Sebevraždu jako demonstrativní protest páchali už japonští samurajové. Formou upálení ji každý rok spáchá několik budhistických mnichů. My ji máme spojenu především s Janem Palachem (1948–1969). Připomeňme si další slavné protesty sebeobětováním v plamenech.
Jak zastavit válku?
Zatímco jeho žena Anne vaří k obědu silnou cibulovou polévku, jednatřicetiletý baltimorský kvaker Norman Morrison (1933–1965) čte 2. listopadu 1965 noviny.
Je otřesen článkem kněze, který popisuje bombardování vesnice na jihu Vietnamu. Nesouhlas s válkou už se Norman snažil dát najevo všemi legálními způsoby. „Jak tuhle válku zastavit?“ ptá se zoufale. „Vše, co jsme dosud udělali, je k ničemu.“
Po obědě Anne uloží jejich roční dcerku Emily ke spánku a jede vyzvednout ze školy šestiletého Bena a pětiletou Christinu. Když se vrátí Norman a Emily jsou pryč. Anne je překvapená a možná i naštvaná, ale klidná.
Až do chvíle, kdy ji od přípravy večeře vyruší telefon. Reportér na druhém konci se ptá: „Víte o tom, co udělal váš manžel ve Washingtonu?“
Odloží dítě a vezme sirky
Norman dorazí k budově Pentagonu a chvíli stojí s Emily v náručí pod okny kanceláře ministra obrany Roberta McNamary (1916–2009). Pak požádá ženu, která jde kolem, aby dítě podržela.
Naposledy Emily pohladí a políbí, pak se poleje benzínem a zapálí. V dopise na rozloučenou, který z Washingtonu poslal předtím, než se vydal k Pentagonu, píše manželce:
„Víš, že tě miluji, ale musím se pokusit pomoci dětem z vesnice toho kněze.“ Amerika je v šoku. Válku sice Normanův čin nezastaví, vytáhne jí však na světlo a odstartuje vlnu nevole, která od té chvíle bude narůstat.
Žena i ministr jsou v šoku
Anna je v šoku. Přestože chápe manželovy pohnutky, dlouho mu nedokáže odpustit. Zejména ve chvílích, kdy zůstává sama s bolestí nad ztrátou Bena, který v 16 letech umírá na rakovinu. Tím, že ho Normanova smrt zasáhla, se netají ani McNamara: „Je to tragédie nejen pro jeho rodinu, ale i pro mě a pro celou naši zemi.“
Možná právě to je okamžik, kdy k válce, kterou sám pomáhal připravit, začne být skeptický. Ve Vietnamu samotném se Morrison stává uctívaným hrdinou.
Básník Tố Hữu (1920–2002) o něm napíše slavnou báseň Emily, mé dítě a dodnes tu najdete řadu ulic a budov, které jsou po něm pojmenovány.