Domů     Dětští vojáci: Bez váhání vám prostřelí hlavu!
Dětští vojáci: Bez váhání vám prostřelí hlavu!
25.9.2017

Nad poničenými domy iráckého Kirkúku se vznáší dým. Za převrácenou dodávkou se kryje skupina kurdských vojáků, kteří očekávají nápor fanatiků ze samozvaného Islámského státu. Teroristé neváhají využít ty nejzákeřnější způsoby boje.

Z jednoho domu vybíhá teprve 14letý chlapec, opásaný trhavinou. Rychle se blíží ke stanovišti Kurdů. Jenže z Iráčana Mohammeda Ahmeda Ismaela (*2002) pešmergové na poslední chvíli strhnou sebevražednou vestu a berou ho do zajetí.

Tolik štěstí nemá mladší Mohammedův bratranec, kterému se sebeodpálení v Kirkúku povede dokončit. Oba patří mezi takzvaná „lvíčata chalifátu“ – zfanatizované dětské jednotky Islámského státu (Daeš)!

Chlapečku, odpal je!

„Když nás vybrali do skupiny dvaceti sebevražedných atentátníků, dostali jsme intenzivnější náboženský trénink… Museli jsme to prostě přijmout,“ vzpomíná na promyšlené vymývání mozku Mohammed Ismael, který v Kirkúku v roce 2016 jen o vlásek unikne smrti.

Jeho únosci ho učí, jak nemít žádné slitování, proč bez váhání poslouchat velitele, i víře v „jediné správné“ náboženství – sunnitský islám. Musí také zastřelit několik nepřátel.

Příliš se to neliší od toho, co je cílem únosců dětí v jiných částech světa – vychovat fanaticky poslušné vojáky bez vlastní vůle! Šílenci IS však posunou hranici nemorálnosti dál. Neváhají využít i velmi malé děti.

Jedno z jejich propagandistických videí zachycuje teprve 4letého chlapečka, známého jako Isa Dare (2010–?). Ve filmu smějící se hoch na dálku vyhodí do vzduchu „nepřátele a špehy Daeše“, sedící v autě.

Jiného, stejně starého chlapce pak islamisté dokonce sami pomocí výbušniny roztrhají na kusy!

Ve Středoafrické republice patří rekrutování malých bojovníků ke koloritu.
Ve Středoafrické republice patří rekrutování malých bojovníků ke koloritu.

Neváhají zavraždit čtyřletého

Fanatici v černém nejdříve zavraždí jeho rodiče, aby pak přišel na řadu i syn. Na tělo chlapečkovi připevní výbušniny a převezou ho na území „nepřátel Daeše“. Poté zmáčknou tlačítko výbuchu.

„Udělali to tak, aby se mu během explozi rozletěly po okolí vnitřnosti,“ říká k odpornému zločinu mluvčí iráckých protiislámských jednotek Popular Mobilization Forces Ahmed al-Asadi (*1971).

Také při výcviku si fanatičtí příznivci neberou servítky. I velmi malé chlapce často do krve bijí, pálí je ohněm nebo je pro výstrahu ostatním zavraždí.

Jak vzpomíná jeden z bývalých dětských vojáků IS, unesený z rodné vesnice, velitel únosců mu po krutém bití zláme žebra. Důvod? Unesený má za výcvikovým táborem islamistů schovaný mobil, kterým občas volá matce!

Turkanští kluci na severu Keni takhle pobíhají často. Hračky nahradily omlácené kalašnikovy.
Turkanští kluci na severu Keni takhle pobíhají často. Hračky nahradily omlácené kalašnikovy.

Děti jako budoucnost terorismu?

„Lvíčata chalifátu“ jsou rekrutována jak z dětí dobrovolných bojovníků Islámského státu, tak i z unesených potomků jejich nepřátel. Těchto malých vojáků existuje podle odhadů až několik tisíc.

Zatímco někteří slouží jako chodící bomby, další prodělají výcvik se samopaly nebo mají na starost průzkum. Pro slábnoucí Islámský stát jsou děti velmi důležité z důvodu jejich naivity a předpokládané budoucnosti. V ní mají šířit nenávistné myšlenky.

„Dětské vojáky používaly také africké milice během občanských válek či irácký diktátor Saddám Husajn.

Ale Islámský stát nemá v moderní historii konkurenci co do rozsahu a intenzity tréninku a zapojení dětí do bojových operací,“ uvádí autorka knihy Děti Islámského státu Nikita Maliková. Ale má tak docela pravdu?

Temné skutky na černém světadíle

Skupina asi 30 nedospělých Afričanů obkličuje bezbranné vesničany. Poté, co na ně namíří levné kopie samopalů AK-47 Kalašnikov, mávne jejich dospělý velitel rukou. V té chvíli propukne strašlivé šílenství.

Mladí vojáci vesničany doslova rozstřílejí na krvavé kusy. Pak teprve 13letý voják rozpárá jedné těhotné vesničance břicho a vyjme z něj nenarozené dítě. S ním si poté někteří kopou jako s míčem.

Mnozí z dětských vojáků se při masakru smějí, zatímco v očích dalších je vidět hrůza a strach z neuposlechnutí rozkazu. Jde o pouhou fikci? Bohužel ne. Zejména Afrika je v posledních 60 letech vyhlášena častými občanskými válkami za vydatné pomoci dětí.

Ty se někdy stávají otroky svých únosců, ale ještě častěji jsou převychovány na vraždící stroje bez soucitu!

Armáda Božího odporu za 30 let unese více než 20 000 dětí, z kterých vychová zabijáky.
Armáda Božího odporu za 30 let unese více než 20 000 dětí, z kterých vychová zabijáky.

Museli jim vypít krev a uříznout uši!

Bezohledným využíváním mládeže a strašlivou brutalitou se nechvalně proslaví především Armáda božího odporu (zkratka LRA). Ta od roku 1987 terorizuje především obyvatele africké Ugandy, Středoafrické republiky a Demokratické republiky Kongo.

V čele této teroristické organizace stojí samozvaný křesťanský „spasitel“ a mnohonásobný vrah – Uganďan Joseph Kony (*1961)!

„Když mi bylo dvanáct, unesli mě…V rámci výcviku jsme útočili na vesnice a každý musel střelit do hlavy nejméně dva lidi. Velitelé nás pak nutili pít krev obětí a jíst jejich mozky.

Vypíchávali jsme jim oči, uřezávali uši,“ vzpomíná na hrůzné zážitky z doby působení u LRA Súdánec Charles Akallo (*1987). Akkalo má smůlu, že se stává jedním z více než 20 000 dětí, které od svého vzniku Armáda božího odporu unese. Naštěstí však Akallo toto řádění přežije…

Spasitel, nebo šílenec?

Děsivý psychologicko-manipulativní systém vymyšlený Konym a jeho vrchními veliteli je téměř bezchybný. Proč?

Je založen na kombinaci strachu všech jeho podřízených z muže, který tvrdí, že je nástupcem Ježíše Krista, a současně z velkého obdivu k němu.

Charismatický a inteligentní, ale i zvrácený Kony prohlašuje, že chce v Ugandě nastolit Boží království. Přitom pomocí unesených dětí i dospělých vojáků neváhá zabít prakticky kohokoliv, kdo mu přijde do cesty. Chová se takto spasitel?

Ale přestože je na Konyho hlavu vypsán mezinárodní zatykač, není dosud dopaden. Také většina z dětských vojáků se únoscům neodváží vzepřít, neboť jim je vyhrožováno smrtí. Současně jsou často nuceni zavraždit své rodiče.

Tím navždy přetrhají vazby s normální minulostí a stanou se zahořklými zabijáky. A proč jsou jako vojáci vybíráni právě malé děti? Kvůli jejich naivitě, poddajnosti a snadné manipulovatelnosti!

Tohle je Gbezohngar, 10letý kluk z Libérie.
Tohle je Gbezohngar, 10letý kluk z Libérie.

Nespravedlnost bez konce

„Šli jsme týden téměř bez přestávek a bez zásob jídla i pití. Některé slabé děti nemohly pokračovat, tak jsme je my ostatní zastřelili,“ vzpomíná na kruté metody LRA Akallo. Mezi nedospělými zabijáky neslouží jen chlapci.

V mnoha afrických a dalších armádách najdeme i mnoho unesených děvčat. Mnohé z nich slouží se zbraní, ale současně musí být po vůli přiděleným „manželům“.

„Když poprvé řekl, ať za ním přijdu, nechtěla jsem… Kony mě zbil tyčí a znásilnil,“ vzpomíná Uganďanka Evelyn Amonyová. Evelyn skončí po únosu na 16 let jako jedna z více než 100 nedobrovolných Konyho otrokyň.

I když Armáda božího odporu poslední dobou skomírá, na světě je stále asi 300 000 dětských vojáků, kteří na rozkaz bez váhání zavraždí téměř kohokoliv. Jsou totiž nadmíru poslušní. A reakce dospělých? Většina politiků problém ignoruje. Děti – často chudí sirotci – jakoby neexistovaly.

Foto: Prnewsfoto/Moms Demand action, Crispin Dembassa-Kette / Anthony Morland / Irin
Související články
Zajímavosti
Hod tuňákem i extrémní žehlení. Představujeme nejšílenější sporty světa!
Fotbal, hokej, box nebo tenis jsou sporty, které všichni známe a čas od času se na některé možná i podíváme nebo se jim dokonce věnujeme. Prostě jde o aktivity, které nikoho asi nepřekvapí. Jenže svět je ve skutečnosti plný mnohem bizarnějších sportů, u kterých budete vrtět hlavou. Tady jsou některé z nich!   DÝŇOVÉ ZÁVODY Vzhůru […]
Zajímavosti
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Zajímavosti
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Zajímavosti
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
reklama
věda a technika
Genetická mutace, která z lidí dělá ranní ptáčata
Při hledání „superschopností“ se není třeba hned obracet na stránky komiksů nebo k laboratořím genetických inženýrů, stačí vyprovokovat přirozený výběr k evolučně výhodné mutaci genomu a superčlověk je na světě. I v jeho případě ovšem platí, že není všechno zlato, co se třpytí.   Spánkem strávíme třetinu života, déle člověk vydrží nejíst než nespat. K načerpání fyzických a […]
Do Česka se vracejí vlci. Je třeba se jich obávat?
Po celá tisíciletí žili i na našem území vlci – zvířata, která neodmyslitelně patří k divočině ve velké části světa. V 19. století u nás vyhynuli a dlouho se zdálo, že nadobro. Teď se ale vracejí a spolu s nimi rostou i obavy před jejich útoky na lidi i hospodářská zvířata. Největší psovitá šelma žijící na našem území. […]
Právě kvete bez: V minulosti léčil vše, i dnes má všestranné využití
Léčivé účinky bezu byly známy již ve středověku. V minulosti se bezem léčilo snad téměř vše. Výhonky bezu se používaly na zmírnění bolesti zubů, mladé lístky smíchané s ječnou moukou léčily popáleniny a přikládaly se též na rány způsobené pokousáním vzteklého psa. Práškem z rozemletých suchých listů se údajně také zastavovalo krvácení z nosu. Léčebné […]
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
Nejsou to jen oteklé končetiny a utiskovaný močový měchýř. Na příchod dítěte se adaptují téměř všechny systémy těla matky, a za jeden z nich byl nedávno uznán také mozek. Jak přesně k tomu dochází, se ale dosavadní studie nedokázaly shodnout. Objasnit celou záležitost pomohla nová studie.   Vědecký zájem o neurobiologické procesy spojené s mateřstvím je ve […]
reklama
lifestyle
Cesta hudební legendy: Příběh Jiřího Brabce
Jak se může úspěch změnit v tragédii? Příběh hudebního skladatele Jiřího Brabce a jeho dramatický konec.   Jiří Brabec (1940–2003) má sklony k hudbě odjakživa. „Mami, chtěl bych na konzervatoř,“ prohlásí jako kluk a skutečně se mu tenhle sen splní. Studuje hru na fagot, ale až ke zkouškám nedojde. Zjistí totiž, že vážná hudba pro něj […]
5 důvodů, proč navštívit Trogir: Objevte jedinečné kouzlo této destinace
Chorvatsko je oblíbenou dovolenkovou destinací, přičemž na výběr máte z různých letovisek. Kromě klasik jako je Dubrovnik a Split ale stojí za zmínku i Trogir. Ačkoli se o něm tak často nemluví, rozhodně stojí za návštěvu. Nabízí se hned několik důvodů, proč si tohle pobřežní městečko dalmatského pobřeží zamilujete. Okouzlující pláže Jedním z hlavních lákadel, které Chorvatsko […]
Paul Newman a Joanne Woodwardová: Stvořeni jeden pro druhého
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
Janis Joplin: Královna blues, která uhořela na hranici slávy
Drogy, sex a rock’n’roll. Život Janis Joplin, legendární zpěvačky s nakřáplým hlasem, která se stala ikonou hippies a symbolem ženské svobody, byl plný vášně, excesů a tragického konce v pouhých 27 letech.   Hudební svět ještě nestihl smířit se ztrátou Jimiho Hendrixe, a už 4. října 1970 truchlí znovu. Na předávkování drogami umírá v prokletém věku […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jsi mi nevěrný Rančáku? Tak o tohle přijdeš!
nasehvezdy.cz
Jsi mi nevěrný Rančáku? Tak o tohle přijdeš!
Herečce ze seriálu Ulice Anetě Krejčíková (33) už prý s partnerem, tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39), dochází trpělivost. Ze všech stran se k ní dostávají různé povídačky, jak si kde dopisoval a d
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
skutecnepribehy.cz
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
Zabloudily jsme s vnučkou na houbách. Už se začalo stmívat. Kde se vzaly, tu se vzaly ‒ dvě veverky přiskákaly. Vyvedly nás z lesa ven. Byla jsem už rok vdova, manžel mi zemřel na infarkt. Krátce před jeho smrtí jsme koupili domek na okraji vísky v Lužických horách. Já houbařila a chodila do lesa na výlety, on pobýval jen
Už žádné zbytky!
panidomu.cz
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši.
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského
Gigantická exploze ve vesmíru. Její konec je v nedohlednu
21stoleti.cz
Gigantická exploze ve vesmíru. Její konec je v nedohlednu
Že vesmír je poněkud děsivé místo, ukazuje několik posledních astronomických objevů. V květnu astronomové oznámili pozorování hvězdy, která právě polyká jednu ze svých vlastních planet. Krátce předtím
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa
Las Médulas: Při zlaté horečce Římané zničili celé pohoří
historyplus.cz
Las Médulas: Při zlaté horečce Římané zničili celé pohoří
V břidlicovém pohoří Las Médulas v severozápadním Španělsku je k vidění mnoho červenohnědých skal nejroztodivnějších tvarů. Bizarní krajina však není hříčkou přírody, jak by se mohlo zdát, ale dílem člověka. Kdysi tu býval rozlehlý horský masiv, který Římané kvůli zlatu rozvrtali do současné podoby…   Římská říše je závislá na zlatě…Potřebuje ho k financování válečných výbojů i k
Kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti
epochanacestach.cz
Kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti
Rožnov leží pod Radhoštěm, a ten bychom rozhodně na svých cestách po tomto kraji minout neměli. Na jeho vrcholku stojí výjimečná kaple svatého Cyrila a Metoděje s byzantskou kopulí, vysvěcená už v roce 1898. Je to jedna z nejvýše položených církevních staveb na našem území a přestože si toho na první pohled sotva povšimneme, stojí jednou polovinou na
Vaječné muffiny se sýrem
tisicereceptu.cz
Vaječné muffiny se sýrem
Hledáte inspiraci pro netradiční snídani? Připravte své rodině vejce, samozřejmě s pořádnou dávkou slaniny. Suroviny 10 plátků anglické slaniny 1 červená paprika 2 hrsti jarní cibulky 10 vaje
Proměna chleba a vína v maso a krev: Opravdu se někdy takový zázrak stal?
enigmaplus.cz
Proměna chleba a vína v maso a krev: Opravdu se někdy takový zázrak stal?
Křesťanský obřad, který připomíná události poslední večeře Ježíše Krista, se označuje pojmem eucharistie. Ve své podstatě jde o rituální konzumaci chleba a vína, aby byly připomenuty tělo a krev Ježíš
Pravdu jsme zjistily až po letech
nejsemsama.cz
Pravdu jsme zjistily až po letech
Někdy stačí domněnka k tomu, aby se rozbilo krásné přátelství. Je snadné někoho obvinit a pak se urazit a přestat s ním mluvit. Vím to až moc dobře, prožila jsem si to na vlastní kůži a dodnes toho lituji. Nikdo jiný to nevěděl Romana byla moje velká kamarádka už od mateřské školky. Od první do deváté třídy