Domů     Zaprášené portréty slavných: Takhle vypadaly dřevní doby selfie!
Zaprášené portréty slavných: Takhle vypadaly dřevní doby selfie!

Mánie fotografování sebe samotných, ideálně pomocí mobilního telefonu v možných i nemožných situacích a místech nabyla v posledních letech doslova epidemických rozměrů. Propadli jí nejenom obyčejné lidé, ale i známé osobnosti.

Která z dnešních celebrit nemá na svém profilu na sociálních sítích desítky nebo stovky selfíček, jakoby nebyla. V posteli, na pláži, u stolu anebo na večírku…zkrátka a dobře kdekoliv.

Sami sebe však fotografovali slavní lidé i v době, kdy byly novodobé selfie hudbou budoucnosti. Některé z těchto snímků jsou známé více, jiné méně. A každá má svůj příběh.

Ed Feingersh, Marilyn Monroe a Milton Greene

1955

Američan Ed Feingersh (1925-1961) proslul jako fotograf, schopný pořídit skvělé snímky i v takových světelných podmínkách, které zdánlivě fotografování neumožňují.

Pracoval pro různá média ponejvíce v 50. letech minulého století a jednou z jeho nejznámějších fotek je „selfie“ s Marilyn Monroe (1926-1962).

Populární herečku má pro časopis Redbook v květnu 1955 fotografovat během jejích běžných všedních dnů. Snímky mají být přirozené, aby co nejvíce připomínaly obyčejné momentky.

Fotograf stráví s populární star týden od 24. do 30. března 1955 a nejslavnější fotkou z této zakázky je snímek herečky a producenta Miltona Greena (1922-1985), odrážejících se v zrcadle. Spolu s nimi je na něm vidět Ed Feingersh.

V roce 2013 použije ve své reklamní kampani značka Chanel jinou fotografie z této akce, která zachycuje Marilyn s lahvičkou parfému Chanel No.5.

Marilyn Monroe: Fotograf měl za úkol během týdne pořídit co nejvíce snímků, které by ilustrovaly hereččin pracovní i soukromý život.
Marilyn Monroe: Fotograf měl za úkol během týdne pořídit co nejvíce snímků, které by ilustrovaly hereččin pracovní i soukromý život.

Linda, Paul a Mary McCartney (a taky Martha)

1969

Zarostlý chlapík na fotce vůbec nevypadá jako člen kapely, která rozpoutala především mezi  mladými fanynkami hotovou mánii.

Tento usedlý táta s miminem na klíně je opravdu Paul McCartney (*1942) a na klíně drží svou prvorozenou, teprve několikaměsíční dceru Mary Annu (*1969). Fotografie rodinného štěstí by nebyla úplná, kdyby na ní chyběla máma.

Ale protože není, kdo by je zvěčnil, musí se sama chopit fotoaparátu. Jako zkušená profesionální fotografka si Linda McCartneyová (1941-1998) ví rady. Usadí rodinku k zrcadlu v koupelně, stiskne spoušť a na světě je ikonická fotografie.

A v pozadí si hoví i rodinný mazlíček, fena staroanglického ovčáka jménem Martha, v té době tříletá. O tom, že to s fotoaparátem Linda vždy uměla, svědčí i jiná známá fotografie.

Na ní maličká Mary Anna vykukuje z kabátu svého táty a  hudebník ji použil na obal svého prvního sólového alba s názvem „McCartney“, známého také  jako „Cherries“ (Třešně).

Paul McCartney: Fotografie ze soukromí slavné hudební hvězdy je jednou z těch, která doslova vyzařuje pohodovou atmosféru zvěčněné chvíle.
Paul McCartney: Fotografie ze soukromí slavné hudební hvězdy je jednou z těch, která doslova vyzařuje pohodovou atmosféru zvěčněné chvíle.

John Lennon

1967

Když Johna Lennona navštíví v červenci 1967 v jeho domě ve městě Weybridge v anglickém hrabství Surrey fotograf Leslie Bryce, který se po léta pohyboval v blízkosti skupiny, jako obvykle se pustí do fotografování.

John Lennon si přitom vypůjčí fotoaparát, aby se zkusil sám zvěčnit.

Těžko říct, co bylo prvotním impulsem k tomuto kroku, zda myšlenka umělecky založeného Johna, který nešel nikdy pro kreativní nápad daleko anebo jestli se to vše zrodilo v hlavě Leslieho Bryce.

Díky dvou zrcadlům, umístěným proti sobě však vznikla fotografie, která ukazuje populárního rebela ve zcela jiné podobě, než jak se běžně prezentoval na veřejnosti.

Působí zde křehce a zranitelně a mnozí fandové se dodnes ptají, zda ve fotografii nemělo být skryté poselství a zpěvák nechtěl ukázat svou pravou tvář. Snímek vznikl krátce poté, co vyšlo album skupiny Beatles „Sgt.

Pepper’s Lonely Hearts Club Band“, které je označováno za nejvlivnější rockové album všech dob a časopis Roling Stones jej zařadil na 1.místo žebříčku 500 nejlepších alb hudební historie.

John Lennon: Rebel nebo citlivá duše? Fandové Beatles dodnes přemýšlejí, zda nemělo být v
John Lennon: Rebel nebo citlivá duše? Fandové Beatles dodnes přemýšlejí, zda nemělo být v „selfíčku“ Johna Lennona skryté poselství.

Kennedyovi: John, Jacqueline a Ethel

1954

I zde posloužilo zrcadlo k tomu, aby mohla být zachycena spolu s ostatními také fotografka. Tentokrát je to sama budoucí první dáma Spojených států amerických Jacqueline Kennedyová (1929-1964).

V době pořízení snímku je její manžel John F. Kennedy (1917-1963), za kterého se provdala v září 1953, „pouhým“ členem amerického Senátu za stát Massachusetts.

Jacqueline měla vždy vytříbený vkus a pokaždé se na veřejnosti objevovala dokonale upravená. Její styl se snažily napodobit v 60. letech minulého století ženy na celém světě.

Ani tady nezůstává nic dlužná své budoucí pověsti a i když nejde o žádnou oficiální společenskou událost, je naprosto dokonalá. Tato fotografie by mohla sloužit jako ilustrační snímek, vypovídající o době i určité společenské třídě.

Po její pravici se usmívá Ethel Kennedyová (*1928), manželka Johnova bratra Roberta (1925-1968).

Kennedyovi: Momentka, která by od minuty mohla sloužit jako ilustrační foto do lifestylového magazínu. Kennedyovi - jako vždy styloví.
Kennedyovi: Momentka, která by od minuty mohla sloužit jako ilustrační foto do lifestylového magazínu. Kennedyovi – jako vždy styloví.

Neil Armstrong

1969

Když americký astronaut Neil Armstrong (1930-2012) vstoupil 21. července 1969 na povrch Měsíce, znamenalo to obrovský mezník v dobývání vesmíru. Je mužem, který svět naučil, jaká může být síla jediného kroku.

Jeho nesmrtelné konstatování „Malý krok pro člověka, ale velký krok pro lidstvo,“ se navždy zapsalo do historie.

Není to tak dávno, co se přišlo na to, že přece jenom  archiv NASA obsahuje další zajímavost z mise Apolla 11. Při detailní prohlídce fotografie EdwinaBuzze“ Aldrina (*1930), který na Měsíc vystoupil z lunárního modulu jako druhý astronaut v pořadí i v historii a společně s Armstrongem během dvou a půl hodinové vycházky nasbíral 22 kilogramů měsíčních hornin, je patrný jeden detail.

Hledí helmy skafandru posloužilo jako zrcadlo a Neil Armstrong při fotografování svého kolegy neúmyslně zvěčnil také sebe.

Neil Armstrong: Dva v jednom. I když se to nezdá, na snímku jsou oba astronauti, kteří se jako první lidé v historii prošli po Měsíci.
Neil Armstrong: Dva v jednom. I když se to nezdá, na snímku jsou oba astronauti, kteří se jako první lidé v historii prošli po Měsíci.

Jeff Bridges

1997

Zatímco v době pořízení tohoto snímku svět na hlavní vlnu mánie jménem selfie teprve čeká, americký herec Jeff Bridges (*1949) je v této oblasti už zkušeným matadorem.

Od 80. let minulého století si totiž pořizuje černobílé snímky z natáčení každého filmu, ve kterém hraje. Používá k tomu panoramatický fotoaparát Widelux a s jeho pomocí zachytí atmosféru zákulisí i natáčení různých scén.

Pyšní se rozsáhlou sbírkou takových fotek a u každé má pečlivě poznamenány všechny důležité údaje. V jeho fotovzpomínkách jsou i mnohé selfie s ostatními herci.

Tato vznikla při natáčení filmu „Big Lebowski“ a spolu s ním je na ní zachycen i americký herec Sam Elliot (*1944). Jeff Bridges v tomto kultovním kasovním trháku ztvárnil hlavní roli povaleče jménem Jeff „Dude“ Lebowski.

Jeff Bridges: Kariéra v obrazech. Tak by se dala nazvat sbírka fotek, které si při natáčení filmů pořizuje už léta herec Jeff Bridges.
Jeff Bridges: Kariéra v obrazech. Tak by se dala nazvat sbírka fotek, které si při natáčení filmů pořizuje už léta herec Jeff Bridges.
Foto: www.mycanvasblog.com, www.wuwf.org, archiv
Související články
Lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Lifestyle
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Lifestyle
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Lifestyle
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz