Skip to content

Tajemný Měsíc: Ukradla ho Země sousední Venuši?

Teorií, jak vznikl náš Měsíc, je celá řada. Jedna z nejneobvyklejších byla na začátku podzimu 2013 vyslovena na londýnské konferenci nazvané „Původ Měsíce“. Země ho prý ukradla sousední planetě Venuši.

Mohlo tomu tak skutečně být?

Když v Londýně konala konference nazvaná „Původ Měsíce“, všechny nejvíce šokovala odvážná teorie o tom, že Měsíc, přirozená družice planety Země, nám kdysi vůbec nepatřil. Zaznělo zde totiž, že Země ho díky vlastní gravitaci možná „ukradla“ menší planetě Venuši.

Vznikl náš Měsíc srážkou dvou těles?
Vznikl náš Měsíc srážkou dvou těles?

Po tomto odcizení se měl Měsíc následně srazit s objektem, obíhajícím kolem naší planety. Podle vědců se pak oba měsíce nerozbily na kusy, ale splynuly nárazem v jedno těleso, výsledkem čehož je náš Měsíc!

Skutečně Země Venuši připravila o její přirozenou družici?
Skutečně Země Venuši připravila o její přirozenou družici?

„Země a Venuše jsou blízko sebe. Podle některých tyto planety vznikly velmi podobným způsobem. Pokud tomu tak je, jak je možné, že Země má měsíc a Venuše ne?“ přemýšlí profesor Dave Stevenson, který tuto teorii navrhl.

Podle něj je šance, že v budoucnu budou mít vědci k dispozici materiál přivezený z Venuše, který pak budou moci porovnat s materiálem z Měsíce. Pokud k tomu dojde, ukáže se, že má Stevenson pravdu?

Profesor astronomie Dave Stevenson.
Profesor astronomie Dave Stevenson.
Foto: universetoday.com, astrobob.areavoices.com, news.softpedia.com, planets.agu.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …