Skip to content

Záhadný dopis ze 17. století rozluštěn! Je to vzkaz od ďábla?

Isabella Tomasi. Tak se jmenovala sestra benediktínského řádu z kláštera Palma di Montechiaro na jihu Sicílie, kterou proslavil tajemný zašifrovaný dopis, který se po desítky let snažili vyluštit vědci. Nyní se jim to konečně povedlo.

Nesrozumitelný dopis byl u sestry, známé pro její naprostou oddanost bohu a svědectví o zázracích, objeven roku 1676. Ostatním prý řekla, že ji k jeho napsání přinutil sám ďábel.  Na základě toho se začalo šeptat, že je sestra posedlá a dopis putoval v církevní hierarchii stále výš. Nikdo ho však celá staletí nedokázal přečíst. Až do dnešní doby, a to díky pokročilému počítačovému programu.

Isabella Tomasi, řeholním jménem Maria Crocifissa od Neposkvrněného početí.

Posmívá se a zmiňuje peklo

Jak se zdá, záhada byla rozluštěna jen částečně. Dopis totiž obsahuje hlavně nejasné fráze o vztahu mezi Bohem, lidstvem a Satanem. Některé pasáže opravdu působí, jako by jejich pisatelem byl ďábel. „Bůh si myslí, že může zachránit smrtelníky,“ zní jedna ironická a posměvačná část. V té další zase autorka zmiňuje podzemní řeku Styx, která má podle řecké mytologie obtékat říši mrtvých. Co si tedy o dopisu myslet? Trpěla snad jeptiška nějakou duševní poruchou?

Dopis rozluštili vědci z italského výzkumného ústavu LUDUM.
Foto: www.ancient-origins.net, www.cataniaoggi.it, www.infolio.it
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …