco poetičtější než MJS-77 (neboli Mariner-Jupiter-Saturn 1977) podle svého cíle a roku vypuštění.

V údajné soutěži o bednu šampaňského nakonec zvítězí Voyager. Poutník.

V soutěži o jméno sond vyhraje Voyager. Poutník.
V soutěži o jméno sond vyhraje Voyager. Poutník.

Dvojčata na cestě a žárovka z ledničky

Důvod pro vypuštění dvou, a nikoliv jedné sondy je prozaický – záloha v případě selhání, k němuž však nikdy nedojde.

Právě proto jsou obě sondy Voyager identické, co se vybavení, vzhledu i funkčnosti týče, a pro trochu větší zmatek startují v opačném pořadí, než jejich jména napovídají.

Je to proto, že NASA dopředu počítá s tím, že Voyager 1 svého bratříčka předhoní, což se také stane.

Oba Poutníci mají tři radioizotopové termoelektrické generátory a v době vypuštění do kosmu dávají výkon 470 W. Avšak energii, kterou dokážou vzdálené stroje vyždímat ze svých plutoniových srdcí dnes, je po letech vysílání dat směšně malý.

Jen asi 12 wattů při normálním a 20 wattů při maximálním výkonu, což je asi tolik, jako má žárovka v ledničce.

Oba stroje mají tři radioizotopové termoelektrické generátory.
Oba stroje mají tři radioizotopové termoelektrické generátory.

Příhodné postavení

Další mnohem zásadnější náhodou je zcela unikátní postavení jednotlivých planet v roce 1977, s nímž astrofyzikové a inženýři předem kalkulují.

K podobné konstelaci, umožňující ideální využití gravitačního praku, pomocí něhož se sondy katapultují nejprve mezi Jupiterem a Saturnem a následně pokračují k Uranu a Neptunu, dochází jen jedinkrát za 175 let.

Jen díky němu může celá miliardy kilometrů dlouhá cesta, která by si jinak vyžádala tuny paliva, vůbec proběhnout, a to s minimálními energetickými nároky.

Když vědci kalkulují vhodnou dráhu, berou údajně v potaz až 10 000 jednotlivých trajektorií, než najdou tu nejvhodnější a nejefektivnější.

V roce 1977 dojde k unikátnímu postavení jednotlivých planet.
V roce 1977 dojde k unikátnímu postavení jednotlivých planet.

Nejdražší desky na světě

Voyagery s sebou vzaly na svou nekonečnou pouť i desky.  Nahraný pozdrav a představení lidstva a vzdálené modré planety, vyslané v dobré víře, že je snad jednoho dne najde někdo, kdo je pochopí.

Obsah obou desek byl vybrán speciální komisí pod vedením astrofyzika Carla Sagana (1934–1996) a kromě pozdravu v 55 dávných i současných jazycích obsahuje výběr hudebních děl, od klasiky (přítomen je Bach, Beethoven i Mozart) po hudbu etnickou (ázerbájdžánské dudy).

Lidská díla doplňuje soubor přírodních zvuků, včetně hromu nebo velrybího volání. Akustické stopy pak doprovází celkem 115 obrazů znázorňujících každodenní aktivity lidského života i vědecké údaje, včetně informací o lidské DNA a instrukcí, jak desku přehrát.

Ani jeden z Voyagerů nesměřuje k žádné konkrétní hvězdě, Voyager 1 však podle výpočtů zhruba za 40 000 let proletí ve vzdálenosti 1,6 světelného roku od hvězdy Gliese 445 v souhvězdí Žirafy.

Kromě Bacha, Beethovena nebo Mozarta nesou desky i informací o lidské DNA.
Kromě Bacha, Beethovena nebo Mozarta nesou desky i informací o lidské DNA.

Do nekonečna a ještě dál

Obě dvě sondy jsou největšími průzkumníky, jaké kdy lidstvo vyrobilo, a dál než ony se dostaly jen televizní a rozhlasové vlny putující rychlostí světla.

Vzdálenější Voyager 1, v současnosti více než 20 miliard kilometrů daleko, opustil, podle oficiálního oznámení NASA, 25. srpna 2012 sluneční soustavu a jako první objekt stvořený lidskýma rukama dosáhl mezihvězdného prostoru.

Předpokládá se, že při současném zrychlení dorazí asi za 300 let k hranici Oortova oblaku, velkého předpokládaného mračna komet a zamrzlých těles, která se občas vydávají na obhlídku do naší blízkosti. Dalších 30 000 let mu potrvá, než oblakem proletí.

Voyager 2 za svým bratrem zaostává zhruba o 3 miliardy kilometrů a míří přibližně do souhvězdí Andromedy. I 40 let po svém vypuštění oba Voyagery stále komunikují se Zemí.

K zachycení jejich slábnoucích hlasů používá NASA mezinárodní síť antén DNS (neboli Deep Space Network). Obě sondy jsou v současnosti tak daleko, že k naslouchání je potřeba nastavit přijímače ve dvou střediscích na opačných koncích světa.

Vyslanému signálu pak trvá celých 38 hodin, než dožene Voyager 1, a nějakých 30 hodin k Voyageru 2. Předpokládá se, že v horizontu let 2025–2030 nebude ani jedna ze sond schopná nadále napájet své přístroje a odmlčí se navždy.

I tak ale poletí dál po svých drahách, na kterých bez vnější kolize mohou setrvat tisíce let.

I 40 let po svém vypuštění oba Voyagery stále komunikují se Zemí.
I 40 let po svém vypuštění oba Voyagery stále komunikují se Zemí.
Foto: Shutterstock, NASA
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina