Domů     Práce pro samotáře: Jak žijí novodobí trosečníci?
Práce pro samotáře: Jak žijí novodobí trosečníci?
31.10.2017

Někteří lidé dávají v životě přednost možnosti, být co nejvíc sami. Jiní se brání samotě jako moru. Do kategorie těch prvních patří ti, kteří si zvolili práci mimo civilizaci, s minimální nebo vůbec žádnou komunikací s okolním světem. Dokázali byste se proměnit v podobného samotáře?

Profesionální trosečník: Enlli, Velká Británie

Enlli je ostrov, vzdálený asi 3 kilometry od pobřeží Walesu, kde se prakticky nedá celý den dělat nic jiného, než jen tak zírat na ovce. I když pár lidí na ostrově vegetuje, převahu tu má strašidelnější, demografická konkurence:

20 tisíc duchů Kelťanů, kteří měli být na ostrově pohřbeni. Ostrov je během jara a léta vyhledávaným turistickým místem. O ostrov se se stará jediný správce ostrova. Energii na ostrově zajišťují solární panely a je zde i přístup na internet.

Na ostrově pobývají pouze chovatelé ovcí a jediný správce.
Na ostrově pobývají pouze chovatelé ovcí a jediný správce.

Drsňáci ze Sirius Dog Patroly: Dánsko, Grónsko

Představte si, že se snažíte udržet pod kontrolou 155 tisíc kilometrů čtverečných ledové země a k dispozici máte pouze saňové psí spřežení.

Z technického hlediska je část Grónska řízena Dánskem, které vysílá Sirius Dog Patrolu chránit suverenitu a dánskou svrchovanost.

Tato hlídka se skládá z dvanácti mužů Dánského královského námořnictva, kteří jsou rozděleni na šest týmů a mají výhradní odpovědnost za celou oblast. Ta zahrnuje největší národní park na světě Grønland.

Ve společnosti 14 psů

Počínaje srpnem čeká na hlídku šest měsíců v mrazivé krustě severního Grónska, z toho dva měsíce v téměř úplné tmě.

Nejnižší zaznamenaná teplota tu je -67° C. K dispozici mají speciálně vycvičené tažné psy, kteří jsou robustnější a odolnější než většina ostatních plemen.

Každý tým má k dispozici 14 psů, kteří dokážou spát venku i za nejhoršího počasí, zatímco dvoučlenná hlídka má na spaní speciální stan. Kandidáti na Sirius hlídku musí absolvovat povinnou službu a po šest měsíců různá školení, nejdůležitější o přežití.

Nakonec je vybráno tucet mužů pro 26 po sobě jdoucích měsíců.
Nakonec je vybráno tucet mužů pro 26 po sobě jdoucích měsíců.

Požární hlídač: Gila National Forest Nové Mexiko

Lesy v odlehlé divočině Nového Mexika jsou náchylné k požárům, které je téměř nemožné uhasit. Prioritou parku je proto zachytit je v samém počátku.

To má na starost už více než deset let bývalý editor Wall Street Journal Philip Connors, který svou práci opustil  po 11. 9. a stáhnul se mimo civilizaci do Nového Mexika, kde dostal práci, kterou má doteď.

Od dubna do srpna (požární sezóna) sleduje zhruba 40.500 hektarů půdy prostřednictvím dalekohledu.
Od dubna do srpna (požární sezóna) sleduje zhruba 40.500 hektarů půdy prostřednictvím dalekohledu.

Člen posádky: Concordia, Antarktida

Stanice Concordia, známá též jako „Bílý Mars,“ leží ve středu Antarktidy a je považována za jedno z nejvíce izolovaných, nehostinných, až extrémně nepřátelských míst na Zemi.

Je tak vzdálené civilizaci, že ho Evropská kosmická agentura (ESA) používá k modelování života na jiné planetě a rovněž jako místo pro studium následků dlouhodobé samoty. Nachází se v nadmořské výšce 3200 metrů a posádka zde tráví čtyři měsíce v úplné tmě.

Od nejbližších lidí je vzdálena 600 kilometrů, což je více než na Mezinárodní vesmírnou stanici.

Pro přijetí do Concordie je zapotřebí lékařský diplom a potvrzení o členství v ESA.
Pro přijetí do Concordie je zapotřebí lékařský diplom a potvrzení o členství v ESA.

Správce observatoře: Calf of Man, Velká Británie

Calf of Man je malý ostrov u pobřeží ostrova Man ve Velké Británii. Kdopak tě obývá? Nachází se tu ptačí observatoř, malý statek a už nic. Obyvatelé jsou tu odříznuti od zbytku světa, s kterým se dá spojit pouze lodí.

Za nepříznivého počasí je ostrov po několik týdnů zcela izolován. Obvykle tu bydlí pouze jeden nebo dva dozorci. Ian Lycett, který tam naposledy pracoval sám po devět měsíců, říká, že je to práce pouze pro nezávislé duše.

Ačkoliv dozorci na ostrově nemají snadnou práci, jen za poslední rok projevilo zájem o práci na ostrově 45 nových žadatelů.

Na ostrově tu žije více než 40 druhů ptáků a velká populace tuleňů.
Na ostrově tu žije více než 40 druhů ptáků a velká populace tuleňů.

Zimní správce: Národní park Yellowstone, USA

Již přes čtyřicítku zimních sezón strávil Stephen Fuller v Yellowstonském parku Canyon Village v izolaci od světa. Žije zde sice po celý rok, jeho práce však začíná v listopadu, jakmile začne padat sníh, který v tu chvíli park zcela odřízne od zbytku světa.

Pro správce to znamená hlavně odklízení sněhu ze střech asi stovky budov. Park vůbec neopouští. K nejbližšímu sousedovi to má ostatně dobré dvě hodiny na sněžném skútru.  Svou práci popisuje jako „šanci vyprázdnit svou mysl“.

V létě si Fuller zimní nepohodlí vynahradí. Nejraději cestuje do Afriky a libuje si na horkém slunci.
V létě si Fuller zimní nepohodlí vynahradí. Nejraději cestuje do Afriky a libuje si na horkém slunci.
Foto: Shuuterstock.com, wkimedia.org
Související články
Zajímavosti
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Zajímavosti
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
reklama
zajímavosti
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
Co všechno dokážou rostliny? Jsou chytřejší, než jsme si mysleli!
Výzkum rostlin v poslední době přináší neuvěřitelná zjištění. Rostliny mají paměť, využívají množství smyslů, a ve vnímání svého okolí člověka dokonce i předčí. Rostliny jsou už dlouho fascinujícím předmětem výzkumu. Vědci zjistili, že toho za určitých okolností dokážou opravdu hodně. Vnímají své viditelné okolí, zvládnou rozlišovat mezi červenou a modrou barvou, vnímají vůně a reagují […]
Lidská populace v číslech
Před 400 000 až 250 000 lety vznikl tzv. moderní člověk Homo sapiens (člověk moudrý). V té době ještě existovaly, byť vzácně, i další druhy rodu Homo, a to Homo erectus (člověk vzpřímený) a Homo neanderthalensis (člověk neandertálský). Historicky žilo na světě přes 100 miliard příslušníků druhu Homo sapiens. Na 5000 až 10 000 jedinců zdecimovala lidský druh erupce […]
Vynikající lovci i mistři v plavání. Co všechno umějí tučňáci?
Patří mezi nejznámější tvory, které můžeme najít v chladných a ledových částech naší planety. Přesto první mořeplavci, kteří tučňáky zpozorovali, nejprve vůbec nemohli přijít na to, o jaké zvíře se jedná. Někteří je měli za opeřené ryby, jiní za nelétavé husy. A není se čemu divit, tučňák opravdu nevypadá jako ostatní ptáci a ani se tak […]
reklama
záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz