Domů     Bitcoin – možná jste ten název už slyšeli, ale co to vlastně je?
Bitcoin – možná jste ten název už slyšeli, ale co to vlastně je?
komerční sdělení

Bitcoin (BTC) je digitální měna, kterou vytvořil v roce 2008 programátor s pseudonymem Satoshi Nakamoto.

K zajištění jeho provozu slouží (P2P) Peer to Peer síť, v níž uživatelé formou „těžby“ potvrzují transakce. K zabezpečení se kromě různých šifrování používá také podepisování transakcí pomocí tzv.

privátního klíče, který je součástí bitcoinové adresy. Veškeré transakce ověřuje decentralizovaná sítí „uzlů“ a následně potvrzují „těžaři“. Díky nim může být celá síť v chodu (může pracovat).

Když Bitcoiny odesíláte, nebo od někoho přijímáte, tak právě „těžaři“ jsou ti, kdo potvrdí vaši transakci. Sítí probíhají každou hodinu tisíce transakcí, které se zahrnují do tzv. bloků (blockchain).

https://www.youtube.com/watch?v=zJ4j8a6HdMg

Úkolem „těžaře“ je pomocí složitých výpočtů (hashů) najít určité číslo, které bude menší než aktuální složitost sítě Bitcoin. Za „těžbu“ BTC poté obdrží odměnu za potvrzení bloku právě v podobě Bitcoinů.

Další jeho odměnou jsou také poplatky ze všech transakcí, které proběhly blokem, jenž svým výpočtem potvrdil. V současné době (2017) je to 12,5 BTC za blok a v celé světové síti se to děje průměrně každých 10 minut.

Díky tomu je tedy zajištěno, že každý může utratit jen ty Bitcoiny, které vlastní. Z toho důvodu Bitcoiny nelze falšovat – právě transakční síť všech počítačů, které jsou do ní zapojeny, ověřuje jedinečnost každé platební operace.

Pokud by se někdo například snažil své Bitcoiny utratit 2x, síť tuto transakci odmítne.

Zní to zajímavě? Jaké jsou výhody proti standardním měnám?

Jedno slovo – decentralizace. Své Bitcoiny (peníze) posíláte přímo a ihned, bez prostředníků, bank, kreditních společností atp. Nikdo Vás tak „nesleduje“ a nespojuje vás s konkrétními finančními toky.

Pozor – nelze říct, že by transakce byly zcela nevystopovatelné. Pokud se ale nebudete pohybovat za hranou zákona, nemáte se čeho bát.

BTC můžeme také označit za svobodný či nadnárodní. Bitcoiny lze bleskurychle poslat na druhý konec světa úplně stejně snadno jako kamarádovi, který sedí vedle vás.

Je (zatím) neprolomitelný– fungování BTC sítě je zajištěno kryptografií a silným šifrovacím algoritmem, který je ve známém vesmíru neprolomitelný. V začátcích se při procesování transakcí neplatily žádné poplatky (fee) těžařům.

Nyní však probíhá tolik transakcí, že pro udržení chodu sítě je „malý“ poplatek nutný.

Směnitelnost – BTC směníte bez problémů za většinu světových měn. Navíc je celý BTC projekt open source. Má tak zcela veřejné zdrojové kódy, každý se tedy může podívat a zjistit přesné vnitřní fungování.

Bitcoin systém tvoří v podstatě protiváhu proti zavedenému finančnímu systému. Každá finanční krize nebo pád měny, politické zvraty nebo runy na banky (hromadný výběr úspor z bank kvůli obavám o jejich budoucí existenci) jsou pro něj vždy dobrou zprávou.

Neustálý růst. Na světě jsou miliardy lidí, z nichž Bitcoin zná a využívá pouhých pár miliónů. Do BTC rozjetého vlaku nastupují každý den další a další lidé.

Je velmi pravděpodobné, že BTC bude růst ještě poměrně dlouho a kdo na vlnu nasedne teď, ten pravděpodobně vydělá.

A jak mohu Bitcoin využít já?

1. Rychle a levně poslat peníze do zahraničí

Je to ideální prostředek pro rychlé převody prostředků na velké vzdálenosti. Protistrana musí mít přístup k internetu, bitcoinovou peněženku a možnost si BTC nějak vyměnit za peníze.

2. Zaplatit s ním za zboží a služby

Platit Bitcoinem je jednoduché, rychlé a levné. Bitcoinem můžete platit již na spoustě míst v ČR. Aktuální seznam naleznete na stránce Coinmap.org.

3. Přijímat Bitcoin jako platby za své zboží a služby

Už není pravdou, že příjem plateb za zboží v Bitcoinech je složitý. V účetnictví kvůli tomu nemusíte provádět moc změn, neznamená to ani, že si přijaté Bitcoiny musíte ponechat.

Můžete je přijímat prostřednictvím aplikací, kteé jsou již na našem trhu dostupné. Platby v BTC se pak pomocí aplikace převedou na Kč a ty pak dostáváte rovnou na svůj účet.

V praxi jen na platebním terminálu uvedete účel nebo ID platby a zadáte prodejní cenu v korunách. Aplikace pak automaticky přepočítá obnos na Bitcoiny dle aktuálního kurzu a vygeneruje zákazníkovi QR kód obsahující všechny potřebné platební instrukce.

Poté stačí, aby si zákazník přes bitcoinovou peněženku naskenoval kod a potvrdil platbu. Obchodník obdrží potvrzení o provedení transakce a zboží vydá.

Na pozadí mezitím probíhá automatický převod Bitcoinu na peníze a zaslání platby na obchodníkův účet.

Je nepravděpodobné, že by obchodník tratil na kolísavosti kurzu Bitcoinu, protože přepočet částky v Kč na Bitcoiny, platba v Bitcoinech a směna Bitcoinu zpět na koruny probíhají téměř v jeden okamžik.

Co je Arbolet a jak mi může pomoct?

Arbolet je největší BTC i kryptoměnovou komunitou v ČR. Mimo jiné si připsal vítězství v anketě serveru bitcoinonline.cz jako nejlepší a českými uživateli nejpoužívanější BTC peněženka.

Zástupce Arboletu a jeden ze zakládajících členů vystupující pod přezdívkou ARBX7 k tomu říká:

„Naším záměrem je vytvořit alternativní, ale stabilní mikroekonomický systém, který bude sloužit rozsáhlé komunitě členů.

Postupně lidem dokazujeme, že banky nejsou jedinou cestou a také, jak se dá v dnešní době jednoduše pracovat s kryptoměnami, které jsou už celosvětově na vzestupu.“

Prvotním cílem Arboletu bylo vytvoření největší BTC komunity a nejpropracovanějšího kryptoměnového nástroje v ČR. Současným cílem je pak vytvořit uzavřený kruh v novém česko–slovenském virtuálním mikroekonomickém systému, kde už nebude zapotřebí bank a státního dohledu. Jinými slovy už žádné omezování prostřednitvím libovolných institucí.

Především se pak jedná o česko-slovenský internetový nástroj, který kromě možnosti bezpečného uložení prostředků v CZK či BTC poskytuje i vlastní platební bránu a platební procesor v rámci sítě Arbolet bez poplatků. Arbolet napomáhá díky svému přívětivému grafickému rozhraní svým uživatelům v oblasti zabezpečení a vedení anonymního účtu v BTC i Kč.

S Arbolet peneženkou totiž získáte možnost vlastnit účet, bez prokazování své totožnosti. Lidé se často poohlížejí po službě, která by umožňovala anonymní založení účtu nebo anonymní transakce.

Faktem totiž zůstává, že u žádné banky u nás ani v zahraničí si nemůžete založit anonymní bankovní účet.

Na Arboletu se také můžete sebevzdělávat v oblasti kryptoměn. Za zmínku určitě stojí i komunita kolem Arboletu se širokou členskou základnou, která zpracovává v ticketovém systému obecné otázky nových členů a takříkajíc jim pomáhá s prvními krůčky.

Konkurenční výhoda služby Arbolet je poměrně prostá, v současné době žádná konkurence neexistuje a Arbolet je také jedinou platformou v češtině.

Kde Bitcoiny také pomáhají?

Arbolet pomáhá tam, kde stát a systém není schopen pomoci. Konkrétně těm, kteří pomocnou ruku opravdu potřebují – tělesně i mentálně postiženým, seniorům, nemocným, opuštěným dětem, sirotkům, matkám v nouzi.

Podmínkou je skutečně transparentní využití finančních prostředků – kolik, kde a za co. V rámci komunity může každý přispět kolik uzná za vhodné na libovolný projekt a to jednoduše přímo na jejich Arbolet účet.

Pokud víte o nějakém charitativním projektu, který byste chtěli podpořit, dejte nám vědět a my jim založíme transparentní Arbolet účet pro případně dary Vaše nebo dalších členů.

Co jen říct závěrem? Arbolet je komplexní nástroj jak pro ty, kteří chtěji do kryptoměn začít pronikat a postupně se s nimi seznamovat, tak i pro ostřílené a zkušené znalce.

Foto: archiv
Související články
Zajímavosti
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Zajímavosti
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
Zajímavosti
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Zajímavosti
Nejdražší vejce světa: Fabergého klenot má hodnotu 432 miliónů korun
Car potřebuje skvostný a neotřelý dárek pro svoji ženu k 20letému výročí zásnub, které připadá na Velikonoce. Jeho dvorní klenotník mu přání splní. Vyrobí přenádherné vejce, které je zároveň šperkem. Carská velikonoční tradice je na světě.   Ruský car Alexandr III. (1845–1894) v roce 1885 pověřuje petrohradského zlatníka německého původu Petera Carla Fabergého (1846–1920), aby vytvořil dárek […]
reklama
svět zločinu
Boháči, oblíbený cíl únosců
Někoho unést není jen tak, vyžaduje to většinou dlouhodobé plánování včetně sledování oběti a přihlédnutí k jejím návykům. Aby se něco takového vyplatilo, je třeba si vyhlédnout někoho, za jehož únos budou jeho blízcí ochotni zaplatit hodně, hodně peněz. Proto se v hledáčku únosců tak často ocitají opravdoví boháči. John R. Thompson, prezident společnosti Firestone Kdy unesen: […]
26 zaživa pohřbených dětí
Roku 1976 unáší trojice ozbrojených pachatelů v Kalifornii autobus plný školních dětí, a to včetně jeho řidiče. Zaživa je pohřbí v lomu, aby za ně mohli požadovat výkupné. I když má příběh šťastný konec, oběti únosu se potýkají s doživotními psychickými traumaty… Je 15. července 1976 kolem čtvrté odpoledne, když do žlutého školního autobusu, řízeného Frankem Edwardem Rayem, […]
Horor v brazilském ráji
Málokteré město na světě je takovým způsobem spojováno s veselím, štěstím a láskou jako brazilské Rio de Janeiro – místo, kde se každoročně odehrává světoznámý karneval, plný odvážných masek a tance. Jenže případ z roku 2013 ukazuje, že i na takovém místě může na nic netušící turisty čekat strašlivé překvapení jako vystřižené z těch nejhorších nočních můr. Nad […]
Devítiletá Amber Rene Hagermanová: Na konci únosu na ni čeká smrt
Jsou chvíle, které by policisté raději nikdy nezažili. Například okamžik, když se otevřou dveře a za nimi stojí někdo, komu mají říct tu strašnou větu: „Je nám to líto, ale vaše dítě už nežije.“ Smrtí unesené osoby skončily i následující čtyři případy. Někteří únosci se vydávají do akce proto, aby získali výkupné, a jejich oběti […]
reklama
svět zločinu
Smrt na druhém konci světa
Vydat se na exotickou dovolenou je snem mnoha mladých lidí. Patnáctileté Scarlett Keelingové se ale do Indie vůbec nechtělo. Jako by tušila, že si na druhý konec světa jede pro smrt.  Matku sedmi dětí si někdy býváme zvyklí představovat jako uštvanou nešťastnici, která marně hledá minutku volného času. Fiona MacKeownová z městečka Bradworthy v anglickém hrabství […]
Dívka na stopě vlastního únosu
Třiadvacet let strávila Carlina Whiteová, aniž by tušila, že je vlastně někým úplně jiným. Teprve pak zjistila, že žena, kterou považuje za svou matku, je ve skutečnosti únoskyně. Je vůbec možné se s takovým náhlým poznáním vyrovnat? Píše se rok 1987, když jedna zamilovaná dvojice z newyorského Harlemu zjišťuje, že už dlouho pouhou dvojicí nebude. […]
Kam zmizel D. B. Cooper i s tučným výkupným?
Dne 24. listopadu 2021 uběhlo přesně 50 let od okamžiku, kdy muž označovaný jako B. D. Cooper nastoupil do letadla Boeing 727 s bombou v kufříku. Požádal o výkupné a čtyři padáky. Když je obdržel, vyskočil za letu z letadla a nikdo už o něm nikdy neslyšel. Mohl seskok přežít?  Je den před svátkem Díkůvzdání, 24. listopadu 1971, […]
Zaplaťte 11 milionů dolarů!
Freddy Heineken vybudoval z rodinného pivovaru, který založil jeho dědeček, impérium s miliardovým obratem. A právě kvůli jeho jmění si ho za cíl zvolil gang únosců. Za jeho propuštění žádali nejvyšší kdy zaplacené výkupné v Evropě, 11 milionů dolarů. Jak dlouho se únosci z peněz radovali? Je podvečer 9. listopadu 1983 a Alfred Heineken (1923–2002), přezdívaný Freddy, opouští svoji […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Před bezem klekni
panidomu.cz
Před bezem klekni
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.