Skip to content

Krásy Česka: 5 dřevěných kostelů, které vám vezmou dech!

V České republice lze nalézt více než tři sta dřevěných kostelů, kaplí a zvonic, jejichž staří sahá až do 15. století. Jaké jsou ty nejkrásnější?

1. Kostel Božího těla v Gutech, okres Frýdek-Místek

Dřevěná stavba, která se nacházela na okraji obce Guty, byla postavená kolem roku 1563 a dlouhou dobu stála jako nejstarší dochovaný dřevěný kostel na Těšínsku. V noci z 1. na 2. srpna 2017 byl kostel zničen při úmyslně založeném požáru.

2. Kostel svatého Jana Křtitele, okres Most

Byl postaven v letech 1667–1670. Jedná se o jedinou kompletně ze dřeva postavenou sakrální stavbu v Krušných horách. Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky. Původně se kostel nacházel v obci Fláje.

V kostele se nacházejí dva náhrobní kameny.

Kostel byl rozebrán a přemístěn z obce Fláje do Českého Jiřetína.

3. Evangelický kostel v Braníku, Praha

Kostel z roku 1948 se nachází se v prostoru bývalého vápencového lomu v blízkosti přírodní památky Branické skály. Byl vystavěn jako provizorní modlitebna na období 20 let. Nahrazení kamenným chrámem se ale nikdy nerealizovalo.

V kostele se dodnes konají pravidelné nedělní bohoslužby.

4. Kostel svatého Jiří v Loučné Hoře, okres Hradec Králové

Římskokatolický kostel stojí uprostřed bývalého hřbitova v centru obce. Výstavba započala roku 1778, dokončen byl roku 1782. Kostel začal na přelomu 19. a 20. století chátrat a musel být uzavřen. Později sloužil jako sklad stavebního materiálu.

Unikátní je stavební materiál, který byl v druhé polovině 18. století v Čechách u kostelní stavby už zcela nezvyklý.

5. Kostel svatého Ondřeje, okres Nový Jičín

Gotická stavba z roku 1551 je nejstarším kostelem na území Moravskoslezského kraje. V 17. století byl ve správě jezuitů. V kostele se nachází kopie Hodslavické madony. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Vedle kostela se nachází hrob rodičů Františka Palackého.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …