Domů     10 nejnepříjemnějších zvuků kolem nás
10 nejnepříjemnějších zvuků kolem nás
4.12.2017

Šumění lesa, jarní déšť, vrnění kotěte, Mozartova symfonie. To všechno jsou zvuky, které zpravidla v člověku vyvolávají příjemné pocity. Občas je však sluch vystaven něčemu, z čehož má tendenci šílet…

1. Nehty na tabuli

Skřípot vyvolaný pohybem nehtů o tabuli vyvolává u mnoha lidí doslova osypky. Proč ale vlastně? Podle studie rakouských a německých vědců vydané v roce 2011 se tento zvuk pohybuje mezi 2 000 a 5 000 Hz. Do tohoto kmitočtového pásma spadají varovné výkřiky primátů, takže je možné, že vnímání nepříjemného škrábání souvisí s evolucí.
Skřípot vyvolaný pohybem nehtů o tabuli vyvolává u mnoha lidí doslova osypky. Proč ale vlastně? Podle studie rakouských a německých vědců vydané v roce 2011 se tento zvuk pohybuje mezi 2 000 a 5 000 Hz. Do tohoto kmitočtového pásma spadají varovné výkřiky primátů, takže je možné, že vnímání nepříjemného škrábání souvisí s evolucí.

2. Hlučné žvýkání

Misofonie je zvláštní porucha sluchu, kvůli které člověka napadají i vražedné myšlenky. Zvuk, kterému je vystaven, mu natolik leze na nervy, že ztrácí sebekontrolu. Obvykle se jedná o žvýkání či srkání, ale třeba i stříhání nehtů.

V léčbě se zpravidla uplatňují generátory zvuků (příjemně vnímané zvuky ve spojení se zvukem rizikovým by měly zamezit nežádoucí reakci), dále různé psychoterapeutické metody (například záměrné opakované vystavování se danému zvuku s cílem zvýšení tolerance k němu) či psychofarmaka.

3. Hudba v hlavě

Zná to každý z nás. Do hlavy se mu nastěhuje nějaký jednoduchý popěvek, který z ní ne a ne odejít. Sice se nejedná přímo o klasický zvuk, ale tito ušní červi, jak zní odborný název, útočí právě na sluchový systém.

Devadesát procent lidí s ušním červem bojuje aspoň jednou týdně, čtvrtina populace pak dokonce několikrát denně.

4. Pláč malých dětí

Brekot malého dítěte také nepatří mezi nejlibější zvuky, i když zde se trochu liší vnímání u žen a u mužů. Výzkumníci z Oxfordské univerzity zjistili, že takový zvuk vyvolá v mozku dospělých intenzivní reakci, zejména v oblastech zodpovědných za emoce.

Zároveň se zvýší fyzická výkonnost a nastartují se reflexy zodpovědné za péči o potomstvo. Pokud je tak člověk kupříkladu v letadle s cizím plačícím dítětem, jeho organismus je excitován a zároveň frustrován, protože péči o dítě má na starosti někdo jiný.

5. Vuvuzely

Od mistrovství světa ve fotbale, které v roce 2010 proběhlo v Jihoafrické republice, uplynulo již sedm let. Víc než vítězství španělské reprezentace v hlavách utkvěl příšerný rachot, který doprovázel každé utkání.

Onen randál měly na svědomí tisíce hudebních nástrojů zvaných vuvuzely, které vydávaly zvuk z dálky připomínající rojení včel, zblízka pak vchod do pekla.

Někteří lidé na stadionech poté trpěli dočasnou ztrátou sluchu, fotbalová federace FIFA posléze jejich další používání zakázala.

6. Zvracení

Dávicí reflexy přicházejí ke slovu ve chvílích, kdy se v trávicím traktu objeví něco, co tam nemá co pohledávat. Doprovázejí je přitom ne příliš lahodné zvuky, což má ovšem svůj důvod.

V okamžicích, kdy naši předci žijící v tlupě snědli něco podezřelého, některý z nich vrhnul. Neurony v mozcích ostatních v tu chvíli zbystřily, zrcadlily situaci a vyslaly signál k preventivnímu zbavení se zkonzumované potravy.

7. Hádka

Někdo se možná vyžívá ve sledování hádek mezi lidmi, jak o tom svědčí některé televizní pořady. Ale málokdo se hlasitých hádek sám rád účastní. Na hádky mezi rodiči jsou citlivé zejména malé děti a řada lidí si tento odpor přenáší i do dospělosti.

8. Telefonování

Člověk sedí třeba v tramvaji, město je ucpané a kousek od něj už půl hodiny někdo telefonuje. Nebohý cestující si tak proti své vůli vyslechne drby z bulvárních novin, stížnosti na děti či důkladný rozbor současné situace ve Spartě Praha.

Po chvíli se taková situace stává nesnesitelnou. Pak je tu ještě jeden faktor, který se nedá ovlivnit. Lidské mozky mají tendenci některé věci předvídat.

Neurony neabsorbují obsah telefonního hovoru, ale snaží se predikovat, co v něm bude následovat, zvláště, když slyší jen jednu stranu rozhovoru. A ve chvílích, kdy se jim to nedaří, přicházejí na řadu nepříjemné pocity.

9. Kašel a další tělesné zvuky

V některých kulturách je doslova ostudou neříhnout si po jídle, ale to jsou spíše výjimky. Většina tělesných zvuků je vnímána nepříjemně, což je dáno evolučně.

Jevy, které tyto zvuky provázejí, mohou totiž souviset s patogeny, které posléze šíří nejrůznější choroby.

10. Hnědá nota

Hnědá nota je bájným metalovým tónem, při kterém se posluchačům uvolní svěrače. Má se pohybovat pod hranicí slyšitelnosti na frekvenci mezi 5 a 9 hZ. Pokud je však zvuk dostatečně hlasitý, tělem projedou vibrace, které způsobí jistou nehodu.

Po hnědé notě pátrala řada vědeckých pracovišť včetně NASA, která se bála, aby se ona nepříjemnost nepřihodila jejím astronautům. Avšak onen tón zatím a asi naštěstí zůstává utajen…

Foto: MavCure, Pinterest, NPR, Today I Found Out, compassionatesleepsolutions, wikipedia
Související články
Zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Zajímavosti
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Zajímavosti
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
záhady a tajemství
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz