Domů     7 velkoměst s kořeny až v antice
7 velkoměst s kořeny až v antice
30.3.2015

„Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se bude dotýkat!“ pronesla údajně mytická česká kněžna Libuše, když bylo podle pověsti na její popud v 8. století zbudováno hradiště, z něhož později vznikla dnešní Praha.

Jak to ale bylo se vznikem našeho hlavního města doopravdy? Podívejte se na přehled sedmi současných metropolí z celého světa, jejichž bohatá historie sahá až do dávného starověku.   

1. Věčné Atény – Před zničením je zachrání verše!

Současné hlavní město Řecka je nepřetržitě obydlené minimálně 7000 let! Už kolem roku 1500 př. n. l. jsou Atény významnou základnou mykénské civilizace až se v 5. století př. n. l.

vypracují do pozice nejdůležitějšího vojenského, politického a kulturního centra starověkého Řecka. Jak by navíc vypadal dnešní západní svět bez přínosu zdejších státníků, filozofů, vědců a umělců?

Právě z Atén totiž pochází třeba věhlasný myslitel Platón (asi 427–347 př. n. l.) nebo demokratický politik Periklés (asi 495–429 př. n. l.). Krása veršů dramatika Eurípida (asi 480–406 př. n.

l.) má zase Atény zachránit za peloponéské války před zničením spartskými vojsky. „Cítili, že by bylo barbarským činem vyhladit město, jež zrodilo takového muže,“ uvádí antické prameny.

2. Překrásný Bejrút – Je Paříží Blízkého východu!

Velké přístavní metropoli v nynějším Libanonu se kdysi přezdívalo „Paříž Blízkého východu“. Bejrút je nicméně o více než 1000 let starší než skutečná Paříž, která byla mimochodem také založena již v antice. První zmínky o Bejrútu pocházejí z roku 1400 př. n.

l. Od té doby je přístav střídavě ovládán Féničany, Řeky, Římany, Byzantiky, Araby, křižáky, Turky a Francouzi až se v roce 1943 stává hlavním městem nezávislého Libanonu.

3. Posvátný Jeruzalém – Kolikrát ho srovnali se zemí?

Duchovní centrum judaismu, islámu i křesťanství je založeno někdy ve 4. tisíciletí př. n. l., přičemž nejstarší informace o jeho osídlení a prvních obyvatelích máme z Bible.

Během své košaté historie je Jeruzalém 52krát napaden, 23krát obléhán, 44krát vypleněn a nejméně dvakrát do základu srovnán se zemí! Pokaždé se však posvátné město podaří obnovit. V současné době hraje metropole ústřední roli v izraelsko-palestinském konfliktu. Jak Izraelité, tak Palestinci totiž pokládají Jeruzalém za své hlavní město.

4. Odbojná Ankara – Hlavním městem až ve 20. století!

Metropole umístěná na důležité obchodní trase, spojující Středozemí s Blízkým východem, poprvé vzniká asi před 4000 lety. Ve starověku je významným centrem tzv. Frýgie – historické oblasti, kde měl být podle legend umístěn bájný gordický uzel. V roce 334 př.

n. l. Ankaru dobývá makedonský král a vojevůdce Alexandr Veliký (356–323 př. n. l.) a učiní ji součástí svojí říše. Vládce pak město změní ještě několikrát, až je roku 1356 definitivně obsazeno osmanskými Turky.

Hlavním městem Turecka je Ankara nicméně ustanovena až ve 20. století. Postará se o to první turecký prezident Mustafa Kemal Atatürk (1881–1938), jenž Ankaru využíval coby středisko odporu vůči osmanskému sultánovi, který sídlil v Istanbulu.

5. Prosperující Lisabon – Zbohatne na obchodě s otroky!

Malebná portugalská metropole se těší význačnému postavení již kolem roku 1200 př. n. l., kdy je na jejím místě základna pro fénické obchodní lodě. Když ve 2. století př. n. l.

dobudou Hispánii Římané, postaví zde nádherné město plné úchvatných chrámů, lázní a divadel. Tehdy se Lisabon nazývá „Olisipo“. Roku 711 je metropole obsazena muslimskými nájezdníky. Ve vrcholném středověku se ovšem navrací zpátky ke křesťanské Evropě.

V době zámořských objevů v 15. a 16. století patří Lisabon k nevytěžovanějším přístavům a nesmírně zbohatne na obchodě s otroky a nejrůznějšími surovinami, dováženými z Jižní Ameriky, Afriky a Indie.

6. Okouzlující Damašek – Je nejstarším městem na světě?

„Pro Damašek jsou roky jen okamžiky a dekády pouze poletující maličkosti v čase,“ prohlásí v roce 1867 o nynějším hlavním městě Sýrie americký spisovatel Mark Twain (1835–1910).

Damašek je zpravidla považován za nejdéle obydlené město na světě. Mělo být postaveno zhruba před 10 000 lety! Leč existuje i pár dalších metropolí, které by si směle mohly nárokovat stejný primát, například palestinské Jericho.

Damašek byl v minulosti obýván Aramejci, Asyřany, Babylóňany, Židy a Římany. Do rukou Arabů se dostal v 7. století.

7. Tajemná Praha – Mohli ji založit Germáni?

Původ naší matičky měst je poněkud nejasný. Slované začali oblast Prahy osídlovat od 6. století, avšak už v antice stálo v této lokalitě germánské město jménem „Casurgis“ a ještě před ním keltské sídliště.

V raném středověku se už Praha řadí k nejrozlehlejším a nejbohatším středoevropským metropolím.

„Tam žijí Židé, mající plno zlata a stříbra, tam jsou ze všech národů nejbohatší kupci, tam jsou nejzámožnější peněžníci, tam stojí tržiště a něm plno kořisti,“ napíše o Praze neznámý autor ve 12. století.

Foto: www.wikipedia.com
Související články
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
reklama
zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
reklama
záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn