Skip to content

3 x slavné útěky: Z nacistického tábora, španělské pevnosti i cely smrti

V srpnu 1941 provede holandský kapitán Machiel van den Heuvel (1900–1946) jeden ze svých mnoha plánů na útěk z z nacistického tábora Oflag IV-C umístěném na zámku Colditz nedaleko Lipska.

V parku totiž objeví možnou únikovou cestu za pomoci pozapomenuté šachty. Jeho plán dovolí utéct dvěma Holanďanům. Brzy se přidají i další vojáci, šesti z nich se poštěstí dostat až do Anglie! Podaří se jim to i díky holandským zimníkům zapůjčeným spoluvězni.

Mají totiž podobnou barvu jako nacistické uniformy.

Nacisté únikovou cestu ze zámku nakonec objeví.
Nacisté únikovou cestu ze zámku nakonec objeví.

V roce 1919 je blízko španělské Pamplony dostavěna obrovská pevnost v hoře San Cristobal. Od roku 1934 slouží jako vězení, které naplno využijí nacionalisté po vypuknutí španělské občanské války. Uvězní zde více než 2000 válečných zajatců z řad republikánů. 22.

května 1938 se 30 vězňům podaří přemoct stráže. Díky úspěšné vzpouře z nedobytného vězení uteče 795 zajatců! Pouze tři se dostanou do bezpečí za francouzské hranice. Frankisté uspořádají hon na uprchlíky, 207 z nich zastřelí a zbytek dokážou pochytat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
795 lidí bylo na útěku – jen tři se ale dostanou k cíli.

Vrah Leslie Dale Martin (1967–2002) naposledy vydechne po smrtící injekci ve státní věznici v Louisianě. Předtím se minimálně dvakrát pokusí o útěk z cely smrti. Poprvé ho stráže chytí dřív, než opustí věznici.

Druhý plán je vyzrazen. Poslední měsíc života tak kriminálník tráví v cele přímo u popravčí komory, kde je pod neustálým dohledem.

Vrah reálně uteče jen jednou - a nedostane se ani ven z areálu věznice.
Vrah reálně uteče jen jednou – a nedostane se ani ven z areálu věznice.
Foto: strijdbewijs.nl, Dundak - wikipedia.org, sydneycriminallawyers.com.au
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …