Domů     Černý pátek na vídeňské burze: Co přivedlo slavného generála na mizinu?
Černý pátek na vídeňské burze: Co přivedlo slavného generála na mizinu?

Když v roce 1871 Francie prohraje prusko-rakouskou válku, musí právě sjednocenému Německu zaplatit 5 miliard franků válečných reparací. Spousta peněz sice Německo postaví na nohy, ale jenom na krátkou dobu. Finanční injekce nahrává spoustě podvodníků.

V roce 1870 tahá za nitky evropské politiky pruský premiér Otto von Bismarck (1815 – 1869). Svými obratnými pletichami vžene Francii do války a velice rychle si v ní připíše na svůj účet vítězství.

Po poraženém soupeři nekompromisně požaduje do tří let 5 miliard franků jako náhradu válečných škod. Pro Francii to sice znamená pořádné puštění žilou, ale vzpamatuje se z toho.

Zatímco v létě roku 1870 se v očekávání války nad berlínskou burzou začínají stahovat mraky, úspěšné vítězství je už na podzim rychle zažene. Německý trh zaplaví francouzské investice a spekulanti se nadšeně vrhají do svých obchodů.

V roce 1870 tvoří největší denní obrat na berlínské burze 24,5 miliónů tolarů, o rok později už 60,5 miliónu tolarů a roční obrat se zvýší z 2,474 miliard tolarů (v roce 1870) na 4,296 miliard tolarů.

Německý kancléř Otto von Bismarck vžene Francii do války a těží z toho.
Německý kancléř Otto von Bismarck vžene Francii do války a těží z toho.

Podvodníci s modrou krví

Spekulační mánie nakazí kdekoho. Vždyť založit akciovou společnost je tak snadné! V roce 1871 jich na berlínské burze přibude 104, některých ale dost pochybných. Stranou nezůstane ani Rakousko-Uhersko.

Do obchodů se bezstarostně pouští i šlechta, pro kterou něco podobného zatím bylo naprostou neznámou. Novináři z Wiener Deutsche Zeitung o jejich svérázném chování píší:

„To, že někteří představitelé z řad naší slavné šlechty, jejímž posláním je vůdčí politická činnost, zapomněli na svoji důstojnost natolik, že se zúčastňují na ničemných podnicích, by nám mohlo být celkem lhostejné, jen kdyby následky jejich počínání neškodily celému Rakousku.“ V Německu i Rakousku se množí úplatkářské aféry, do kterých jsou namočení i vysocí úředníci.

Pruská parlamentní vyšetřovací komise zkoumá obrovský skandál kolem výstavby 26 železničních tratí, v níž se podplácelo ve velkém.

„Podle souhlasných výpovědí svědků byla značná část úpisů získána až po zaplacení provize, za to, že k nim došlo,“ zní její nekompromisní závěr.

Boje v prusko-francouzské válce přinesou Německu nakonec štědré reparace.
Boje v prusko-francouzské válce přinesou Německu nakonec štědré reparace.

Blíží se katastrofa

Prohnaní podnikavci dostanou spoustu lidí do úzkých. Třeba rakouský oficír ve výslužbě pan Placht bezostyšně slibuje 40% úrok z vkladu a vyláká tak peníze z asi 1600 drobných střádalů.

Důvěřivost a hloupost nezná mezí, když podvod vyjde najevo, jedna z novinových zpráv se pozastavuje nad tím, že „Každý, kdo by býval měl všech pět pohromadě, by musel vědět, že úrok 40 % není možný.“ Přesto naletí i lidé s univerzitním vzděláním.

Na začátku roku 1873 se objevují první signály potíží. Všichni jsou ale optimističtí a těší se 5. světovou výstavu ve Vídni. Brány velkolepé přehlídky průmyslu se otevírají 1. května 1873. „Očekáváme 20 miliónů lidí,“ zní odvážné předpovědi účasti.

První den konání ale ohlašuje bankrot několik příliš zadlužených společností, svázaných s výstavou. Rozpoutává se lavina krachů.

Poklidná Vídeň 70. let 19. století. Burzovní krach ale lidem převrátí život naruby.
Poklidná Vídeň 70. let 19. století. Burzovní krach ale lidem převrátí život naruby.

Zoufalci si berou život

8.května se zhroutí 100 podniků obchodujících na burze a celkové ztráty jsou 300 miliónů zlatých. Přichází katastrofa. „Ve dnech 8. a 9. května 1873 zavládlo na vídeňské burze nesmírné zděšení.

Bouřlivé výjevy dostávaly téměř revoluční charakter a divokou zuřivost těch, které neštěstí postihlo, ani nelze vylíčit. Činnost burzy zcela ustala, nastal naprostý zmat,“ líčí ekonomická studie z tehdejší doby.

Výstava je fiaskem, protože se Vídní šíří epidemie cholery a místo 20 miliónů lidí přijde jenom 7. Akce končí s 15 miliónovým dluhem. Na světlo vychází spousta podvodů, krádeží a zpronevěr, mnohem víc než kdykoli předtím.

Rakouský generál Ludwig von Gablenz přijde při spekulacích o velké peníze a vezme si život.
Rakouský generál Ludwig von Gablenz přijde při spekulacích o velké peníze a vezme si život.

Někteří zoufalci, kteří přišli o všechno, neváhají a vezmou si život. Patří mezi ně i rakouský generál Ludwig von Gablenz (1814 – 1874). Jiní ale problémy berou s humorem, jak píší noviny:

„Několik obchodníků z burzy předstíralo sebevraždu, rozložili na mostě své šaty a v nových zmizeli. Jakýsi posluha, který šťastnou spekulací na burze získal jmění a koupil si pěkný kočár, se zase klidně postavil na své nároží, když o všechno přišel.“

Foto: wikipedia.org
Související články
Zajímavosti
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Zajímavosti
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
reklama
záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
reklama
záhady a tajemství
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Bermudský trojúhelník není třeba představovat. Ale co takhle Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam podivné věci. Kromě mizení lodí, letadel i lidí tam prý operují mimozemšťané a něco tajemného je údajně i pod vodou! Většina z nás zná oblast zvanou Bermudský trojúhelník […]
Tváří k zemi, zkřížené kosti pod lebku: Americký upír má konečně tvář!
Na bílém kapesníčku se objeví pár kapek krve. V očích hostů na večírku v Jewett City se zrcadlí obavy. Jsme v 19. století. Tuberkulóza je v Connecticutu velkou neznámou. Zato o upírech tu slyšel každý…   Partička dětí se na začátku 90. let minulého století v dobrodružné náladě plíží po břehu řeky Pachang u pískovny […]
Rusanova expedice: Poslední zpráva před zmizením
Nekonečným ledem Nové země, souostroví v Severním ledovém oceánu na severu Ruska šlape pár mužských nohou. Je sám. Jeho jméno je Vladimir Alexandrovič Rusanov (asi 1875–1913). Ruský geolog a polární badatel nechá ostatní muže výpravy, ať se vrátí do tábora. Došly jim síly.   A Rusanov? Bezpečně vyvázne ze sněhové náruče a jako první člověk […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz