Klienti Léčebných lázní Janské Lázně mohou při své léčbě a rehabilitaci cvičit na nejmodernějších rehabilitačních robotických strojích.
Jako jedni z mála v České republice využívají například antigravitační trenažér ALTER G vyvinutý v NASA. Klientce, která po něm právě kráčí, nedávno operovali kyčelní kloub a v rámci terapie do něj vstoupila poprvé.
Je upnutá do speciálních kalhot z neoprenu, a tak je od pasu dolů uzavřená v průhledném obalu připomínajícím nafouknutou bublinu. Celý obraz působí doslova kosmicky.
„Jedná se o klasický elektrický chodník, umístěný v uzavřeném prostoru, ve kterém usměrněním tlaku simulujeme antigravitační prostředí, tedy prostředí s menší zemskou přitažlivostí.
Pacientce se tak na dobu cvičení „sníží“ její hmotnost až na jednu pětinu, takže je nadnášena téměř tak, jako by chodila po Měsíci,“ vysvětluje vedoucí rehabilitace Lenka Janovcová.
Klientka našlapuje lehce a ladně, od paty přes celé chodidlo až po špičku, noha střídá nohu. Přijela z Plzně, v Janských Lázních je poprvé a je spokojená:
„Tohle cvičení mě baví a už se těším, až budu běhat.“ Sleduje ji asistentka fyzioterapie Vladimíra Prouzová: „Tím, že odlehčujeme kloubům, je chůze příjemnější a ona nepřetěžuje zdravou nohu, aby ulevila té operované.
Bude pro ni tedy mnohem snadnější se brzy bez bolesti plně postavit na obě nohy.“
Hned vedle je další špičkový přístroj počítačově asistované rehabilitace pro nácvik chůze. Jmenuje se LiteGait a slouží pacientům, kteří jsou zcela odkázáni na pomoc další osoby, nebo si při chůzi nejsou jistí a mohli by upadnout.
„V tomto případě odlehčení zajistíme nikoliv nadnášením, ale naopak pomocí závěsu. Cvičení je bezpečné a šetrné,“ ubezpečuje Lenka Janovcová.
V další místnosti poutají pozornost lana a popruhy – nad lehátkem v „kleci“. „Skutečně to připomíná klasickou klec, ale bez vrátek,“ usmívá se Lenka Janovcová.
Toto terapeutické zařízení umožňuje fyzioterapeutům za pomocí různých lan, popruhů a závěsů cvičit s pacientem v odlehčení v různých polohách na lehátku – vleže na zádech, na břiše, na boku, i vsedě a mohou zde cvičit i s pacienty na vozíku.
Fyzioterapeut ukazuje, jak klienta upne do závěsu podle potřeby předepsaného cvičení a on pak podle pokynů provádí cviky v rozsahu, který zvládne.
„Klient může cvičit i se závažím, nebo proti odporu, prostě je tu spousta možností,“ dodává Lenka Janovcová. A hlavní kouzlo závěsu? „Když cvičíte samostatně, pořád musíte překonávat gravitaci, táhne vám to končetiny k zemi.
Cvičení v závěsu a v odlehčení umožňují udělat pohyb ve větším rozsahu.“ Mezitím fyzioterapeut Kryštof Majerski posunuje háčky na závěsu pacientových nohou pro další cvik.
„Už mockrát mě klienti prosili, abych jim tu „netopýří“ pozici při zavěšení v kleci vyfotografoval,“ usmívá se.
Také v dětské léčebně Janských Lázní některé přístroje doslova „ožívají“ a dětem se to líbí. Mají zde špičkové zařízení pro rehabilitaci ruky a prstů – robotickou rukavici Gloreha.
Ergoterapeutka Kateřina Kořínková právě navlékla šestileté pacientce rukavici s prsty, na kterou nasazuje skřipce napojené na ovládací panel.
„Rukavice je lehká a umožňuje svobodný a plynulý pohyb pro různá cvičení,“ říká a spouští program pro flexi (uzavření) a extenzi (otevření) jednotlivých prstů.
Malá klientka sleduje simulované pohyby své vlastní ruky jako „robota“ na obrazovce počítače ve 3D programu a poslouchá pokyny:
„Lucko a teď zavíráme prsty – ukazováček, prsteníček, každý zvlášť.“ Ruka připomíná střihorukého Edwarda z filmu a děvčátko, které se zde léčí po komplikované zlomenině, to baví.
Děti tu cvičí také při léčbě těžkých pohybových, neurologických a onkologických onemocnění.
Sedmnáctiletou Klárku, která do Janských Lázní jezdí na terapeutická cvičení od svých pěti let, kdy utrpěla vážný úraz při autonehodě, potkáváme v dětské léčebně Vesna na oddělení elektroléčby.
Zde mají také novinku. Vakuový přístroj Extremiter pomáhá při léčbě otoků končetin tak, že „uměle“ prokrvuje končetinu. „Do jeho průhledné válcové části umístíme pacientovu léčenou nohu, nebo paži a speciálním závěrem ji utěsníme.
Na ni pak působí střídavě podtlak a přetlak, který vzniká uvnitř válce.
V důsledku toho, že přístroj pracuje na principu přetlaku a podtlaku, se obnovuje prokrvení tkáně, stimuluje se metabolismus a odplavují se nežádoucí látky,“ objasňuje terapeutka Hana Tichá.
„Jsme rádi, že účinné moderní přístroje slouží našim klientům v jejich návratu zpět do života.
Ruku v ruce s jedinečným přístupem zdejších odborníků – fyzioterapeutů a ergoterapeutů a jejich „srdcovou“ péčí o naše klienty si Léčebné lázně Janské Lázně udržují světový ohlas,“ uvedla marketingová specialistka lázní Zuzana Pichlová.
Nemusíte být nemocní, abyste mohli péči Janských Lázní vyzkoušet.
Stačí si vybrat z nabízených relaxačních a léčebných balíčků na www.janskelazne.com a ubytovat se v novotou zářícím historickém lázeňském hotelu Terra*** Superior.
„Všechny pokoje mají koupelny se sprchami, z nichž na sebe můžete nechat padat tropický déšť, zatímco venku fouká podzimní vítr či poletuje sníh.
Z hotelu lze jen tak v županu přejít do Aquacentra a zaplavat si v minerálce v bazénu nebo relaxovat ve vířivkách s termální minerální vodou,“ vysvětluje Zuzana Pichlová. Dodává, že přesně se jedná o vodu hydrouhličitano-vápenato-sodného typu.
Tuto minerální vodu lázně jímají ze dvou pramenů – Janova a Černého a lidé se s nimi potkají ve vanových koupelích a všech bazénech lázní. K objevení pramenů se váže několik legend. Jste zvědaví? Místní Vám to poví.