Domů     Jindřich VIII.: Král, který kvůli ženám změnil dějiny církve!
Jindřich VIII.: Král, který kvůli ženám změnil dějiny církve!
25.9.2017

Stal se králem, i když neměl. Založil svou církev kvůli ženě. Obklopoval se přepychem, přesto po své smrti zanechal dluhy. Život Jindřicha VIII. Tudora byl plný vrcholů a pádů. Kdo to vlastně byl? Proč měly jeho manželky problém porodit jeho potomka?

Jindřich VIII. (1491–1547) se narodil jako druhorozený syn Jindřicha VII. a Alžběty z Yorku. Je o něm známo, že byl vynikajícím hudebníkem, skladatelem a básníkem. Jindřich si liboval v hazardních hrách a byl znamenitým sportovcem.

Byl vysoký na svou dobu úctyhodných 190 cm a pyšnil se vynikající fyzickou silou. I když se stal králův dvůr centrem vědeckých a uměleckých inovací a přepychu, bylo za jeho vlády popraveno na 72 000 osob, včetně jeho dvou manželek.

Jindřich si liboval ve sportu, hazardních hrách a bohatství.
Jindřich si liboval ve sportu, hazardních hrách a bohatství.

Závislost krále na ženách

Stará anglická říkanka charakterizuje život 6 Jindřichových žen následovně: rozvedená, sťata, zemřela, rozvedená, sťata, přežila. Jeho ženy však nebyly pouhou okrasou, měly na Jindřicha nemalý vliv, v některých případech až osudový.

Nejdůležitější pro něj ale byla jeho matka Alžběta z Yorku, která ho jako druhorozeného syna vychovávala. Naučila ho psát a číst, což v té době nebylo obvyklé. Celý život byl obklopován ženami a nemohl bez nich žít. Také se ženil ve většině případů z lásky.

Vdova po zemřelém bratrovi

Roku 1502 náhle zemřel jeho starší bratr Artur, který se měl stát následníkem trůnu. Kvůli spojenectví se Španělskem se Jindřich v roce 1509 oženil s vdovou po svém bratrovi Kateřinou Aragonskou (1485–1536), dcerou Ferdinanda Aragonského a Isabely Kastilské.

Kateřina byla starší než Jindřich, který ji údajně od dětství platonicky miloval. Byla pro něj ztělesněním ideální manželky.

Pro sňatek ale potřebovali papežův dispens (udělení výjimky), jelikož v té době bylo nepřípustné, aby si Kateřina vzala bratra zemřelého manžela. Proto prohlásila, že její manželství nebylo naplněno. Papež Julius II. dispens vydal.

Kateřina Aragonská byla Jindřichovou manželkou 24 let.
Kateřina Aragonská byla Jindřichovou manželkou 24 let.

Proč nechtěla být milenkou krále

Jindřich nesmírně toužil po synovi. Obával se, že pokud nebude mít mužského potomka, mohou po jeho smrti vypuknout spory o následnictví. A protože všechny jeho děti s Kateřinou kromě dcery Marie zemřely ještě jako malé, začal se poohlížet jinde.

Roku 1525 se bláznivě zamiloval do dvorní dámy Anny Boleynové. Jenže ta byla chytrá – odmítala se stát „pouze“ jeho milenkou a trvala na legálním sňatku. Zřejmě to byl jeden z hlavních důvodů, proč se chtěl Jindřich vymanit z manželství s Kateřinou.

Pro lásku změnil církev

Král žádal o zrušení manželství přímo papeže Klementa VII. Argumentoval tím, že jeho předchůdce Julius II. vydal dispens na základě mylných předpokladů, protože manželství Artura a Kateřiny naplněno bylo.

Papež byl ale v té době zajatcem španělského krále Karla V., který se snažil zrušení sňatku zabránit. Jednání se vlekla. Velmi zbožný a netrpělivý Jindřich vzal nakonec věci do svých rukou.

Došel k přesvědčení, že církev v Anglii na tom bude lépe, když se on sám stane její hlavou, což byla v té době naprosto převratná myšlenka.

Církev založená díky lásce

V polovině ledna 1533 Anna zjistila, že čeká potomka. Aby jejich vysněný syn vzešel z manželství a stal se legitimním královským nástupcem, musel Jindřich jednat rychle.

Thomas Cromwell, Annin spojenec, přednesl v parlamentu několik návrhů, které vyhlašovaly královskou svrchovanost nad církví. Ještě téhož roku parlament schválil opatření, které vedlo ke vzniku anglikánské církve.

Narození nejproslulejší anglické královny

Jindřich a Anna se vzali, krátce na to se jim narodila dcera, budoucí slavná královna Alžběta I. (1533-1603). Na vytouženého syna musel král čekat dál. Kateřinina dcera Marie byla vyhlášena za nelegitimní a nárok na nástupnictví získali potomci Anny.

Sňatkem s ní si ale Jindřich definitivně popudil papeže. Dolní sněmovna parlamentu proto vydala ustanovení, že papežské buly nejsou v Anglii platné a církev nesmí provést nic, s čím by král nesouhlasil.

I když byla malá pravděpodobnost, že se stane královnou, osud rozhodl jinak.
I když byla malá pravděpodobnost, že se stane královnou, osud rozhodl jinak.

Královna čarodějnice sťata mečem

Manželství s Annou ale šťastné nebylo. Jindřich považoval za zradu její neschopnost dát mu syna a přemýšlel, jak ji opustit. Přesto Anna ještě jednou otěhotněla, ale velmi brzy nato potratila.

Jindřich se totiž při turnaji velmi těžce zranil a královna utrpěla šok. Později se zjistilo, že čekala vytouženého syna. Když se král uzdravil, prohlásil, že sňatek byl dílem čarodějnic. Obvinil Annu z cizoložství a krvesmilstva, a odsoudil ji k trestu smrti. Dne 19. května 1536 byla sťata mečem.

Na popravu dorazil kat až z Calais. Annino poslední přání bylo useknutí hlavy mečem místo sekerou.
Na popravu dorazil kat až z Calais. Annino poslední přání bylo useknutí hlavy mečem místo sekerou.

Jakou nemocí trpěl Jindřich VIII.?

Jindřichova posedlost mít syna jej frustrovala čím dál víc. Vinu svaloval jak na Kateřinu, tak Annu. Podle nejnovějšího průzkumu se ale ukazuje, že chyba byla v něm samotném. Vykazoval totiž znaky nemoci zvané McLeodův syndrom.

Na povrchu krevních buněk měl tzv. kell antigen, který se nesnášel s imunitním systémem manželek. Při prvním těhotenství byla největší pravděpodobnost, že dítě bude zdravé. U dalšího těhotenství si ženské tělo vytvoří protilátku, která napadá plod.

V pozdějším věku mohla mít tato nemoc na svědomí královy problémy s ovládáním končetin a psychotické stavy, které měnily jeho osobnost.

Vytoužený syn a smrt královny

Přesto se král syna dočkal. Den po popravě Anny Boleynové se zasnoubil s Jane Seymourovou, kterou si o 10 dní později vzal.

Vydáním již druhého zákona o nástupnictví byli jako následníci trůnu uznáni pouze potomci nové manželky Jane Seymourové, děti Kateřiny a Anny tak Jindřich z možnosti usednout na anglický trůn vyloučil. Roku 1537 se narodil syn Eduard. Porod byl ale náročný a královna po 12 dnech zemřela.

Jindřich se dočkal syna po 28 letech čekání.
Jindřich se dočkal syna po 28 letech čekání.

Šestiměsíční manželství s „ošklivkou“

Aby Jindřich zabezpečil své nástupnictví, rozhodl se oženit s Annou Klévskou, dcerou vévody s Kleves, který byl považován za důležitého spojence pro případ katolické aliance v Anglii.

Jindřich ale postupem času shledal princeznu za nepřitažlivou a snažil se manželství zrušit. Královna si uvědomovala, jak dopadly její předchůdkyně a zrušení sňatku se nebránila. Sama prohlásila manželství za nenaplněné. Jindřich jí slíbil zvláštní pocty, dále mohla používat titul králova sestra.

Co způsobila nevěra

Kateřina Howardová byla mladou dvorní dámou princezny Marie a Anny Klévské. Jindřich byl ohnivou Kateřinou doslova poblázněn, protože mu připomínala Annu Boleynovou. Ona ale údajně udržovala poměr s dvořanem Thomasem Culpepperem (1514-1541).

V té době se rod Seymourů obával, aby nová královna neporodila nemanželského syna. Kateřina byla obviněna z nevěry. Jindřich ji nejprve poslal do kláštera a trest odkládal, přesto byla 13. února 1542 popravena.

Vdova, která milovala jiného

Roku 1543 se Jindřich oženil se svou poslední manželkou, protestantkou Kateřinou Paarovou. Ani ta se nevyhnula vyšetřování, tentokráte pro kacířství.

Král už na ni dokonce podepsal i zatykač, Kateřina však byla varovaná a králi řekla, že se plně podřizuje jeho názorům. Krále to překvapilo a zatčení zrušil. Kateřina měla velký vliv na usmíření krále se všemi jeho dcerami z předchozích manželství.

Zákon přijatý parlamentem jim roku 1544 vrátil nástupnické právo, i když na ně bylo stále pohlíženo na nelegitimní potomky.

Poté, co král zemřel, si Kateřina vzala Thomase Seymoura, s nímž vychovávala dceru Alžbětu, která se později stala nejznámější a také poslední panovnicí z rodu Tudorovců, královnou Alžbětou I.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn