Jako fenomenální hráč amerického fotbalu dosáhne na rekordy, které nebyly dodnes překonány. Jako celebrita se postará o to, že jeho soud za vraždu je nejsledovanějším případem v Americe.
Jmenuje se Orenthal James a své jméno ze srdce nenávidí. Už jen pouhá myšlenka na něj se mu hnusí. Také má křehké tělo, které bojuje s rachitidou (křivice), takže bývá sešněrován v ortézách. Čím více trpí, o to více se chce prosadit. Jakkoli.
Zvolí kariéru hráče amerického fotbalu. Na hřišti je rychlý jako bláznivá střela. Sláva a uznání všech mu však leze na mozek. Má potřebu vyhrát úplně vše: od monopolů až po turnaj v golfu. Neštítí se ani upravovat výsledky.
Když se tedy jednoho dne setká s mladou Nicole (1959–1994), musí ji mít. Po ukončení sportovní kariéry se stejně úspěšně protlouká filmovým průmyslem. Hraje v několika seriálech i v sérii komedií Bláznivá střela. V osobním životě je to ale rapl, který pravidelně bije svou manželku.
Za zavřenými dveřmi
Nicole je teprve 18 let, když se s charismatickou celebritou seznámí. Ve společnosti působí jako dokonalý pár – urostlý muž s křehkou blondýnkou po boku. Všechno je ale jen klam. „Bil mě hodiny v kuse, i během sexu,“ poznamenává si zdrcená Nicole.
V nemocnici tvrdí, že podlitiny zapříčinil pád z kola. Žárlivý a egoistický manžel ženu zavírá do skříně nebo jí vyhrožuje vykucháním. Nicole si jako pojistku zřizuje bezpečnostní schránku, kam ukládá fotografie plné modřin a dalších zranění. Odvahu odejít od bláznivého maniaka nalezne až po 7 letech.
Vrahem je vždy příbuzný
Manželství je rozvedeno v roce 1992, ale o dva roky později, 13. června 1994, je tělo Nicole objeveno v rezidenci v Brentwoodu v Los Angeles. Je ubodána a má brutálně proříznuté hrdlo. Hlava sotva drží na krku.
Její přítel Ronald Goldman (1968–1994) skončí podobně. Podezření z dvojnásobné vraždy okamžitě padá na exmanžela O. J. Simpsona. Na podzim roku 1994 začíná jeden z nejsledovanějších procesů v amerických dějinách.
Důkazy mluví proti němu, Simpson však zapírá. Udělá ale přímo dětinskou chybu, když se spolu se svým přítelem snaží uprchnout. Na detektoru lži absolutně propadá!
People vs. Simpson
V reakci na tyto události se obklopí „dream teamem“ právníků. V listopadu 1994 je vybrána porota na „proces století“.
Hvězdnému týmu obhájců se podaří navolit a vyměnit jednotlivé členy poroty tak, že 9 z 12 členů jsou černoši, dále jeden Latinoameričan a dva běloši. Soud začíná v lednu roku 1995 a živě ho přenáší většina televizních stanic v zemi.
Pro obhajobu je klíčová postava detektiva Marka Fuhrmana (*1952). Právě ten totiž objeví rukavice jak na místě vraždy, tak u Simpsona. Obhajoba se snaží dokázat, že Fuhrman je rasista, který rukavici k Simpsonovi domů přinesl.
„Detektive, manipuloval jste v tomto případě s důkazy?“ zní například jeden z dotazů na Fuhrmana. „Odvolávám se na pátý dodatek Ústavy USA,“ odpovídá detektiv na valnou většinu otázek, čímž využívá práva nevypovídat proti sobě samému.
Peklo se nikdy nemýlí
Začátkem října 1995 zazní verdikt poroty: nevinen. Rozsudek sleduje podle odhadu 100 milionu Američanů. Jeden řetězec pizzerií dokonce prohlásí, že během pětiminutového vyhlášení verdiktu si u něj nikdo v celých USA neobjednal pizzu.
Po dvou letech pozůstalí obětí podají proti O. J. Simpsonovi občanskou žalobu a vysoudí na něm náhradu škody ve výši 33,5 milionu dolarů. To dostane bývalou fotbalovou hvězdu na mizinu. Dále je obviněn, že dluží na daních 1,44 milionu.
Je zatčen za napadení, dostává se do hledáčku FBI kvůli podezření na přechovávání drog. V roce 2007 se pod ním pevná půda propadne úplně. Je odsouzen k 33 letům vězení za ozbrojené přepadení. Propuštěn je letos v říjnu za dobré chování.