Potopené lodě, zakopané truhly nebo hroby plné cenných artefaktů. Poklady plné zlata a drahých kovů lákají lidstvo odpradávna. A které jsou ty největší poklady ze zlata, které kdy byly objeveny?
Varnský zlatý poklad
Hodnota pokladu: cca 181 000 dolarů (4 000 000 Kč)
V roce 1972 narazil dvaadvacetiletý Raycho Marinov svým bagrem na několik prvních zlatých předmětů, které sebral do krabice od bot a odnesl si je domů.
Netušil, že našel dodnes nepřekonaný světový unikát – svým stářím jde o nejstarší nalezené lidmi opracované zlaté artefakty vůbec. O několik dní později informoval místní archeology.
Za svůj objev tehdy získal 500 bulharských lev, což se rovnalo několika průměrným měsíčním platům. Poklad pochází z období chalkolitu neboli doby měděné. Do roku 1991 se zde postupně odkrylo 294 hrobů.
Tutanchamonova hrobka
Hodnota pokladu: 9 tun zlata nevyčíslitelné hodnoty
Howardu Carterovi málokdo věřil, že se mu podaří najít legendární hrobku Tutanchamona. Archeolog byl o její existenci ale natolik přesvědčen, že přemluvil svého finančního mecenáše, lorda Carnarvona, o poslední pokus.
V roce 1922 se konečně dočkal a při průzkumu hrobu faraona Ramesse VI. narazil na část schodiště. Po jeho odkrytí kopáči nalezli několik pečetí Tutanchamona a objev století byl na světě.
Zlatý thrácký poklad
Hodnota pokladu: neznámá
Thrákové obývali oblasti dnešního Rumunska, Bulharska, severního Řecka a části Turecka. Jednalo se zřejmě o národ, který vznikl smíšením obyvatel balkánského poloostrova s indoevropskými kmeny v době bronzové.
Mezi nalezenými výrobky jsou zejména prsteny, náramky s hlavami hadů nebo korunka se zvířecími motivy, ženské figurky a stovka zlatých knoflíků.
Staffordshirský poklad
Hodnota pokladu: 3 500 000 liber (95 000 000 korun)
Celých 18 let čekal amatérský hledač pokladů Terry Herbert, kdy se svým detektorem kovu konečně něco najde. V roce 2009 se na něj usmálo štěstí, když prohledával slibná místa v britském hrabství Staffodshire. Právě tam našel zatím největší anglosaský poklad.
Celkově šlo o 1 500 zlatých a stříbrných předmětů. Archeologové ale v pokladu nenašli žádné ženské předměty jako například brože, přívěsky či spony na šaty.
Poklad Černé labutě
Hodnota pokladu: 500 000 000 dolarů (11 000 000 000 Kč)
V roce 1804 plula Atlantským oceánem španělská galeona Nuestra Seňora de las Mercedes. Její cesta směřovala z jihoamerického Peru do španělského města Cádiz. Na své palubě vezla zlaté a stříbrné mince.
Její cestu ukončili angličtí námořníci, kteří ji nedaleko španělských břehů potopili. Vrak lodi nalezla v roce 2007 americká společnost Odyssey Marine Exploration, a pracovně ji nazvala Černá perla.
Z vraku vylovila 500 000 stříbrných mincí o váze 17 tun a také stovky mincí zlatých.