Domů     Nikola Tesla: Génius, co předběhl svou dobu
Nikola Tesla: Génius, co předběhl svou dobu
13.9.2017

Podivín a génius. Tato slova asi nejvíce charakterizují Nikolu Teslu. Využíváte wi-fi signál nebo mobilní telefon? Potom můžete panu Teslovi poděkovat. Proč je dodnes jeho život zahalený tajemstvím?

V historii není záhadnějšího a kontroverznějšího vynálezce, než je Nikola Tesla (1856-1943), přezdívaný Pán blesků. Už jen příchod na svět během silné bouře předjímal jeho budoucí poslání.

O jeho osudu rozhodla cholera

Tesla se narodil ve vesnici Smiljan v Chorvatsku srbským rodičům. Původně se měl stát pravoslavným knězem jako jeho otec. Zlom přišel ve chvíli, kdy ho skolila cholera a na 9 měsíců připoutala k lůžku.

V tu dobu řekl otci, že by chtěl místo přípravy na kněze studovat techniku. Otec ho proto poslal na nejlepší školu do Štýrského Hradce.

Tesla toužil od dětství po studiu techniky.
Tesla toužil od dětství po studiu techniky.

Výjimečný, ale nezapadá

Školu Tesla ale nikdy nedokončil. Dostal se do konfliktu s profesorem, přišel tak o stipendium a po jediném semestru studia zanechal.

Při debatě o sestrojení motoru totiž tvrdil, že motory na stejnosměrný proud se nehodí pro praktické využití a jiskření na kontaktech komutátoru by vyřešil použitím střídavého proudu.

Profesor mu odpověděl, že to je stejně nereálné jako vymyslet perpetum mobile. Později se ukázalo, že pro Teslu nebylo nic nemožné.

Posedlost elektřinou

Po neúspěšném studiu se v roce 1880 přestěhoval do Budapešti a začal se intenzivně zabývat výzkumem elektřiny, především právě střídavého proudu.

O dva roky později se přestěhoval do Paříže a v červnu 1884 se usadil ve Spojených státech, kde začal pracovat přímo pro Thomase Alvu Edisona (1847-1931). Ten mu dal za úkol zefektivnit nevýkonné motory s příslibem velké odměny.

Tesla povinnost splnil, ale Edison se mu vysmál a celý slib převrátil ve vtip. Tesla dal záhy nato výpověď.

Tesla pracoval nejprve pro Edisona. Poté se stali největšími rivaly.
Tesla pracoval nejprve pro Edisona. Poté se stali největšími rivaly.

Vítěz ve válce proudů

V dalších letech začal tzv. boj o proud. Edison byl zastánce stejnosměrného, a jakožto obchodník si chtěl udržet za každou cenu příjmy z patentů. Vynaložil proto mnoho prostředků, aby Teslu očernil.

Konflikt se vyostřil, když Edison za účasti médií zabíjel toulavé kočky a psy pomocí střídavého proudu.

Karta se ale obrátila v Teslův prospěch, když společně s finančním magnátem Georgem Westinghousem (1846-1914) vyhráli zakázku na Světovou výstavu v Chicagu v roce 1893, kterou osvítil střídavý proud s energií 12 000 koňských sil. Poté už nebylo pochyb, kdo se stal v této válce vítězem.

Tesla vyhrál nad Edisonem ve
Tesla vyhrál nad Edisonem ve „válce proudů“.

Problémy s penězi i patenty

Ač byl Tesla v mnoha ohledech génius, obchodní talent neměl a topil se neustále v dluzích. George Westinghouse kvůli finančně náročné válce proudů Teslu přesvědčil, aby své patenty za zanedbatelnou částku prodal.

S uznáváním svých myšlenek se dostával do konfliktů s jinými vynálezci, především s Edisonem a Marconim, který dostal Nobelovu cenu za objev rádiových vln. Ty ale prokazatelně objevil Tesla o několik let dříve. Odcizené vynálezy komentoval slovy:

„Nelituji toho, že ukradli mé myšlenky. Je mi líto, že nemají své vlastní.“ Spor s Marconim vyřešil soud až v roce 1943, několik měsíců po Teslově smrti.

Teslova životní fascinace blesky

Blesky byl Tesla doslova poblázněn. Ve své laboratoři v Colorado Springs se snažil vytvořit umělý blesk. Při experimentu jiskry létaly až do vzdálenosti několika mil. Když uspěl, slyšeli hrom lidé ve vzdálenosti 25 km od laboratoře. Nejvíce ale snil o volném přenosu elektřiny po celém světě.

Bezdrátový přenos neměl šanci

Tato idea ztroskotala na chamtivosti bankéřů, kteří nechtěli dopustit, aby byla elektrická energie zadarmo, jak to zamýšlel Tesla. Spolu s miliardářem J. P. Morganem se pustil do tzv.

projektu Wardenclyffské věže, která měla umožňovat bezdrátovou distribuci elektřiny na velké vzdálenosti. Protože byl projekt finančně náročný, Morgan přestal Teslu podporovat a věž byla v roce 1917 zbořena.

Wardenclyffská věž měla umožnit bezdrátovou distribuci elektřiny.
Wardenclyffská věž měla umožnit bezdrátovou distribuci elektřiny.

Stáhnutí do ústraní

Teslovy finanční problémy narůstaly a po první světové válce se stáhl do ústraní, kde pokračoval v dalších výzkumech.

Zabýval se například „paprsky smrti“, které v době 2. světové války nabídl vládě USA na obranu proti Německu nebo létajícími stroji poháněnými elektromagnetickým polem. Bezúspěšně. Během jeho života na něj lidé postupně měnili názor.

Přestal být považován za seriózního inženýra a v očích veřejnosti se stal stárnoucím podivínem. Tesla zemřel osamocený v hotelovém pokoji v New Yorku.

Vynálezy:

Dynamo (1887) – zlepšení konstrukce na střídavý proud

Asynchronní motor (1888) – jde o nejrozšířenější elektromotor vůbec. Slouží jako základní součást pohonu mnoha strojů

Transformátor (1897) – umožňuje přenášet elektrickou energii z jednoho obvodu do jiného

Bezdrátová technologie (1898) – základ pro internet, rádio, dálkové ovládání

Další vynálezy – neonové světlo, rentgenové paprsky, radar, mikrovlny

Co jste o Teslovi nevěděli:

V roce 1880 studoval na Karlově univerzitě v Praze

V roce 1895 náhodně vytvořil první rentgenovou fotografii při fotografování Marka Twaina

Je spojován s Tunguzskou explozí z roku 1908 – podle konspiračních teorií Tesla přepravil elektřinu vzduchem nebo testoval paprsky smrti

Údajně se podílel na Filadelfském experimentu – ten měl za cíl vyvinout neviditelnou loď

Trpěl obsedantně-kompulzivní poruchou – měl odpor k lidským vlasům, nikdy nikomu nepodával ruku

Předpověděl vznik internetu a mobilního telefonu

Pil každý den whisky – věřil, že díky pití zůstane naživu až do 150 let

Nikdy se neoženil, ani nezamiloval

Věřil, že ženy v budoucím společenském postavení se stanou lepšími než muž

Foto: Shutterstock, wikipedia.org
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
reklama
svět zločinu
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina