Domů     Osvětim: Nejkrutější tábor v dějinách!
Osvětim: Nejkrutější tábor v dějinách!
10.10.2017

Druhá světová válka. Miliony životů vyhaslo nejen na bojištích, ale i v koncentračních táborech. Nejhorší zvěrstva se děla v polské Osvětimi s cílem totálního vyhlazení židovské populace.

Tento vyhlazovací tábor proslul také brutálními a sadistickými experimenty doktora Mengeleho.

Už od začátku války leželi nacistům v žaludku hlavně židé, které plánovali úplně vyhladit. Naskýtala se jenom otázka, jak to efektivně provést. I když vraždění Židů probíhalo na plné obrátky, tzv.

konečného řešení židovské otázky se oficiálně dosáhlo v lednu 1942 na konferenci ve Wannsee, kde se sešli přední představitelé Německa v čele Reinhardem Heydrichem.

Dokonalý vraždící nástroj

Hlavním nástrojem konečného řešení se staly vyhlazovací tábory,  především polský tábor Osvětim (Auschwitz).  Šlo o komplex nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů v okupovaném Polsku přibližně 60 kilometrů západně od Krakova.

Sestával ze 3 oddělených táborů, které byly římskými číslicemi označeny jako Auschwitz I, II a III.

Tábory v Osvětimi připravily o život více než milion lidí.
Tábory v Osvětimi připravily o život více než milion lidí.

960 000 mrtvých židů

Auschwitz I vznikl na příkaz Heinricha Himmlera v dubnu 1940 na místě bývalých polských kasáren. Sloužil jako administrativní centrum celého komplexu.

Auschwitz II (Birkenau) byl vyhlazovacím táborem, ve kterém zemřelo nejméně 960 000 židů, 75 000 Poláků a přibližně 19 000 Romů. Auschwitz III (Monowice) sloužil jako pracovní tábor společnosti Buna-Werke, která spadala pod koncern IG Farben.

Co zabíjelo vězně

Velitel tábora Rudolf Höss při Norimberských procesech uvedl, že v Osvětimi zemřely více než 3 000 000 lidí. Podle pozdějších historických bádání se toto číslo snížilo na 1 300 000 lidí, z nichž přibližně 90 % byli židé prakticky ze všech evropských států. Většina obětí zemřela v plynových komorách areálu Auschwitz II plynem Cyklon B.

Nejúčinnějším smrtícím nástrojem se stal Cyklon B.
Nejúčinnějším smrtícím nástrojem se stal Cyklon B.

Jediné rozhodnutí znamenalo smrt

Auschwitz II  vznikl v roce 1941 jako rozšíření prvního tábora. Tábor se nacházel v Březince, 3 kilometry od Osvětimi. Zde stála pověstná rampa, kde se prováděla tzv. selekce: život v táboře nebo přímá vstupenka na smrt do plynové komory.

Nacisté nerozdělovali osoby jen podle národnosti, ale i prohřešku. Například političtí vězni nosili červený trojúhelník, Židé měli na oblečení žlutý pruh látky.

Mrtvým se po smrti vytrhaly zlaté zuby, ostříhaly vlasy, sebraly šperky a těla se spálila v krematoriích.

Na rampě se prováděla selekce, která rozhodovala o životě a smrti.
Na rampě se prováděla selekce, která rozhodovala o životě a smrti.

Smrtící plyn místo sprchy

Vězni žili v hrozných hygienických podmínkách, trpěli nedostatkem vody i jídla. V úplné nevědomosti chodili dobrovolně na krutou smrt. Plynové komory dozorci označili jako sprchy.

Vězni dostali mýdlo a s vědomím, že věznitelům záleží na jejich hygieně, vstoupili do místností. Jakmile se zavřely dveře, do okna jim vhodili smrtelně nebezpečný plyn Cyklon B, který je do třiceti minut zabil.

Pracovní lágr srovnaný se zemí

Třetí tábor Auschwitz III v Monowicích se stavěl v březnu 1942. Sloužil jako pracovní tábor na výrobu kaučuku a syntetických vláken. Vězni zde měli lepší podmínky než v prvních dvou lágrech. Pokud dobře pracovali, dostali odměnu.

Když ale na práci nestačili, byli posláni rovnou do plynových komor. Největší selekce zde proběhla v říjnu 1944, při níž zahynulo více než 2 000 osob. Na konci války tábor Rusové srovnali se zemí.

Auschwitz III Rusové po konci války srovnali se zemí.
Auschwitz III Rusové po konci války srovnali se zemí.

Anděl smrti jménem Josef Mengele

Ve všech nacistických koncentračních táborech probíhaly experimenty na lidech. Nejznámějším „lékařem“ v době války se stal Josef Mengele (1911-1979).

Mengele studoval medicínu se zaměřením na antropologii a paleontologii, ve své diplomové práci zkoumal tvar čelisti, podle které se dala identifikovat lidská rasa. Získal tím sympatie vrchních nacistických pohlavárů a v roce 1943 nastoupil do Osvětimi.

Posedlost dvojčaty

I když se nikdy nestal vrchním lékařem, jeho pravomoci byly obrovské. Vybíral a určoval vězně na práci, vhodné na experimenty a další, které poslal rovnou na smrt. Zkoumal dvojčata, na kterých páchal nejrůznější hrůzné experimenty.

Další jeho posedlostí byly operace zaživa, bez anestezie – zajímalo ho, bez kterých orgánů dokáže člověk žít. Po konci války utekl pod falešnou identitou do Jižní Ameriky. V roce 1979 se v Brazílii utopil následkem infarktu. Mengele byl osobně zodpovědný za smrt více než 400 000 lidí.

Doktor Mengele páchal nejhorší experimenty na dvojčatech.
Doktor Mengele páchal nejhorší experimenty na dvojčatech.

Záchrana i pochod smrti

Na konci války bylo Němcům jasné, že postupující sovětská vojska tábor Osvětimi brzy osvobodí. Proto se pokusili zahladit stopy svých zločinů. Plynové komory a krematoria nechali vyhodit do vzduchu a obytné bloky s vězni zapálili.

Další desítky tisíc lidí odeslali na pochod smrti, při kterém zemřelo 15 000 lidí. Tábor osvobodila Rudá armáda dne 27. ledna 1945 a nalezla zde posledních 7000 zubožených vězňů.

Foto: Shutterstock.com, pinterest.com
Související články
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn