Domů     Zdravotní péče ve starém Egyptě: Stavitelé hrobek si mohli vzít neschopenku!
Zdravotní péče ve starém Egyptě: Stavitelé hrobek si mohli vzít neschopenku!

Horké slunce se opírá do zad pracujícím dělníkům. Není ještě poledne a Merysekhmet má pocit, že se musí každou chvíli zhroutit únavou. Přece jenom to nepůjde, bude se muset vrátit domů. Nakonec, o mzdu nepřijde. A cestou se staví u lékaře pro nějaké medikamenty.

I když poskytování státem hrazené zdravotní péče vypadá jako výdobytek moderní doby, ve skutečnosti si tuto vymoženost užívali už stavitelé královských hrobek ve starověkém Egyptě  během období Nové říše (1550-1070 př.n.l.).

Pro tyto dělníky vzniká nedaleko Údolí králů vesnice, nyní nesoucí název Dér el-Medína. Dělníci jsou v tomto případě velmi zruční a vysoce kvalifikovaní řemeslníci, ovládající skvěle svůj obor.

Jedině takoví totiž mohou pracovat na něčem tak důležitém, jako je stavba místa posledního odpočinku egyptských panovníků. Většina z nich je také gramotných, zanechají po sobě tisíce písemných záznamů.

Dělníci zde žijí se svými rodinami a mají se velmi dobře. Mají zajištěno pohodlné bydlení a pravidelnou měsíční mzdu, vyplácenou ve formě naturálií, v jejich případě obilí.

Jejich manželky mají k ruce služebnictvo, aby pomáhalo během nepřítomnosti mužů  s těžšími domácími pracemi jako třeba praní prádla, mletí obilí nebo nošení vody. Pracovní týden dělníků je osmidenní, po kterých následují dva dny volna.

V nalezených záznamech je však zachyceno i to, že měli zajištěnou pravidelnou bezplatnou lékařskou péči a podporu v době nemoci.

Papyrus Edwina Smitha popisuje ošetření i léčbu složitých úrazů a nádorů poměrně vyspělým způsobem.
Papyrus Edwina Smitha popisuje ošetření i léčbu složitých úrazů a nádorů poměrně vyspělým způsobem.

Příplatek za kvalitní péči

Z četných denních zápisů je možné se dozvědět, kdy a proč nebyli dělníci v práci. Téměř jedna třetina z nich obsahuje informaci o tom, že důvodem byla nemoc. Přesto je zřejmé, že vyplácené dávky byly stále stejné. Pracovníci mají k dispozici lékaře.

Ten má navíc svého asistenta. Jejich prací je nejenom starat se o nemocné, ale také připravovat pro ně léky. Lékař z Dér el-Medíny pobírá od státu dokonce zvláštní příplatky za péči o zdejší komunitu. V jeho dokumentech nacházejí archeologové návody k přípravě léků.

Ze starověkého Egypta se zachovala celá řada papyrů, obsahujících návody k léčbě různých chorob. Jeden z nich je právě z Dér el-Medíny. Dochované texty jsou jakousi příručkou pro tehdejší lékaře, kteří se ve starověkém Egyptě označují slovem „swnw“.

Papyry obsahují seznamy přípravků a postupů, kterými lze léčit jednotlivé zdravotní problémy a onemocnění. Hojně se využívají různé rostliny a ovoce, také med. I když je spektrum  léčiv velmi široké, často se spolu s nimi používají různá zaklínadla.

Těžká fyzická práce způsobovala těžká poškození kloubů a kostí dělníků.
Těžká fyzická práce způsobovala těžká poškození kloubů a kostí dělníků.

Důležité je vyčistit tělo

Americká archeoložka Anne Austinová tvrdí, že zatímco staří Řekové věřili, že onemocnění pochází z nerovnováhy tělesných tekutin, Egypťané je považovali za určitou kontaminaci těla.

„Abyste se cítili lépe, je třeba se vyčistit od kontaminantů,“ říká egyptoložka s tím, že tento pohled na původ onemocnění se blíží tomu současnému.

Například lékař v dochovaném medicínském textu vkládá pacientovi do otevřené zlomeniny skořápky od pstrosích vajec a pronáší zaklínadlo: „Zapuzen je nepřítel, který je v ráně. Vyhnáno je zlo, které je v krvi.“

Navzdory relativně dobré lékařské péči, hrazené státem a  úhradám za dny pracovní neschopnosti je zřejmé, že v některých případech dělníci pracují i během nemoci.

Například pracovník jménem Merysekhmet se pokouší jít do práce i poté, co onemocněl. Podle dochovaného textu dojde dva dny po sobě k hrobce, ale není schopen pracovat.

Vrátí se tedy zpět do vesnice, kde zůstane dalších deset dnů, dokud se neuzdraví.

Podle Anne Austinové nalezené záznamy naznačují, že hrazená nemocenská a lékařská péče nicméně nebyly velkorysými gesty tehdejších úřadů, ale bylo počítáno s tím, že díky těmto opatřením bude zajištěn co největší pracovní výkon dělníků.

Egyptoložka Anne Austinová.
Egyptoložka Anne Austinová.

Příklady receptů na léčení nemocí podle starých Egypťanů:

Léčba střevních červů vyžaduje, aby lékař svařil datlová jádra s pouštní rostlinou kolokvintou, odvar scedil a dával pacientovi pít po čtyři dny.

Nemoc s příznaky, která by mohla z pohledu dnešní medicíny být diagnostikována jako astma, se léčí inhalací kouře z bylin, položených na rozpálenou cihlu.

Pokud pacient přijde s tím, že se cítí na smrt nemocný, lékař má podle pokynů v papyrech pacienta prohlédnout.

Pokud je zdráv kromě bolestí v oblasti žeber, měl by lékař pronést zaklínadlo a předepsat směs prášku z hematitu (minerál), zrní a karobu, uvařenou v horkém oleji. Tu bude pacient užívat s medem každé ráno po další čtyři dny.

Pasta z datlí, akácie a medu, namazanou na ovčí vlnu používaly ženy jako pesar a předcházely tak nechtěnému těhotenství.

Foto: www.phys.org, archiv
Související články
Historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
reklama
záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
reklama
věda a technika
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno