Domů     Čeká nás zombie apokalypsa? Vyhladila by lidstvo za 100 dní!
Čeká nás zombie apokalypsa? Vyhladila by lidstvo za 100 dní!
19.9.2017

Živí mrtví by mohli vyhladit lidstvo za neuvěřitelně krátkou dobu. Vědci z univerzity v britském Leicesteru vyvinuli vzorec pro výpočet šíření takové infekce.

Na jeho základě odhadují, že po 100 dnech od vypuknutí zombie apokalypsy by přežilo pouze 100 lidí bez nákazy. Ovšem i ti by do 6 měsíců buď zemřeli, nebo byli také infikováni. Máme se bát?

1. Vražedná houba ovládne mozek i svaly oběti

Jak vytvořit žijící mrtvolu

Podle čerstvých vědeckých poznatků je vypuknutí zombie infekce poměrně reálné. Funguje už v hmyzí říši a je jen otázkou času, kdy něco podobného zasáhne i člověka.

Cizopasná houba s latinským názvem Ophiocordyceps unilateralis infikuje mravence druhu Camponotus leonardi, aby si zabezpečila své přežití v prostředí deštného pralesa, kde oba druhy žijí. A udělá z něj naprosto ukázkové zombie.

Houba úplně ovládá mravencovo chování.
Houba úplně ovládá mravencovo chování.

K čemu potřebuje houba mrtvolu

Když houba napadne mravence, začne ovládat jeho chování. Přinutí ho sešplhat dolů ze svého hnízda v korunách stromů, zakousnout se do hlavní cévy v žilnaté spodní straně jednoho z listů na nižší rostlině – a pak zahynout.

Houba má pak v mrtvém těle oběti ideální podmínky k rozmnožování. Mezinárodní tým vědců tyto unikátní praktiky zkoumal v thajské přírodní rezervaci Khao Chong.

Co zjistili vědci

Nakažený mravenec svou vynucenou poslední cestu podle vědeckých pozorování vždy ukončí v prostředí, které je pro houbu nejvhodnější. Všichni nalezení mravenci leželi zakousnutí na spodní straně listu, kde je stín a ochrana před prudkým deštěm.

Houba tak vlastně z mravence vytvoří zcela zotročené zombie a využije ho jako zdroj potravy, ochranu i jakýsi „taxík“, který jí spolehlivě zajišťuje přežití a další šíření.

A. Houba napadne mravence. B. Jeho mrtvým tělem začnou prorůstat houbová vlákna. C. Vlákna prorazí exoskelet a na zátylku vyroste stopka plná výtrusů.
A. Houba napadne mravence. B. Jeho mrtvým tělem začnou prorůstat houbová vlákna. C. Vlákna prorazí exoskelet a na zátylku vyroste stopka plná výtrusů.

Chování filmového Vetřelce

Vědci přenesli několik nakažených mravenců na jiné místo a zjistili překvapivou skutečnost – houba si s novým prostředím neporadila.  Zdravé plodnice s výtrusy vytvořila jenom v místech, kde zahynuli nepřesunutí mravenci.

Houba se chová jako filmový Vetřelec. Když přinutí mravence zakousnout se do listu ve vhodném prostředí, začnou jeho mrtvým tělem prorůstat houbová vlákna podobná kořenům a vytvářet podhoubí, které po několika dnech prorazí mravenčí exoskelet.

Smrtící kulovitá plodnice

Vždy na stejném místě, na zadní straně hlavy, vyroste na mravenčím zátylku jakási stopka. Do týdne dosáhne až dvojnásobku mravenčího těla. Vytvoří kulovitou plodnici a začne uvolňovat výtrusy.

Ty každou noc dopadají na zem a pod listem s mrtvým mravencem vytváří doslova smrtící pole s rozlohou asi 1 m2. Další mravenec, který do něj náhodou vstoupí, je okamžitě odsouzen k smrti. Jako by si na tělo připnul časovanou samonaváděcí bombu. Brzy se z něj také stane žijící mrtvola.

Houba udělá z mravence chodící mrtvolu.
Houba udělá z mravence chodící mrtvolu.

Ochromené svaly i mozek

Mravenci se do listů nezakusují z vlastní vůle, jsou k tomu přinuceni. Pokud se některý nakazí sporami této houby, je definitivně odsouzen k záhubě. Houba úplně změní jeho chování.

Mravenec už není chopen vyšplhat zpět do bezpečí, houba mu totiž pomocí toxinu ochromí svaly. Zákeřná houba Ophiocordyceps unilateralis takto napadá více druhů hmyzu, člověka zatím naštěstí vynechává.

Jak přežít zombie apokalypsu

Přesto už existují seriózní matematické modely, které ukazují, jak rychle by se takový zombie virus rozšířil do celého světa. V podstatě už podle vědců klidně můžeme být uprostřed rostoucí zombie apokalypsy.

Hrozbu invaze zombie nebere na lehkou váhu ani americké ministerstvo obrany. Odtajněná strategie známá jako CONPLAN 8888 z roku 2011 zahrnuje podrobný návod, jak se chovat při ohrožení lidské civilizace před zombie apokalypsou.

2. Vzteklina se přenáší vzduchem z člověka na člověka

Otupující zuřivost lidského davu

Virus, který by mohl dokázat proměnit na bezduché zombie také lidi, už ale také existuje. Může se jím stát docela obyčejná vzteklina. Vzteklina je téměř 100 % smrtelná, pokud není okamžitě léčená. Nákaza vzteklinou se dnes naštěstí mezi lidmi nešíří snadno.

Katastrofa by ale nastala v případě, kdyby virus vztekliny zmutoval a získal vlastnosti chřipky – přenášel by se vzduchem. Nakažení by po tisících propadli otupující zuřivosti.

V Česku se vzteklina objevila naposledy v roce 2002.
V Česku se vzteklina objevila naposledy v roce 2002.

Co se skrývá v tajných laboratořích

Vražednou kombinaci vztekliny a chřipky, mohou už vědci nejspíš vyrobit i v laboratoři. Tvrdí to alespoň americký mikrobiolog Kartik Chandran. „Hybridní virus, který promění lidskou bytost ve smrtící nakažené monstrum, je uskutečnitelný.

Byla by to kombinace různých známých virů. Mohl by vzejít z laboratoře nebo by se mohl zrodit v evolučním procesu,“ říká. Nakažení by samozřejmě nevstávali z mrtvých, ale napadali by všechny okolo.

Kombinace zmutovaných virů by mohla způsobit lidstvu zkázu.
Kombinace zmutovaných virů by mohla způsobit lidstvu zkázu.

Před nákazou není úniku

Podobná pandemie se bude šířit nesmírně rychle. „Pokud se virus přenáší vzduchem, hrozba nakažení je prakticky všude.

Vše, čeho se nakažený dotkne, je potenciálně toxické, i okolní vzduch,“ říká kanadský matematik Robert Smith z univerzity v Ottawě, který vytváří modely rychlosti šíření infekčních nemocí.

Před nákazou nebude úniku, každý člověk v okolí se brzy promění ve vraždící monstrum.

Masakrování „živých“ spoluobčanů

Podle Roberta Smithe existuje pouze jediná možnost, jak se v takové chvíli může lidstvo vyhnout vyhlazení – nemilosrdná likvidace všech nakažených hned v počátku pandemie. „Pokud přežije jen jediný, spustí další epidemii,“ tvrdí Robert Smith.

Je otázka, jestli by lidé vůbec takový masakr spustili – nešlo by přece o obživlé mrtvoly, jak je známe z filmů, ale o živé spoluobčany „pouze“ napadené virem zmutované vztekliny.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org, pinterest.com
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
lifestyle
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby. […]
Amy Winehouse: Z hvězdy se stává mrtvá členka Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.