Domů     Tajemství věčného života: Proč vlastně umíráme?
Tajemství věčného života: Proč vlastně umíráme?
3.10.2017

Každý z nás touží po nesmrtelnosti. Věda a technika postupuje vpřed takovými kroky, že je tato představa rok od roku reálnější. Přesto není v zájmu lidstva jako živočišného druhu, abychom přestali umírat.

Naopak – z hlediska evoluce by bylo nejlepší, kdybychom umírali daleko dříve. Nevěříte? 

Věda dnes dokáže téměř nemožné. Jakoukoliv končetinu už dokážeme funkčně nahradit. Vyměňujeme si v těle poškozené orgány.

Miniaturní nanoroboti budou velice brzy proudit v našich žilách místo červených krvinek a neustále „opravovat“ naše těla, aby nikdy neonemocněla. Nepotrvá to dlouho a naše vědomí přesuneme do kybernetického těla, aby žila věčně.

Budeme tedy brzy opravdu nesmrtelní? Nejspíš ne. Zákony evoluce jsou proti nám.

Věkový strop? 115 let

Ještě v roce 1800 jsme se průměrně dožívali 35 let, dnes 67 let – téměř 2x déle. Přesto je právě věk 35 let mezníkem, kdy naše tělo zahajuje útlum a začíná stárnout. Proč tomu tak je? Je smrt nezbytná?

Podle francouzské biochemičky Juliany Anterové-Jacqueminové dnešní lidstvo dospělo k fyziologickému věkovému „stropu“ 115 let. Brzy ho téměř jistě posuneme dál.

Budeme umírat stále později?
Budeme umírat stále později?

Vznik vesmíru a narození jepice

Všechno probíhá v cyklech, vše má svůj začátek a konec. Včetně vesmíru, který se zrodil před 13 000 000 000 lety a jednou v nesmírně vzdálené budoucnosti zanikne.

Slunce je staré 4 600 000 000 let a astronomové odhadují, že bude svítit ještě 5-7 000 000 000. Nejstarší stromy na zemi už rostou přes 10 000 let, zatímco jepice prožije celý svůj život od narození do smrti během několika málo hodin.

Jak dlouho žil pračlověk?

Předchůdce člověka někdy před 200 000 lety žil průměrně pouhých 15 let. Planetu tehdy obývalo jen 10 000 lidí. Neměli tedy tolik možností k tomu, aby se učili, předávali si vzájemně zkušenosti. V roce 20 000 let př. n. l.

už se lidé dožívali v průměru 20 let a bylo jich na planetě 3 000 000. V 18. století překročil počet lidí 1 000 000 000. Dnes je nás 7x více a průměrně umíráme v 67 letech.

Hlavní viník: lidský mozek

Proč se lidské tělo od určitého okamžiku, někdy kolem 35. roku věku, začne v podstatě samo ničit a opotřebovávat? Nebylo by pro přírodu lepší, kdyby nás nechávala žít co nejdéle a my pak mohli těžit z nasbíraných zkušeností a moudrosti?

Vypadá to, že tomu tak není. Nashromážděná moudrost není z hlediska evoluce pro přežití tak důležitá jako neustálé a velice časté rozmnožování. Může za to lidský mozek.

Mozek je stále nejméně probádaným orgánem.
Mozek je stále nejméně probádaným orgánem.

Co neumíme opravit

Každou nefungující část našich těl už dnes umíme lépe či hůře opravit. Všechny kromě jediné – našeho mozku. Nesmírně složitá a komplexní síť nervových buněk se totiž v mládí jednou vytvoří a pak už se její stav jen zhoršuje. Nervové buňky se neobnovují – za poškozenou už nikdy nebude náhrada.

Naprosto nepoužitelný mozek

Lidské tělo je v podstatě biochemická továrna s řídícím centrem – mozkem. I kdybychom udrželi naše tělo při životě několik stovek let, nedokážeme si poradit s jeho velínem.

Mozek je ve 100 letech už víceméně nepoužitelný, mozkové spoje (synapse) jsou tisíckrát řidší než u dvacetiletého člověka. Mozek je ve 100 letech na hranici výkonu a není možné jej přeprogramovat. Jeho výkon už nezvládne řídit lidské tělo v celé jeho složitosti.

Vzpomínky nejsou a nebudou!

Pokud bychom chtěli, aby mozek udržel krok s tělem, museli bychom jeho výkon prudce zvýšit. Nejde to jinak, než přenesením do počítače – celého nebo jeho části. Takový „člověk“ by ale nevyhnutelně přišel o své vzpomínky a zkušenosti, o svou jedinečnost.

Už by nebyl tou osobou, kterou se narodil. A o takovou nesmrtelnost nikdo z nás nestojí.

Přeneseností do počítače by člověk přišel o své vzpomínky a zkušenosti.
Přeneseností do počítače by člověk přišel o své vzpomínky a zkušenosti.

Nestárnout a rozmnožovat se

Z hlediska evoluce je lepší nežít dlouho, ale častěji se rozmnožovat. Zkvalitňuje se tak celá lidská rasa. Mozek mladého člověka je totiž čerstvý, připravený k přijímání informací, k učení a objevování nového, k nacházení originálních úhlů pohledu.

Řeší problémy poprvé a novým způsobem. Starší mozek postupně rezignuje. Má v sobě uloženo obrovské množství vzpomínek, zažitých vzorců chování, předsudků a názorů. Neumí dobře přijímat změny.

Co dokázal mladý Einstein

A právě změny jsou hnacím motorem jakéhokoliv vývoje. Lidská rasa se neustále zlepšuje a vylepšuje pouze tím, že vše, co už bylo vymyšleno, neustále bourá, prověřuje a zpochybňuje.

Příkladem může být jeden z nejgeniálnějších vědců lidské historie, Albert Einstein (1879-1955). Se speciální teorii relativity a několika dalšími revolučními příspěvky přišel ve 26 letech, obecnou teorii relativity zformuloval v 36 letech.

Díky Einstainovi nastala nová éra fyziky.
Díky Einstainovi nastala nová éra fyziky.

Geniální mozek v zajetí rutiny

Starší a slovutní fyzikové závěry mladého Einsteina zesměšňovali a trvalo dlouho, než byly jeho teorie přijaty širší vědeckou komunitou. Díky Einsteinovi nastala nová éra fyziky, on sám ale postupem času stále více odmítal nové teorie včetně kvantové fyziky.

Byl už v zajetí svých vlastních schematických a rutinních myšlenkových postupů, jakkoliv geniální a výjimečný jeho mozek byl.

Pěstní klín a jadrný reaktor

Abychom se tedy jako lidstvo dostali dále, musí smrt i zrození probíhat stále dokola. Nebýt tohoto procesu, nedokázali bychom opracovat pazourek do pěstního klínu, tavit železo, využívat elektřinu, páru nebo jadernou energii. Nikdy bychom nevzlétli ke hvězdám a nedokázali přemýšlet o nesmrtelnosti.

Foto: Shutterstock.org
Související články
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
reklama
věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
reklama
věda a technika
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Dav a jeho psychologie: Má svou kolektivní mysl?
Člověk je tvor společenský a potřebuje se sdružovat do skupin, v nichž mizí pocity duševní prázdnoty a samoty. A je naprosto nepodstatné, jestli se jedná například o demonstraci, posezení s přáteli či společné sportování. Anglický filozof a fyziolog Wilfred Trotter ve své knize „Instinkty stáda během míru a války“ píše, že člověk je přístupnější hlasu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
panidomu.cz
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
skutecnepribehy.cz
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
Čekaly jsme s mámou na tátu. Ohlásil, že si přijde pro věci. Rodiče procházeli složitým rozvodem a hádali se kvůli majetku. Naši koupili chalupu, když jsem byla ještě malá. Ze zchátralého stavení udělali společnými silami malebnou vilku. A ze sadu plného starých stromů a v neposlední řadě kopřiv, vysokých jako urostlý chlap, tak pěknou zahradu, že o
Harry a Meghan se vrátí, ale…
nasehvezdy.cz
Harry a Meghan se vrátí, ale…
Usmířit se s královskou rodinou? To má Meghan Markle (42), manželka prince Harryho (39), už nějaký čas v plánu, klade si však podmínky. A ty musí královská rodina splnit do puntíku – naapříklad, aby
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
epochalnisvet.cz
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
historyplus.cz
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
Začátkem 19. století se v novoanglickém Nantucketu jeden plavčík doslechne o nalezení ostrova Pitcairn, na němž se usadili vzbouřenci z lodi Bounty. Netrvá dlouho, a onen mladík jménem Samuel Comstock začne dávat dohromady vlastní plány na ovládnutí jednoho z tichomořských ostrovů.   Poté, co mladý Samuel Comstock (1802–1824) okusí svou první plavbu přes oceán, ví,
Senná rýma je k poražení!
nejsemsama.cz
Senná rýma je k poražení!
Trápí vás kýchání, rýma, pálení očí a škrábání v krku? Cítíte se unavená? Příznaky senné rýmy vás mohou trápit i dlouhé týdny, ale můžete se jim bránit. Jak? Pokud jste se rozhodla bojovat proti sezonní alergii, máte velkou šanci zvládnout to bez antihistaminik. Zdánlivě banální rady vám život se sennou rýmou znatelně ulehčí. Zavřete pečlivě okna Sledujte pylové
Krtkovy řezy
tisicereceptu.cz
Krtkovy řezy
Drobivé těsto bude po upečení krásně křupavé. Tento koláč můžete připravit i do kulaté formy. Budete tak mít vyšší vrstvu těsta, ale chutnat bude stejně výtečně. Ingredience Na těsto 400 g hl
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
enigmaplus.cz
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
Britská televizní a divadelní herečka Maureen Diane Lipman (*1946) si prohlíží svůj mobil. Objeví přitom zprávu od svého muže Jacka Rosenthala (1931–2004): „Náš chlapec si vede dobře.“ Výraz v jejím o
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
iluxus.cz
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
V centru Prahy otevírá hotel s 382 pokoji The Cloud One Prague. V pěší vzdálenosti od Masaryčky i Hlavního nádraží je nejnovějším příspěvkem k urbanistickému rozvoji Hybernské ulice. Hosty láká na skv
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
21stoleti.cz
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dale