Pořádně kořeněný steak právě sundaný z grilu, několikátá sklenička alkoholu. Zkrátka grilovačka, jak má být. O přídavky jídla a pití není nouze. Všechno by bylo skvělé – jen, kdyby vám ten nepříjemný pocit tak nedrásal jícen.
Nejoblíbenější řešení pálení žáhy se jmenuje hydrogenuhličitan sodný, který spíše znáte coby jedlou sodu. Tenhle zázračný zásaditý bílý prášek dokáže neutralizovat žaludeční šťávy, ale také bělit zuby nebo pohlcovat pachy. Co když ale není po ruce?
I tady vám mohou pomoci bylinky. Pálení žáhy postihne každý den jednu desetinu lidí. Za hlavní spouštěče nepříjemného pocitu v jícnu se považuje česnek, pivo či bílé víno, ale i čokoláda, kynuté těsto nebo příliš kořeněná jídla.
Kyselé žaludeční šťávy se bouří a dochází k takzvanému refluxu, tedy zpětnému toku ze žaludku přímo do jícnu. Mnoho lidí vám potvrdí, že pálení žáhy zhoršuje, když se předkloníte a nepřirozenému toku tak pomáháte.
Žaludeční šťávy dráždí sliznici jícnu – a právě to je pověstným pálením žáhy. Mnohdy za něj nemůže ani tak špatná strava jako třeba těhotenství, při kterém je břišní dutina vystavena většímu tlaku, žaludeční vředy, nemocné tkáně nebo uvolněný jícnový svěrač.
Pokud vás žáha pálí takřka každodenně, raději navštivte lékaře. Pokud víte, že máte k pálení žáhy dispozici, pokuste se mu předejít. Jak?
Chystáte-li se péct k obědu kuře, natřete ho o několik hodin dříve jogurtem, který opláchnete až těsně před přípravou jídla. Omezte cibuli i česnek a k jídlu nepijte perlivé tekutiny.
Jezte do polosyta a po dobrém obědě či večeři dejte tělu dostatečný čas na pohodové strávení. Důležitou roli hraje i pitný režim. Když z něj vynecháte kávu a alkohol, sliznice jícnu si hned oddechne.
Je na podobné rady pozdě a žáha vás pálí právě teď? Otevřete sklenici s nakládanými okurkami a jednu si dejte. Tahle babská rada funguje často stejně dobře, jako jedlá soda. Účinnou pomoc najdete samozřejmě i mezi bylinkami.
Kopretina řimbaba, ať již jako čaj nebo ve formě kapek, patří mezi ty nejosvědčenější. Vyplatí se také nasušit kořen hořce a poté jej rozemlít. Užívá se přibližně třetina mocca lžičky, kterou zapijete vodou. Na žáhu ovšem pomáhá i v kuchyni oblíbený libeček.
Tato močopudná bylina klidní žáhu a zmírňuje i říhání. Jde také o skvělou prevenci proti ledvinovým kamenům. Pro léčebné účely se používá kořen louhovaný ve studené vodě, který posléze přivedete k varu a ihned scedíte.
Tenhle recept by bohužel měly vynechat všechny těhotné dámy, aby zbytečně nepodráždily své ledviny.
Aloe vera platí za univerzální léčivku. Nejinak je to mu i v případě žáhy. Tahle živoucí zásobárna vitaminů, steroidů, aminokyselin i minerálů skvěle působí na funkci střev i celého trávicího ústrojí včetně slinivky břišní.
Při dlouhodobějším užívání vám dokáže srovnat celý proces zažívání. Pálení žáhy tak můžete vesele zamávat na rozloučenou.