Domů     Nacistické bestie: Dozorkyně, které vás budou strašit ve snech!
Nacistické bestie: Dozorkyně, které vás budou strašit ve snech!

Kdo má zrůdnosti nacistické říše spojené především s aktivitou mužů, je na hlubokém omylu. Opravdu špinavou práci totiž vykonávají i příslušnice něžného pohlaví.

A to až s děsivou vervou!Lidský život pro ně znamená jen hračku, kterou mohou kdykoliv zničit. Brutalita, jíž se dopouštějí následující dozorkyně v koncentračních táborech, je šokující. Představujeme vám ty nejhorší ženské bestie nacismu.

1. 20letou zrůdu vzrušuje utrpení

Dozorkyně: Irma Greseová

Přezdívka: Ďábel v sukních

Kde slouží: Ravensbrück a Osvětim

Kličku, kterou si Irma Greseová (1923–1945) na cestě ke kariéře filmové hvězdy zvolila, lze jen těžko zdravým rozumem uchopit.

Není příliš pochopitelné, která lidská bytost by si během snění o stříbrném plátně vystřihla ve skutečném životě roli nacistické dozorkyně, jejíž více než tvrdé metody jsou už legendární.

Tato mladičká žena je dokonce běžně řazená mezi nejbrutálnější vražedkyně všech dob.

Irma se narodí v meklenburské rolnické rodině 7. října 1923. Příliš inteligence do vínku zrovna nedostala. Kde jí ale chybí intelekt, tam ho dohání krutostí a fanatičností.

Už ve škole neustále šikanuje své spolužáky a místo učení se zajímá o to, jakou nezbednost zase vyvést. Není tedy divu, že základní vzdělání ani nedokončí. Její povaha ji brzy zavede do nacistické mládežnické organizace pro dívky Bund Deutsche Mädel.

Konečně je mezi svými a může se naplno projevit. Tíhnutí k nacistickým ideologiím dědí po svém otci, sedlákovi, který vstupuje do NSDAP v roce 1937. Přesto vztah s otcem nemá od předešlého roku nijak ideální. Ten den co den v dívce probouzí nenávist.

Vidí v něm totiž viníka za smrt matky. Ta poté, co se dozví, že ji manžel podvádí, vypije kyselinu chlorovodíkovou.

Z Irmy jde skutečně strach.
Z Irmy jde skutečně strach.

Irma se snaží protloukat, co to jde, střídá jedno zaměstnání za druhým, dokonce chvíli pracuje jako asistentka zdravotní sestry v sanatoriu SS. Od esesáků se už nehne.

V roce 1942 vstupuje coby 19letá do pomocné jednotky SS a brzy se stává dozorkyní v ženském koncentračním táboře Ravensbrück.

Kariéra u nacistů strmě stoupá, takže už následující rok putuje jako vrchní dozorkyně do Osvětimi. Přestože již ve 20 letech třímá každý den moc nad životy 30 tisíc židovských žen hlavně z Polska a Maďarska, bere svou práci jako pouhou přestupní stanici.

Z celého srdce, pokud jej vůbec někdo jako Irma Greseová má, touží stát se po válce slavnou herečkou. Po skončení bojů na ni sice čeká zcela jiný osud, „sláva“ ji ale skutečně nemine.

Do dějin se zapíše svým příšerným mučením vězňů. Selekce lidí právě vystupujících z vlaku smrti na osvětimském nástupišti je ze všech hrůzností tou nejmenší.

S oblibou nechává vyhladovět své hlídací vlčáky a vypouští je pak na nebohé vězně, do nichž se psi dychtivě zakusují a trhají zbytky masa z vyhublých těl. U pasu své na míru šité černé uniformy nemá jen pistoli, ale i bič. A to ne jen tak obyčejný.

Greseová si jej obaluje celofánem, aby z něj šla lépe smýt krev. V bití žen i střílení mužů má zvláštní zálibu. Mnozí svědci vzpomínají na její blažený výraz v tváři, když její oběti trpí v bolestech.

Rychleji!“ zvolá Greseová odsouzená za své zločiny k trestu smrti s provazem kolem krku. Z úst šílené sadistky i dalších souzených dozorkyň zní písnička o katovském řemesle.

Píše se 13. prosinec 1945, když se vyšinutá 22letá nacistka zhoupne na oprátce. Psychologové dnes nepochybují o tom, že trpí sexuální deviací, minimálně sadismem.

2. Kožené stínítko na lampy

Dozorkyně: Ilse Kochová

Přezdívka: Čarodějnice z Buchenwaldu

Kde slouží: Sachsenhausen a Buchenwald

Pakliže nad šílenstvím Greseové zůstává rozum stát, brutalita Ilse Kochové (1906–1967) je spíše jako vystřižená z nejděsivějšího hororu.

Vrchní dozorkyně sloužící v táborech Sachsenhausen a Buchenwald si ne nadarmo vyslouží své přízvisko „Čarodějnice z Buchenwaldu“. Kvůli svým praktikám totiž už ženu ani člověka nepřipomíná.

Ilse na první pohled vypadá nenápadně.
Ilse na první pohled vypadá nenápadně.

Ilse je přitom jako malá dívenka nadmíru roztomilá. Když nastoupí na obchodní školu, věří, že se stane účetní. Výhybku na její cestě však nakonec přehodí setkání roku 1934 s veteránem z první světové války a členem NSDAP a SS Karlem-Otto Kochem (1897–1945).

O dva roky později jsou již manželé, které spojuje mnoho – zejména láska k moci, penězům a sadismu. Když dostává Koch za úkol vést koncentrační tábor v Sachsenhausenu ležící přibližně 25 kilometrů od centra Berlína, jeho novomanželka jej doprovází, aby zde působila jako sekretářka a strážná.

Netrvá dlouho a oba se stěhují do vyhlazovacího tábora Buchenwald. Přestože ani do té doby to není žádné příjemné místo, s příjezdem manželů Kochových v neděli 1. srpna 1937 se Buchenwald mění ve skutečné peklo.

V řízení koncentračního tábora se přímo vyžívá.
V řízení koncentračního tábora se přímo vyžívá.

Vězni jsou zvířata, a tak se k nim také máme chovat,“ cedí skrz zuby Kochová se svým milovaným bičem v ruce. Ten si navíc „ozdobí“ žiletkami, aby její oběti při bičování prožívaly ještě větší muka.

Kdo nezemře pod ranami biče, toho si podají hladoví psi. Dozorkyně nehne ani brvou, když podobně umírají těhotné ženy. Ráda provokuje. Prochází mezi vězni s rozepnutou blůzou, hladí si ňadra a ztrestá každého, kdo se odváží na ni podívat.

Obzvlášť ale trpí vězni, na nichž Kochová nalezne nějaké zajímavé tetování. Dozorkyně je nechá stáhnout z kůže a z té si pak nechává dělat stínítka na lampy, obal na knihy anebo rukavice!

Údajně také skladuje vysušené lidské hlavy a tímto netradičním fetišem si má nejednou vyzdobit sváteční tabuli k nedělnímu obědu. Právě kvůli těmto hrůzám se z dozorkyně stává Čarodějnice z Buchenwaldu.

Vězni mají s Ilse strach a přeživší na ni dodnes s hrůzou vzpomínají.
Vězni mají s Ilse strach a přeživší na ni dodnes s hrůzou vzpomínají.

Kochová řádí v táboře i poté, co je její manžel v roce 1943 zatčen a postaven před soud za zpronevěru, sexuální násilí a vraždu. V posteli ho nahradí buchenwaldský lékař Waldemar Hoven (1903–1948) a Hermann Florstedt (1895–1945).

Před soud nakonec po skončení války míří i Kochová. Trest smrti se jí ale vyhne. „Jsem těhotná,“ šokuje Čarodějnice vojenský tribunál. Kochové je 41 let, ale hlavně – do její cely mají přístup pouze američtí vyšetřovatelé, z nichž většinu tvoří Židé!

Doživotní trest je odložen, v roce 1949 však spadne klec nadobro. 60letá sadistická bachařka se 1. září 1967 ve vězení oběsí na vězeňském prostěradle.

3. Na vězně vypouští hladové psy

Dozorkyně: Juana Bormannová

Přezdívka: Lasička, Žena se psem

Kde slouží: Lichtenburg, Ravensbrück, Auschwitz-Birkenau, Bergen-Belsen

Do jednotek SS vstupuje údajně kvůli penězům. Začne se jí ale brzy dařit. Zatím jako civilní osoba začíná Juana Bormannová (1893–1945) svou kariéru v koncentračním táboře Lichtenburg. To v Ravensbrücku, kam je převelena, už povýší na dozorkyni.

Vykazuje dobré výsledky, a tak míří ještě výš – do Osvětimi. Navíc se svými milovanými vlkodavy.

Juana je tvrdá žena již na první pohled.
Juana je tvrdá žena již na první pohled.

Právě pro neustálou přítomnost psů, které začne využívat jako způsob mučení, se jí přezdívá „Žena se psem“. Bormannovou totiž vzrušuje, jak vlkodavové vypuštění do davu vězňů trhají jejich těla na kusy.

Miluje pocit moci, který si naplno užívá zejména při selekci nových vězňů.

„Oddělovala jsem zrno od plev,“ dodává chladně dozorkyně, která s oblibou ještě u vlaku určuje, kdo zemře hned při pokusech Josefa Mengeleho (1911–1979) a kdo o něco později v plynové komoře. Pověst sadistky na sebe nenechá dlouho čekat.

Vždyť Bormannová mlátí vězeňkyně hlava nehlava tyčí, klackem, gumovým obuškem nebo prostě jen pěstmi, dokud z nich nevymlátí duši. Prý z „výchovných důvodů“, jak se sama později hájí.

Své o tom vědí vězeňkyně tábora v Bergen-Belsenu, kde se Lasička, jak se také Bormannové přezdívá, usadí v březnu 1945. Bachařka je nechá svléknout donaha a přikáže jim cvičit, zatímco je tříská tyčí.

Pokud některá z nebožaček omdlí, snaží se ji „vzkřísit“ ranami do hlavy a pak ji nechá vláčet vlkodavy.

Za zdmi tábora se děly příšerné věci.
Za zdmi tábora se děly příšerné věci.

Za všechny otřesnosti, kterých se dopouští, si vyslechne rozsudek smrti. Nepřestává ale překvapovat. Když je Bormannová dotázána, zda jí přijde normální, že zatímco vězni umírali hlady, prasata měla vždy dostatek jídla, neváhala odpovědět, že ano.

Prasata byla užitečná, protože dávala potravu,“ říká s ledovým klidem. Oběšena je ve stejný den jako Irma Greseová, 13. prosince 1945.

4. Směšný trest za bestiální zločiny

Dozorkyně: Hildegard Lächertová

Přezdívka: Krvavá Brigita

Kde slouží: Ravensbrück, Majdanek, Auschwitz-Birkenau

Žena paradoxů, dalo by se říci. Pokud byste ji potkali na ulici, zřejmě by vám připadala velice milá a přívětivá. Když byste jí padli do rukou, krutě byste pykali. Hildegard Lächertová (1920–1995) nejprve lidem pomáhá, potom je vlastníma rukama zabíjí.

Začíná jako zdravotní sestra, končí jako dozorkyně v německých koncentračních táborech. Tím prvním je tábor v Ravensbrücku, kde svou „kariéru“ rozjíždí v pouhých 22 letech, potom mění stanoviště na Majdanek.

Zde se minimálně třikrát podílí na selekci vězňů a určuje, kdo půjde do plynu. To, co ji proslaví, však vypadá úplně jinak – jakýsi řemdih, bič s železnou koulí na konci.

Hildegard klame tělem.
Hildegard klame tělem.

Pomocí této zbraně, kterou si nadmíru oblíbí, dokáže i coby žena vlastnoručně zabít několik vězňů. A důvody? Někdy se jí zdá, že málo pracují, jindy zase zabíjí jen proto, že se nudí. Když navíc jednou udeří, už ji nic nedokáže zastavit.

Prostě bezhlavě mlátí a mlátí, dokud nepadne vězeň vyčerpáním. „Říkali jsme jí krvavá, protože s bitím nikdy nepřestala, dokud se neobjevila krev,“ vysvětluje bývalá vězeňkyně Henryka Ostrowská původ přezdívky „Krvavá Brigita“.

Tato nevypočitatelná bestie umí být v utrpení velmi vynalézavá. Když jednou prochází kolem latrín, které zrovna čistí dvě řecké židovské dívky, obě skopne dolů a s potěšením sleduje, jak se děvčata pomalu zalykají a topí ve výkalech.

Ostatně židovské děti jsou jejími obvyklými oběťmi. Lächertová neváhá jednu polskou dívku, těhotnou s jistým esesákem, roztrhat psem, navíc za přihlížení ostatních vězňů.

Brigita se vyžívá v týrání dětí.
Brigita se vyžívá v týrání dětí.

Těžko říct, proč odchází od soudu na podzim 1947 s pouhými 15 lety trestu. Navíc je po devíti letech propuštěna! V roce 1975 je souzena podruhé spolu s ostatními 15 bývalými dozorci z koncentračního tábora Majdanek. Za své řádění v táboře vyfasuje 12 let. Krvavá Brigita nakonec umírá v roce 1995 ve věku 75 let.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
Historie
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
reklama
lifestyle
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Zvrhlík? Temné stránky Romana Polanského: Genialita zastíněná zločiny
Roman Polanski, uznávaný filmový režisér, prožil těžké dětství poznamenané tragédiemi druhé světové války, kdy přišel o matku a musel se skrývat před nacisty. Jeho úspěšná kariéra byla na vrcholu, když mu vražda manželky šílenou sektou Charlese Mansona obrátila život vzhůru nohama. V roce 1977 však Polanski spáchal strašný zločin – znásilnění třináctileté dívky, za což […]
Pád Ikony: Temné Tajemství Jimmyho Savilea. Obtěžování a znásilňování nezletilých dívek?
Jimmy Savile byl jednou z nejznámějších tváří britské televizní scény, idolizovaný pro svou práci s dětmi a rozsáhlou charitativní činnost, která mu dokonce vynesla šlechtický titul. Jeho image lidumila a baviče však měla děsivou stinnou stránku. Až po jeho smrti vyšly najevo děsivé skutečnosti – Savile zneužíval svou moc k obtěžování a znásilňování nezletilých dívek. […]
Oplétačky se zákonem těch nejslavnějších herců světa
Na stříbrném plátně či na obrazovce je obdivujeme i ve chvílích, kdy jim scénář předepíše dělat potíže, nechat se zatknout, nebo dokonce odsoudit. Jenže některé z filmových hvězd tohle zažívají na vlastní kůži i v civilním životě.   Ani největší sláva, vydělané miliony či hvězdy na chodníku slávy nejsou zárukou spořádaného života. Občas možná strážci […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Industriální styl má své kouzlo
panidomu.cz
Industriální styl má své kouzlo
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn